ccna90

Bandwidth & Data Transfer Rate

 

پهنای باند(Bandwidth)

در علوم الکترونیک و پردازش سیگنال و نور پهنای باند در ارتباطات به تفاوت بین بالاترین و پایین ترین محدوده فرکانس در سیگنال ها اشاره می کند و واحد آن هرتز ( Hertz ) است.در ارتباطات شبکه ای منظور از پهنای باند به حداکثر میزان انتقال اطلاعات که می تواند در یک بازه ی زمانی بر روی رسانه ی ارتباطی منتقل شود و واحد آن بیت در ثانیه یا (bps (Bit Per Second می باشد.بنابراین در ارتباطات پهنای باند با واحد Hz اندازه گیری می شود، اما در ارتباطات شبکه ای با واحد بیت بر ثانیه یا bps ، واحد های اندازه گیری دیگری نیز برای آن وجود دارد. مانند Kbpsو Gpbs

پهنای باند، ظرفيت اتصال ايجاد شده را مشخص می کند و رابطه ی مستقیمی با سرعت دستیابی به منابع شبکه را دارد. یعنی هر اندازه این ظرفيت بيشتر باشد، در نتیجه امکان دستيابی به منابع شبکه با سرعت بيشتری فراهم می شود. البته ممکن است در عمل، ظرفيت تئوری و عملی يک اينترفيس و یا يک اتصال شبکه با يکديگر متفاوت باشند. مثلا در قسمت مشخصات يک مودم پهنای باندی معادل 56 kbps را در حالت سقف پهنای باند ذکر شده باشد ولی وجود محدوديت های خطوط تلفن و دیگر عوامل، عملا امکان دستیابی به محدوده ی که تعیین شده وجود نخواهد داشت.

 

سرعت انتقال (Data Transfer Rate)

به میزان اطلاعاتی که در یک ارتباط خاص و در یک محدوده ی زمانی مشخص، منتقل می شود، سرعت یا نرخ انتقال داده ها گفته می شود و این مقدار هیچگاه نمی تواند بیشتر از پهنای باند باشد.به سرعت نرخ داده ( Data Rate ) و نرخ بیت ( Bit Rate ) نیز گفته می شود و به معنای سرعت انتقال بیت از محلی به محل دیگر است. در واقع نرخ بیت نشان می‌دهد که در مدت زمانی معین، چه مقدار اطلاعات از جایی به جای دیگر ارسال می‌شود. سرعت یک ارتباط نیز با bps اندازه گیری می شود. معمولاً نرخ بیت را با بیت بر ثانیه (bps)، کیلوبیت بر ثانیه (kbps) یا مگابیت بر ثانیه (Mbps) اندازه می‌گیرند. واحد اندازه گیزی سرعت همیشه و همیشه بیت بر ثانیه است.

 

تفاوت بین پهنای باند (Bandwidth)و سرعت انتقال(Transfer rate)

هر دو پارامتر پهنای باند و سرعت انتقال به کارآیی سیستم ها اشاره می کنند و در دنیای شبکه و ارتباطات معانی مختلفی دارند. اما هنگامی که در مورد ارتباطات اینترنت صحبت می کنیم، گاهی این دو واژه به یک معنا و مفهوم یعنی نرخ انتقال اطلاعات ( Data Transfer Rate ) یا ( Bit Rate ) بکار برده می شوند. این واژه ها نشان دهنده ی میزان انتقال داده ها در یک ثانیه از روی رسانه ارتباط هستند.

 

تاخير

واژه ی تاخير یا ( Latency ) نشان دهنده ی ميزان تاخير در پردازش داده در شبکه است. پارامتر تاخير یا ( Latency ) از ديگر عناصر مهم ارزيابی، کارآیی و سرعت در شبکه های کامپیوتری است و از ارتباط نزديکی با پهنای باند برخوردار می باشد. سقف پهنای باند از لحاظ تئوری ثابت است، در صورتیکه عملا پهنای باند واقعی متغير بوده و می تواند عامل بروز تاخير در يک شبکه گردد.

در صورت وجود تاخير زياد در پردازش داده ها در شبکه، در يک محدوده زمانی کوتاه می تواند باعث ایجاد شرایط بحرانی در شبکه شود و نتیجه ی آن پيشگيری از حرکت داده ها بر روی محيط انتقال شبکه و کاهش استفاده موثر از پهنای باند شود .

 

اندازه گيری تاخير در يک شبکه

Network latency یا تاخیر در شبکه بر اساس  Packet-Switch کار می کند برای اندازه گيری ميزان تاخير در يک شبکه می توان از ابزارهای شبکه ای متعددی استفاده کرد. روش  one-way ( یک طرفه) و روش round-trip ( رفت و برگشت ) دو روش اندازه گیری تاخیر در شبکه هستند.

در روش one-way مدت زمان ارسال یک Packet تا زمان دریافت Packet توسط مقصد در نظر گرفته می شود و در روش round-trip مدت زمان ارسال یک Packet تا زمان دریافت Packet توسط مقصد به علاوه زمان ارسال Packet تایید دریافت از مقصد به سمت مبدا ( برگشت ) نیز محاسبه می گردد به زمان بدست آمده round-trip گفته می شود.

روش ها ی دیگری نیز به منظور تشخيص و يا بدست آوردن ميزان تاخير در يک شبکه وجود دارد و می توان از برنامه های متعددی برای این منظور استفاده نمود. پهنای باند و تاخير دو عنصر تاثير گذار در کارآیی يک شبکه می باشند .معمولا” از واژه (QoS ( Quality of Service به منظور نشان دادن وضعيت کارایی يک شبکه استفاده می کنند و در آن دو شاخص مهم پهنای باند و تاخير مورد توجه قرار می گيرد.

در واقع QoS نوعی مکانیزم اولویت بندی شده برای عبور packet های اطلاعاتی است که بر اساس سرویس های شبکه دسته بندی می شوند و معمولا بر روی شبکه های WAN یا در جایی که داده های Voice یا Video وجود دارند، اجرا می شود. به طور مثال در سرویس های VOIP یا Telephony یا Video Streaming  که کیفیت و نظم بسته های اطلاعاتی از اهمیت بالایی برخوردار است از سیستمهای QOS استفاده می شود. روش های گوناگونی برای پیاده سازی QoS وجود دارد. مثلا در یک روش بدلیل محدودیت پهنای باند درWAN می توان با تقسیم پهنای باند، تعیین کرد که چه ترافیکی از شبکه با چه در صدی ار پهنای باند اختصاص داده شده عبور کند.

0 پاسخ به "Bandwidth & Data Transfer Rate"

    ارسال یک پیغام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    3 × دو =

    کپی رایت آکادمی ITperfection.