ccna90

DHCP Failover

DHCP Failover

راه اندازی HA (یک سرور بطور مداوم و برای مدت زمان طولانی قادر به ارائه سرویس به کلاینت ها باشد حتی در صورت وقوع یک اتفاق ناخواسته)  از ملزومات در شبکه های بزرگ است که در صورت عدم فعال سازی آن سقف تحمل خطا پایین می آید. پیاده سازی HA برای سرور DHCP به سه روش ممکن است:

 • Split Scope
 • DHCP Failover
 • Failover Clustering

   برای بهبود عملکرد و حذف زمان خرابی سرویس DHCP از DHCP Failover استفاده می گردد. این قابلیت در ویندوز سرور 2012 معرفی گردید و سرور های موجود در DHCP Failover کلیه اطلاعات مربوط به Scope ها را با هم به اشتراک می گذارند. اطلاعاتی از قبیل رنج آدرس های IP مربوط به یک Scope ، آدرس هایExclude شده ، آدرس های رزرو شده و …

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید. جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

از ویژگی های استفاده از DHCP Failover می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در هر DHCP Failover تنها 2 سرور DHCP شرکت دارند.
 • تنها توسط ویندوز سرور 2012 و بعد از آن پشتیبانی می شود.
 • تنها IPv4 را پشتیبانی می کند.
 • عمل پیکربندی آن می تواند از طریق کنسول و یا PowerShell انجام گیرد.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید. جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

 

انواع روشها جهت پیاده سازی DHCP Failover:

 • Load Balancing

حالت پیشفرض می باشد و مناسب شبکه ای است که فقط یک سایت داشته باشد. اگر فقط یک سابنت موجود باشد کافیست ویژگی DHCP failover با تنظیمات پیشفرض فعال شود ولی اگر دو یا بیشتر سابنت وجود داشته باشد باید قابلیت DHCP Relay Agent روی روتر فعال شود و سپس تنظیمات DHCP failover بصورت پیشفرض فعال شود. در این روش، هر دو سرور میتوانند تنظیمات را به کلاینت ها اختصاص بدهند و اطلاعات این تخصیص ها را با یکدیگر replicate کنند. اینکه کدامیک تقدم داشته باشند ( در زمانی که هردو Up هستند) بستگی به نسبت پارامتری به نام Load distribution ratio دارد که توسط ادمین تنظیم میشود.

 • Hot Standby Mode

در این حالت یکی از سرور ها در حالت Active و دیگری در حالت Standby قرار می گیرد.

در این مدل با توجه به اینکه قابل تنظیم است هیچ آی پی بر روی DHCP به عنوان رزرو نگهداری نمیشود تا در زمان نیاز از آن استفاده کنیم. این بدان معناست که تمام آی پی ها در Pool می باشد و قابلیت اجاره داده شدن دارد. در این حالت هر دو DHCP در حالت Authorize می باشد و یکی از آنها نقش فعال را دارد و در شبکه سرویس رسانی میکند. اگر به هر دلیلی DHCP اول از مدار خارج شود DHCP دوم دیتابیس را در اختیار دارد و خودش را جایگزین DHCP اول میکند تا بدون تداخل در آی پی ها و هدر رفت زمان به کلاینت ها در شبکه سرویس دهد.

 

 آکادمی تخصصی شبکه و امنیت. ITperfection

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

0 پاسخ به "DHCP Failover"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  10 + 9 =

  کپی رایت آکادمی ITperfection.