ccna90

(RDP(Remote Desktop Protocol

 

پروتکل (RDP(Remote Desktop Protocol 

 

RDP یا (Remote Desktop Protocol) یک پروتکل انحصاری مایکروسافت است و سبب اتصال سیستم های شبکه به صورت گرافیکی می شود و امکان کنترل آنها از راه دور را فراهم می نماید .هنوز مشخص نیست چرا ماکروسافت این پروتکل را به صورت بسته نگه داشته و جزئیات آن را منتشر نمی‌کند.در واقع این پروتکل نوع توسعه یافته پروتکل ITU-T T. 128 میباشد.پورت مربوط به پروتکل RDP بصورت پیش فرض TCP 3389  است و در صورتی که Firewall این پورت را ببندد ،شما دیگر نمی توانید از Remote Desktop استفاده کنید .ولی با انجام تنظیماتی در رجیستری ویندوز می توانید آن را به پورت دلخواه دیگری تغییر دهید.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید. جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

طی سالها نسخه های فراوانی از این پروتکل منتشر شد،تفاوت این نسخه های پی در پی در امکانات ارتباطی، عملکردی و امنیتی است. بعنوان مثال اضافه شدن امکاناتی مانند شنیدن صدای در حال پخش در سیستم دیگر و یا اینکه کاربر را قادر سازد تا بتواند فایلی در سیستم مقصد را با استفاده از چاپگر روی سیستم خود پرینت بگیرد. این ارتباطات به راحتی قابل نفوذ نیستند و همچنین در آنها کیفیت تصویر نیز افزایش یافته است، اما حجم دیتای ارسالی در یک جلسه یا(Session) کاهش داشته است.

سرویس Remote desktop اولین بار در سیستم‌ عامل‌های ویندوز از نسخه ی windows 3.1 به بعد مورد پشتیبانی قرار گرفت و پیش از windows 2000 با نام Terminal Services شناخته می‌شد.این سرویس از RDP استفاده کرده و کامپیوتر شخصی را به یک ترمینال گرافیکی مبدل می کند .البته قابلیت Remote Desktop در نسخه Home Edition غیرقابل دسترس بوده و اگر قصد استفاده از این قابلیت را دارید باید آن را به نسخه Pro ارتقا دهید.البته برخی برنامه های شخص ثالث مانند TeamViewer، PC Anywhere، VNC و …نیز امکان چنین ارتباطاتی را برای کاربران فراهم می کنند.فاصله در Remote Desktop هیچ اهمیتی ندارد و تنها شبكه بودن كامپیوترها مهم است،پیش ازبرقراری ارتباط انجام یک سری كار ها بروی كامپیوتر های مبدا و مقصد لازم می باشد.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید. جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

سیستم عامل های مختلف ویندوز می توانند با این پروتکل کنترل شوند اما برای اتصال به این سیستمها می توان از برنامه های نوشته شده موجود در دیگر سیستم عامل ها هم بهره ببرد. به بیان ساده تر، سرور این پروتکل یک سیستم عامل ویندوزی است اما کلاینت آن می تواند سیستم عامل های دیگر هم باشد.

 

 آکادمی تخصصی شبکه و امنیت. ITperfection

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

0 پاسخ به "(RDP(Remote Desktop Protocol"

    ارسال یک پیغام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    هفده − ده =

    کپی رایت آکادمی ITperfection.