ccna90

DNS Troubleshooting

     در این مطلب قصد داریم به چند روش متداول در بحث DNS Troubleshooting یا عیب یابی DNS اشاره کنیم. هرگاه سرویس فوق در عملکرد خود دچار ایراد گردید و در عملیات name resolution اختلال احساس کردید، شش روش ذیل را قبل از هر کار دیگری امتحان کنید. به احتمال زیاد مشکل حل خواهد شد.

 

شش گام نخست جهت DNS Troubleshooting

 • پاک کردن کش DNS هم در کلاینت ها هم در سرور با دستور Ipconfig /flushdns
 • روش توصیه شده مایکروسافت این است که در کنسول DNS روی نام سرور کلیک راست کنیم و گزینه All Tasks و سپس گزینه ReStart را انتخاب کنیم.
 • در کنسول DNS روی نام سرور کلیک راست کنیم و گزینه Clear Cache را انتخاب کنیم.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

DNS Clear cache

 • پاک کردن رکوردهای بلااستفاده بصورت ذیل: در کنسول DNS روی نام سرور کلیک راست کنیم حال گزینه Scavenge Stale Resource Records را انتخاب کنیم.

DNS Scavenging

 • در کنسول DNS روی نام سرور کلیک راست کنیم. وارد Properties و سپس تب Debug Logging میشویم. اکنون چکباکس Log packets for debugging را تیک بزنید. به این صورت از کلیه خطاهایی که در DNS رخ می دهد، یک فایل log تهیه می شود. در قسمت File path and name ، مسیر و نام فایل log را تعیین می کنیم و با انتخاب دکمه filter ، میتوانیم بصورت مشخص log های فلان IP Address را ببینیم.

DNS Debug logging

 • در کنسول DNS روی نام سرور کلیک راست کنیم. وارد Properties و سپس تب Monitoring می رویم. اکنون فعال کردن گزینه A simple Query against this DNS Server باعث میشود که یک تست از تنظیمات و ارتباطات ارتباطات لوکال سرویس DNS تهیه شود. گزینه A recursive Query to other DNS Servers همین کار را برای ارتباطات این DNS Server با سایر DNS Server ها انجام میدهد. گزینه دوم باعث میشود که متوجه شویم که آیا  DNS server ما با خارج ارتباط دارد یا نه؟ یک کاربردش در هنگامی است که میخواهیم قطع یا وصل بودن اینترنت را چک کنیم. در شکل فوق همانطور که می بینید Simple Query با موفقیت pass شده است ولی Recursive Query موفق نبوده است.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

DNS Monitoring

 

 

 آکادمی تخصصی شبکه و امنیت. ITperfection

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید. جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

0 پاسخ به "DNS Troubleshooting"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  20 − 3 =

  کپی رایت آکادمی ITperfection.