ccna90

Windows backup

در این مقاله قصد داریم هر چیزی که شما نیاز دارید برای Backup گیری از یک کامپیوتر بدانید رو در خدمت شما مخاطبان عزیز سایت ITperfection  قرار دهیم 

 

 

 

برای مشاهده آموزش ویدیویی این مقاله اینجا را کلیک کنید 

 (( Windows backup ))


طرح پشتیبان چیست؟

 
در دانش فناوری اطلاعات، Backup یا عمل Backup گیری اشاره به تهیه کپی‌هایی از اطلاعات دارد. این نسخه های کپی شده معمولا برای بازگرداندن اطلاعات هنگام آسیب دیدن و یا مفقود شدن اطلاعات اصلی بکار میروند .
فرض کنید که دریک سازمان، وظیفه تهیه نسخه پشتیبان را برعهده شما گذاشته‌اند. از آنجاییکه Backup گیری به روشها و با استراتژیهای مختلف و با تنظیمات مختلف بصورت خودکار قابل پیاده سازی است کاربر این امکان را دارد که بتواند با برنامه­ ریزی مشخص و قابل کنترل، Backupگیری را انجام دهد.
چرا که دامنه انتخاب روش Backup گیری متنوع است و فرد مسئول باید براساس امکانات موجود، بهترین روش با بالاترین بازده و کمترین ریسک را انتخاب کند.
در واقع Backup Plan  امکانی را برای کاربر فراهم میاورد که بتواند دربازه زمانی مشخص و با انتخاب استراتژیهای تعریف شده، یک نسخه Backup  از دیتابیس را در تاریخ های تنظیم شده و در مسیر مشخص، تهیه کند.

 

ضرورت استفاده از طرح پشتیبان (backup plan) در سازمان ها

 

 • ضرورت پشتیبان گیری

هر فردی در طول زندگی‌اش ممکن است چیزهایی را گم کند. ممکن است پولتان را از دست بدهید، راهتان را گم کنید! خب، کامپیوتر هم احتمال دارد چیزی را فراموش یا گم کند.
تا بحال تصور کرده‌اید که ممکن است روزی سرور سازمان شما قفل کرده و همه اطلاعات ضروریتان از بین برود و هیچ راهی برای بازگرداندن آنها نداشته باشید؟
این اتفاق میتواند برای شما بسیار وحشتناک و طاقت فرسا باشد. در سطح خیلی کوچک فرض کنید درآخرین ماه های تحصیل در دانشکده هستید و زمان زیادی بر روی پایان نامه‌نان کار کرده‌اید.
در حال کار روی فایل پایان‌نامه هستید که با یک صفحه سیاه روبرو میشوید که نوشته شده: درایو C وجود ندارد! نابودی چندین گیگابایت اطلاعات، به معنی بر باد رفتن چند سال گزارش و تکالیف و مقالات و اسناد خواهد بود. حال این اتفاق را به یک سازمان بزرگ تعمیم دهید و وسعت تبعات منفی آنرا تجسم کنید.
 
 • ضرورت استفاده از طرح پشتیبان

جدا  از مبحث ضرورت پشتیبان‌گیری از دیتابیس، شما بعنوان فرد مسئول در سازمان باید یک استراتژی و خط مشی مناسب برای بکاپ‌گیری تان طراحی کنید. هر چه که زمان میگذرد، افراد و شرکت ها با حجم بالا و غیر قابل کنترلی از اطلاعات روبرو میشوند، که منظم‌سازی و دسته‌بندی آنها روز به روز سختتر شده و مهمتر اینکه بدون حمایت لازم رها شده‌اند.
با این تفاسیر مهمترین نکته در پشتیبان‌گیری، برنامه‌ریزی برای یک استراتژی صحیح و کارآمد است، تا در گذر زمان و با بالا رفتن حجم اطلاعات، کارایی لازم را داشته باشد.
 
