ccna90

پیاده سازی RRAS در Windows Server 2016

در این مطلب قصد داریم شما را با سرویس RRAS اشنا کنیم. در یک شبکه کامپیوتری متوسط یا بزرگ ( و حتی نسبتا کوچک) چندین IP address subnet وجود دارد. هر سابنت را میتوان یک شبکه دانست. در واقع شبکه را میتوان Internetwork نامید یعنی اتصال شبکه ها به یکدیگر. در ساده ترین حالت سناریو یک شبکه خوب اینست که کلاینت ها در یک سابنت اختصاصی قرار داشته باشند و سرورها نیز در سابنت اختصاصی خود. تازه این ساده ترین سناریو میباشد. ممکن است طراح شبکه تصمیم بگیرد که تجهیزاتی مانند Access Point ها نیز دارای سابنت اختصاصی باشند یا ممکن است تعداد زیادتری VLAN ( سابنت) را در نظر بگیرد. بنابراین ممکن است در یک شبکه چندین ( و حتی دهها و صدها) سابنت داشته باشیم.

ارتباطات درون یک سابنت بسادگی و با قرار دادن یک سوئیچ لایه دو برقرار میشود. کافیست دو کامپیوتر A و B که هر دو در یک سابنت قرار دارند، به سوئیچ متصل باشند تا ارتباط فیزیکی و – به اصطلاح متخصصین شبکه- ping بین آنها برقرار باشد. اما اگر همین دو کامپیوتر در سابنت های مختلفی قرار داشته باشند، حتی اگر به یک سوئیچ مشترک متصل باشند، Ping برقرار نخواهد بود و باید مسیریابی بین سابنت های مختلف برقرار شود.

به برقراری ارتباط بین سابنت ها اصطلاح مسیریابی ( Routing ) اطلاق میشود که یکی از مهترین مباحث و علوم مربوط به زیرساخت شبکه های کامپیوتری و مخابراتی محسوب میگردد. در طی سالها و دهه ها پروتکل های مسیریابی مختلفی ابداع و آزموده شده اند تا بتوانند به بهترین شکل مسیریابی بین شبکه ها و سابنت ها را برقرار سازند.

سالهاست که شرکت های کامپیوتری بزرگی مانند CISCO یا Mikrotik بصورت تخصصی در دنیای مسیریابی شبکه ها مشغول فعالیت هستند و حرف نخست را در این مورد میزنند. هر کدام از این دو شرکت ( و البته شرکت های دیگری نیز که بازار کوچکتری از دنیای مسیریابی را در دست گرفته اند) اقدام به طراحی، ساخت و فروش تجهیزات سخت افزاری به نام Router کرده اند. روترها قلب شبکه های کامپیوتری و مخابراتی هستند و جز اصلی در بحث زیرساخت ارتباطات محسوب میشوند.

با توجه به گران بودن روترهای سخت افزاری و نیز اینکه پیکربندی، مدیریت و maintenance آنها به دانش تخصصی مسیریابی ( از قبیل CCNA Routing ) نیاز دارد، میتوان برای شبکه های نسبتا کوچک بصورت نرم افزاری و از طریق ابزارهای مایکروسافتی اقدام به پیاده سازی روتر نرم افزاری کرد. مبحث RRAS که بزودی وارد آن خواهیم شد در واقع تلاشی است برای پیاده سازی یک روتر بصورت نرم افزاری با استفاده از امکانات Windows Server برای شبکه های نه چندان بزرگ.

در دوره MCSA 2016 می توانید طرز پیکربندی یک کامپیوتر Windows Server 2016 بعنوان روتر نرم افزاری یا همان RRAS را فرا گیرید.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

 

1398-11-30

0 پاسخ به "پیاده سازی RRAS در Windows Server 2016"

    ارسال یک پیغام

    کپی رایت آکادمی ITperfection.