ccna90

معرفی نانو سرور

نانو سرور

مایکروسافت در ویندوز سرور 2008 و 2012  نسخه Core را اضافه و در ویندوز سرور 2016 نسخه Nano را معرفی کرد. این نسخه یک ویندوز سرور بهینه‌ سازی شده در بستر ابر  می باشد که مایکروسافت برای توسعه‌دهندگان ارائه داده است. نسخه Core در سرور 2016 همچنان پابرجاست و حذف نشده است و نسخه گرافیکی آن Desktop Experience نام دارد. نسخه Nano حدودا بیست برابر از نسخه Core سبک تر است و همچنین کمتر به بروز رسانی ها امنیتی و ریستارت احتیاج دارد.  در این نسخه مایکروسافت ویژگی هایی که ضروری نبوده مانند رابط های گرافیکی، خط فرمان، پشتیبانی 32 بیتی محیط مبتنی بر CLI، MSI و برخی از مؤلفه‌های پیش‌فرض Server Core را حذف کرده است. برای کنترل این نسخه باید از Web Browser به صورت Remote استفاده کرد و یا آن را برای نصب به صورت VHD بر روی ماشین مجازی آماده کرد. در واقع ساختار های  مدیریتی به ‌صورت راه دور از طریق WMI و PowerShell انجام می‌شود. از مزایای نانو سرور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید. جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

  • حجم فایل هارد مجازی برای نصب حدود 90 درصد کمتر است.
  • حدود 80 درصد کمتر نیاز به ریستارت دارد.
  • حذف محیط گرافیکی.
  • عدم وجود Local Login و اجرای ابزارهای سیستمی.
  • به دلیل نداشتن محیط گرافیکی آپدیت کمتری برای حفره های امنیتی دارد.
  • به گونه ای طراحی شده است که از منابع بصورت بهینه استفاده کند.

طراحی نانو سرور به گونه‌ای است که روی (Hyper-V, Hyper-V Cluster, Scale-Out File Servers (SOFs و برنامه‌های سرویس کلاود اجرا شود.

 

 

 آکادمی تخصصی شبکه و امنیت. ITperfection

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید. جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

 

1 پاسخ به "معرفی نانو سرور"

  1. لطفا منابع بیشتر جهت مطالعه معرفی کنید.

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 20 =

کپی رایت آکادمی ITperfection.