بعنوان جمع بندی برخی از ضرورت­ های استفاده از طرح پشتیبان عبارتند از:
 
 • ﮔﻢ ﺷﺪﻥ ﻳﺎ ﺣﺬﻑ ﺷﺪﻥ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ
 • بازگرداندن به نسخه قبلی بعد از تغییرات اعمال شده
 • هزینه بر بودن تولید مجدد اطلاعات در صورت حذف شدن آنها
 • غیرممکن بودن بازگردانی اطلاعات در برخی موارد
 

 

System Restore چیست؟

 

System Restore یک قابلیت بازیابی در سیستم عامل‌های ویندوز مایکروسافت است که از نسخه ویندوز Me به بعد، قابل استفاده است. البته این قابلیت در سیستم عامل‌های سرور مایکروسافت وجود ندارد.
با استفاده از این قابلیت، می‌توان تنظیمات فعلی سیستم عامل و فایل‌های آن را به زمان گذشته تغییر داد. به زبان دیگر، System Restore یک قابلیت برای خنثی کردن تنظیمات فعلی است.

 

System Restore از هیچ یک از فایل‌های شخصی شما نسخه پشتیبان تهیه نمی‌کند و فقط با هدف پشتبان گیری از تنظیمات و فایل‌های سیستمی ساخته شده است.

 

System Restore با استفاده از یک قابلیت به نام System Protection داده‌ها و فایل‌هایRestore point را ایجاد و نگه داری می‌کند.

 

Restore pointها داده‌هایی شامل کلیدها و مقادیر رجیستری و فایل‌های سیستمی و همچنین فایل‌هایی با پسوند های خاص را در خود نگه داری می‌کند و System restore نیز با استفاده از این Restore Pointها، تنظیمات را به زمانی که فایل‌های Restore point ایجاد شده اند، تغییر می‌دهد.
 

 

System Restore چه کاربردی دارد؟

بگذارید با یک مثال، کاربرد این قابلیت را برایتان شرح دهیم. فرض کنیم زمانی که در حال کار با رجیستری ویندوز یا فایل‌های سیستمی هستید، یک اشتباه کوچک می‌تواند سیستم عامل را غیر قابل استفاده کند یا زمانی که یک برنامه خاص (مثل آنتی ویروس ها و…) نصب می‌کنید و بعد از آن با مشکلاتی روبرو می‌شوید یا یک درایور جدید نصب می‌کنید و پس از آن قسمت‌هایی از سیستم عامل، نمی‌توانند وظایف خود را انجام دهدند.

 

در این هنگام System Restore می‌تواند تنظیمات و برنامه‌های نصب شده را به یک زمان گذشته که در آن زمان یک Restore Point ایجاد کرده اید، باز گرداند. حال تنظیمات سیستم عامل به حالت قبلی برگشته و برنامه و درایور نصب شده نیز پاک شده است.

 


 

 

برای مشاهده آموزش ویدیویی این مقاله اینجا را کلیک کنید 

 (( Windows backup ))

 


 

نحوه گرفتن Windows backup

قدم اول: وارد بخش پشتیبان گیری ویندوز شوید
پیش از هر چیزی باید به این موضوع اشاره کرد که پیدا کردن بخش پشتیبان گیری روی نسخه های مختلف ویندوز متفاوت است. پس به همین منظور ابتدا نحوه پیدا کردن این بخش را روی ویندوزهای ۱۰، ۸ و ۷ توضیح می دهیم.

 

پیدا کردن بخش پشتیبان گیری در ویندوز ۱۰
در ویندوز ۱۰، ابتدا وارد کنترل پنل شوید و در نوار جستجو عبارت «Backup» را تایپ کنید. سپس گزینه ای به نام «(Backup and Restore (Windows 7» در بخش نتایج ظاهر می شود. روی آن کلیک کنید و وارد شوید.

 

 
حال در پنجره باز شده، از بخش کناری روی «Create a system image» کلیک کنید.

 

 
پیدا کردن بخش پشتیبان گیری در ویندوز  ۸
در ویندوز ۸ نیز پس از کلیک روی استارت، عبارت «File History» را جستجو کنید و وارد اولین نتیجه به نمایش درآمده شوید.

