ccna90

انواع File System در ویندوز

یکی از مواردی که در هنگام ایجاد و پیکربندی یک ولوم یا پارتیشن باید تعیین شود، File System آن ولوم یا پارتیشن است. به روشها و ساختمان داده ای که یک سیستم عامل جهت نگهداری فایل ها و آدرسها و ایندکسهای مربوط به آنها روی یک ولوم ( پارتیشن) از یک دیسک مورد استفاده قرار میدهد، اصطلاح File System اطلاق میشود. میتوان به بیانی ساده تر File System را روش سازماندهی فایل ها در ولوم یا پارتیشن نامید. اینکه پارتیشن با کدام نوع file system فرمت و سازماندهی شود تاثیر زیادی روی نحوه عملکرد آن ولوم و نوع/ اندازه فایلهایی که میتوان در آن ولوم ذخیره کرد میگذارد. در طی سالها انواع زیادی از File System ها برای سیستم عاملهای مختلف طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفته اند که تعدادی از آنها را در تصویر ذیل مشاهده میکنید:

 

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

 

all file systems

آنهایی که در سیستم عامل ویندوز مورد استفاده قرار دارند را هایلایت کرده ایم.

 • FAT یا FAT16 : نخستین File System که در ویندوز مورد استفاده قرار گرفت، FAT16 یا اختصارا FAT نام دارد. FAT مخفف File Allocation Table است به معنای جدول تخصیص فایل. این File System در سال 1983 معرفی شد و برای کار در سیستم عامل DOS طراحی گردید ولی بعدها در ویندوز نیز مورد استفاده قرار گرفت. اگر ولومی را میخواهید با این نوع File System فرمت کنید باید بدانید که ولوم فوق بیش از 8GB نمی تواند ظرفیت داشته باشد. تازه این مقدار مربوط به سیستم عامل لینوکس است. در ویندوز ولومی از نوع FAT16 نمی تواند دارای ظرفیت بیش از 4GB باشد. ضمنا چه در ویندوز و چه در هر سیستم عامل دیگری هیچ فایلی که بزرگتر از 4GB حجم داشته باشد نیز در چنین ولومی ذخیره نمیشود حتی اگر فضای خالی بیشتری موجود باشد. حتی در بعضی نسخه های ویندوز فایل بزرگتر از 2GB را در چنین ولومی نمیتوان ذخیره کرد. USB Flash Disk ها را نیز میتوان با این نوع file system فرمت کرد. در ولومی از نوع FAT16 در ویندوز حداکثر 65535 فایل را میشود ذخیره کرد. در نسخه های جدید و اخیر ویندوز دیگر از FAT16 استفاده نمیشود. در سیستم عامل DOS اگر ولومی دارای این نوع فایل سیستم میبود، فایل های موجود در ولوم فوق نمی توانستند دارای نامی بیش از 11 کراکتر باشند. در این ولوم فایل دارای نامی با حداکثر 8 کراکتر بعلاوه سه کراکتر بعنوان پسوند میتوانست باشد مثل txt. البته در ویندوز محدودیت فوق برداشته شد و در چنین ولومی میتوان فایل هایی با طول نام 255 کراکتر ایجاد کرد.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