 

 
حال در پنجره File History، همانند عکس زیر روی گزینه «System Image Backup» کلیک کنید و وارد آن شوید.

 

 

پیدا کردن بخش پشتیبان گیری در ویندوز  ۷

در ویندوز ۷ ابتدا روی کلید استارت کلیک کنید. حال پس از باز شدن پنجره استارت، از طریق منو «Getting Started» به دنبال «Back up your files» بگردید و وارد آن شوید.

 

 
حال در پنجره ایجاد شده، گزینه «Create a system image» را از بخش کناری پیدا و روی آن کلیک کنید.

 

 
قدم دوم: تهیه نسخه پشتیبان از سیستم
بالاخره پس از باز کردن ابزار پشتیبان گیر ویندوز، نوبت به استفاده از آن می رسد. به محض باز شدن پنجره این بخش، ابزار مورد بحث مشغول بررسی درایوهای خارجی متصل به سیستم می شود.
پس از آن به شما این اجازه داده می شود که محل ذخیره نسخه پشتیبان را مشخص کنید. به همین منظور سه گزینه هارد اکسترنال، دی وی دی یا شبکه در اختیارتان قرار می گیرد که می توانید از بین شان، یکی را بسته به نیاز خود انتخاب کنید.
حال پس از انتخاب محل ذخیره، روی کلید «Next» کلیک کنید تا مراحل یک قدم به جلو بروند.

 

 
به طور پیش فرض، ابزار پشتیبان گیر ویندوز فقط از درایو سیستم بکاپ تهیه می کند. با این حال، می توان این رویه را تغییر داد و از درایوهای دیگر نیز نسخه پشتیبان تهیه کرد. البته باید به این مسئله نیز توجه کنید که با این کار حجم فایل نهایی بیشتر خواهد شد. بنابر این، بهتر است از هر درایو نسخه پشتیبان جداگانه گرفت تا در صورت نیاز بتوان فایل ها را بازیابی کرد.

 

 
حال پس از انتخاب درایوها، صفحه ای در مقابل تان ظاهر می شود که نشان دهنده درایوهای منتخب شماست. علاوه بر این، در این بخش حجم نهایی نسخه پشتیبان نیز مشخص می شود.
البته اگر حجم نهایی نسخه پشتیبان برای تان معقول نیست، می توانید به عقب بازگردید و از تعداد هارد درایوهای انتخاب شده کم کنید. در نهایت روی کلید «Start Backup» کلیک کنید تا مرحله پشتیبان گیری آغاز شود.

 

 
با شروع پشتیبان گیری، نوار پیشرفت مراحل روی صفحه ظاهر می شود. در اینجا باید منتظر بمانید و بگذارید تا سیستم کارش را به درستی به پایان برساند.

 

 
تا پایان مراحل، مدتی طول می کشد. به عنوان مثال، برای پشتیبان گیری از ۳۱۹ گیگابایت، باید چیزی در حدود دو ساعت و نیم صبر کنید. البته سرعت هارد اکسترنالی هم که به سیستم متصل کرده اید نیز در سرعت پیشرفت کار تاثیر گذار است.

 

قدم سوم: یک دیسک بازیابی سیستم بسازید

پس از به پایان رسیدن مراحل پشتیبان گیری، ویندوز یک گزینه تازه پیش پای تان قرار می دهد و از شما می خواهد که یک دیسک بازیابی سیستم بسازید. این دیسک زمانی به درد می خورد که بخواهید هارد سیستم خود را عوض کنید و اطلاعات را از طریق نسخه پشتیبان بازگردانید. به همین منظور، به شدت پیشنهاد می کنیم که در انتهای مراحل پشتیبان گیری، حتما یک دیسک بازیابی سیستم نیز بسازید.

 

 
در این صورت، روی گزینه «Yes»‌ کلیک کنید تا روند ساخت دیسک آغاز شود. سپس از پنجره باز شده، درایوی که می خواهید از طریق آن به ساخت دیسک بپردازید را انتخاب و در نهایت روی گزینه «Create Disc» کلیک کنید.

 

 
حال برای بازیابی نسخه پشتیبان، کافیست پی سی خود را از طریق دیسک بازیابی سیستم آماده به کار کنید. در این صورت، چند ابزار مختلف ریکاوری در اختیارتان قرار می گیرد که «System Image Recovery» نیز یکی از آنهاست.

 

 

چگونه File History را راه‌اندازی و فعال کنیم؟

۱. روی دکمه Windows کلیک و عبارت File History را تایپ کنید. وقتی در نتایج گزینه File History Settings آمد، روی آن کلیک نمایید. 
۲. به بخش Backup بروید و روی Add a drive کلیک کنید.
۳. درایو یا شبکه‌ای را که می‌خواهید مقصد پشتیبان‌های File History باشد، انتخاب کنید.
      پشتیبان
۴. اکنون روی More option کلیک کنید.
از این جا می‌توانید پشتیبان گیری خودکار ویندوز را آغاز کنید، پشتیبان‌های قبلی را تغییر دهید، مدت زمان نگهداری فایل‌های پشتیبان‌گیری شده را تعیین کنید. پوشه‌های خاصی را از پشتیبان‌گیری مستثنی سازید، آن‌ها را به پشتیبان خود اضافه کنید، یا پشتیبان File History را به درایو دیگری منتقل نمایید.
 
پشتیبان
 
۵. برای گرفتن پشتیبان روی دکمه Back up now کلیک کنید.
یکی از گزینه‌هایی که بسته به ترجیحات خود باید از بخش تنظیمات تغییر دهید، این است که پشتیبان‌ها تا چه مدت نگه داشته شوند:
 
 • گزینه پیش‌فرض Forever است که فایل‌ها را تا زمانی که درایو پر شود، نگه می‌دارد. در صورت پر شدن یا باید از یک درایو دیگر استفاده کنید یا از بخش Control Panel (از مسیر System and Security > File History > Advanced Settings) کمی فضا آزاد نمایید.
 • اگر از گزینه Until space is ended استفاده کنید، وقتی فضای روی درایو کم باشد File History به طور خودکار قدیمی‌ترین نسخه‌های پشتیبان گرفته شده را حذف می‌کند.
 • اگر از سایر بازه‌های زمانی مثل ۱ ماه یا ۲ سال استفاده کنید، وقتی آن بازه زمانی فرا برسد، File History قدیمی‌ترین نسخه‌های پشتیبان گرفته شده را پاک خواهد کرد.
کار تمام است. از حالا File History کار خود را در پس‌زمینه سیستم برای پشتیبان گیری خودکار ویندوز شروع می‌کند.

 

چگونه پشتیبان‌های File History را برگردانیم؟

 

برای برگرداندن فایل، پوشه یا برگرداندن نسخه قدیمی یک فایل، به مسیر Control Panel > File History بروید و از منوی سمت چپ روی لینک Restore personal files کلیک کنید. از آن جا بر اساس تاریخ پشتیبان و حتی پیش‌نمایش فایل‌ها، قبل از این که دکمه بزرگ سبز رنگ را بزنید و فایل‌ها را برگردانید، می‌توانید بین پشتیبان‌های مختلف به دنبال پشتیبان مورد نظر خود بگردید.

 

 

 

همچنین می‌توانید بدون نیاز به باز کردن ابزار بازیابی File History نسخه‌های قدیمی یک فایل را برگردانید. کافی است روی فایل کلیک راست کنید، گزینه Properties را انتخاب کرده و به زبانه Previous Versions بروید.

 

 

 

 

 


 

 

 

برای مشاهده آموزش ویدیویی این مقاله اینجا را کلیک کنید 

 (( Windows backup ))

 


0 پاسخ به "Windows backup"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دوازده + 19 =

  کپی رایت آکادمی ITperfection.