 • FAT32 : این file system در سال 1997 معرفی گردید و بصورت update به windows 95 نیز اضافه شد. اگر در ویندوز ولومی را با FAT32 بخواهید فرمت کنید، آن ولوم نباید دارای ظرفیت بیش از 32GB باشد. اما چنین ولومی در لینوکس تا 2TB میتواند ظرفیت داشته باشد. البته بد نیست بدانید که در ویندوز 98 ولومی از نوع FAT32 میتوانست 127.53GB ظرفیت داشته باشد اما وقتی مایکروسافت به سمت استفاده از NTFS رفت، حداکثر مجاز برای اندازه ولوم در FAT32 را به 32GB محدود کرد. در چنین ولومی اندازه فایل نمی تواند بیش از 4GB باشد حتی اگر فضای آزاد بیشتری موجود باشد. در ضمن حدود چهار میلیون و دویست هزار فایل میتوان در ولومی با فرمت FAT32 ذخیره کرد. فایل های این ولوم میتوانند دارای طول نامی تا حداکثر 255 کراکتر باشند. استفاده از FAT32 هنوز روی محصولات جدید ویندوز نیز میسر است اما استفاده از آن برای ماشین های Server و حتی کلاینت توصیه نمیشود.
 • NTFS : این file system مدتهاست که محبوب مایکروسافت میباشد. این File system در اواسط دهه 1990 و با ویندوز NT معرفی شد و مخفف New Technology File System میباشد. در ویندوزهای 95 و 98 از این file system استفاده نشد ولی از زمان ویندوز 2000 به اینسو پای ثابت تمام محصولات مایکروسافت شده است. اندازه Allocation unit در NTFS بصورت پیشفرض 4KB است که البته میتوان آنرا افزایش داد. اگر ولومی از نوع NTFS باشد و از Allocation unit size پیشفرض یعنی 4KB استفاده کند، ولوم فوق حداکثر 16TB میتواند ظرفیت داشته باشد اما اگر اندازه Allocation Unit را به 64KB تغییر دهد میتواند تا 256TB فضا داشته باشد. پس به این نکته باید حتما توجه داشته باشید. در یک ولوم از نوع NTFS بصورت تئوری میتوان فایل هایی با حداکثر حجم 16EB ( اگزابایت) ذخیره کرد. ( گفتیم بصورت تئوری چون اصولا ولومی از نوع NTFS نهایتا 256TB میتواند فضا داشته باشد که خیلی خیلی کمتر از 16EB میباشد). پس در دنیای واقعی فایلی با حداکثر 256TB را در یک ولوم NTFS میتوان ذخیره کرد. طول نام فایلها نیز میتواند حداکثر 255 کراکتر باشد. اصلی ترین دلیل محبوبیت این File System در قابلیت هایی است که درون آن تعبیه شده است که شامل File NTFS Permissions ( مجوزهای دسترسی به فایل/ فولدر)، File Compression ( فشرده سازی فایل)، Qouta ( تعیین سهمیه استفاده از فضای ولوم توسط هر کاربر)، Encryption File System یا EFS جهت رمزنگاری فایل ها و Volume Shadow Copy یعنی یک بکاپ لحظه ای از فایل ها.
 • ReFS : این File System را مایکروسافت در Windows 8 رونمایی کرد و جدیدترین file system محسوب میشود. مخفف Resilient File System است. حداکثر اندازه یک ولوم که با ReFS فرمت شده است میتواند 1YottaByte باشد که رقمی غیرقابل تصور است. در چنین ولومی حداکثر اندازه یک فایل میتواند 16EB باشد. اما این بار بصورت عملی و واقعی ( در مورد NTFS بصورت تئوری چنین اندازه ای برای یک فایل ممکن است). ReFS از Checksum بصورت دوره ای و در پشت صحنه جهت کشف و ترمیم خرابی ها و خطاها استفاده میکند و جالب اینجاست که نیازی به offline شدن آن ولوم نیز در حین عملیات ترمیم نمیباشد. قابلیت کشف و تصحیح خطا در background و بدون نیاز به offline شدن ولوم در واقع برگ برنده ReFS محسوب میشود. این قابلیت کاربرد بسیار محبوبی در Storage های امروزی دارد. نیز در پلتفرم های Hyper-V نیز با پیاده سازی Checkpoint ها و بکاپ گرفتن از متادیتای مربوط به ReFS سرعت و کارایی افزایش میابد. ReFS از همان سیستم و مکانیزم file Permission که در NTFS وجود دارد استفاده میکند اما فاقد قابلیتهای EFS و File Compression و Qouta است. توجه داشته باشید که ولومی که از نوع ReFS باشد توسط هیچکدام از نسخه های ویندوز قبل از Server 2012R2 و Windows 8 ساپورت نمیشود. برای ReFS فقط دو اندازه Allocation Unit قابل انتخاب است . 4KB و 64KB که به مانند NTFS برای ReFS هم مقدار 4KB پیشفرض میباشد.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

 

اکنون بد نیست که تمام File System های فوق را از لحاظ آیتم های کلیدی در قالب یک جدول مقایسه کنیم:

File System Comparssion

 

 

 آکادمی تخصصی شبکه و امنیت ITperfection

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

0 پاسخ به "انواع File System در ویندوز"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  17 − پنج =

  کپی رایت آکادمی ITperfection.