ccna90

سیستم توزیع شده و تفاوت آن با شبکه های کامپیوتری

 

  سیستم های توزیع شده ( distributed system )

 

می دانید که سیستم عامل واسط کاربری را به کاربران ارائه می کند، تا آنها بتوانند آسان تر از کامپیوتر خود استفاده کنند و درگیر پیچیدگی های سخت افزاری نشوند .سیستم عامل ها از هر نوعی Windows یا Linux یاMac OS  که باشند تمامی عملیات پیچیده مانند مدیریت پروسه ها، مدیریت فایل سیستم ها و… را بصورت انجام می دهند که از دید کاربر پنهان می ماند.

سیستم توزیع شده مجموعه ای از چندین کامپیوتر مستقل است، که به وسیله ی یک واسط(Middleware)  به یکدیگر متصل شده اند و این میان افزار است که منابع را بین این کامپیوترها به اشتراک می گذارد. در واقع از دید کاربری که با یک سیستم توزیع شده کار می کند این سیستم مانند یک کامپیوتر واحد است.

اندرو تننبام(Tanenbaum)، تعریف مشابهی را برای این سیستم ارائه می دهد:

” سیستم های توزیع شده (distributed system ) مجموعه ای از چندین کامپیوتر مستقل که کاربر آن را به شکل یک سیستم واحد و متجانس می بیند، در این سیستم ها معمولا یک لایه نرم افزاری روی سیستم عامل بنام میان افزار (Middleware) است که مدل مورد نظر را پیاده سازی می کند.”

در سيستم عامل های معمولي يك كاربر وجود دارد كه در حال استفاده از يك نرم افزار خاص است، اما در سيستم عامل توزيع شده در واقع یك كامپيوتر نرم افزار را اجرا می كند و ديگر كامپيوتر ها از آن استفاده می كنند و اطلاعات آنها در يك پايگاه داده مشخص ذخيره می شود و در چنین سيستم هایی، وظيفه ی سيستم عامل است تا از اختلالاتي که ممکن است براي شبكه بوجود بيايد جلوگیری کند.

در طراحی سیستم های توزیع شده شفافیت، انعطاف پذیری، قابلیت اطمینان، کارایی، قابليت گسترش و در دسترس بودن از مواردی بسیار مهمی هستند که حتما در نظر گرفته می شود.

معروف ترین سیستم توزیع شده، وب (Web) است که بر پایه اینترنت کار می کند. به این ترتیب که وب سایت های مختلفی که بر روی کامپیوترها و Server های مختلف قرار دارند،یک نوع سیستم توزیع شده محسوب می شوند.

 جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

چرا باید از سیستم توزیع شده استفاده کرد؟

دلایل مختلفی برای استفاده از این سیستم ها بیان شده که بعنوان مثال می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

– مورد اول اینکه در بسياری از سازمان ها و موسسات داده ها در حال رشد هستند و نگهداری این داده ها از لحاظ اقتصادی بسیار هزینه ساز است و این سازمان ها توان مالی برای هزينه ی بالای سرمايه گذاری اوليه را ندارند و بنابراین به چنین سازمان هایی پیشنهاد می گردد به جای استفاده از یک کامپیوتر خیلی بزرگ و قوی،از چندین کامپیوتر متوسط که به یکدیگر متصل هستند، استفاده کنند.

– مورد دوم مالکيت اختصاصی داده هامی باشد. يکی از دلایل مهم ديگر، سياست های مربوط به مالکيت داده ها است.

می توان گفت یکی از وسیع ترین حوزه‌ها در علم کامپیوتر سیستم های توزیع شده هستند اما از مهم ترین زیر شاخه های آن می توان به  Cloud computing and virtualization، Parallel and distributed operating systems ، Grid Computing ، Wireless and ad-hoc networks اشاره کرد.

 

تفاوت شبکه های کامپیوتری و سیستم توزیع شده

 

با توجه به تعاریف متعددی که از سیستم توزیع شده یا (distributed system ) ارائه گردید، مبنی بر اینکه سیستم توزیع شده مجموعه ایست از چندین کامپیوتر مستقل که کاربر آن را به شکل یک سیستم واحد و متجانس می بیند و یا اینکه در این سیستم ها انتقال اطلاعات از دید کاربر مخفی است و کامپیوتر ها استقلال ندارند، می توان در ادامه تفاوتهای بسیاری بین این سیستم ها و شبکه عنوان کرد.

در واقع در شبکه های کامپیوتری کاربران بطور مستقیم با سیستم های کامپیوتری سر و کار دارند و می توانند به وضوح تفاوت های نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوترها را ببینند و اگر کاربری بخواهد برنامه ای را روی یکی از کامپیوترها اجرا کند باید ابتدا وارد آن کامپیوتر شود یا به اصطلاح بر روی آن سیستم ( Log on ) کند. در شبکه کامپیوتر ها کاملا مستقل هستند و کاربر انتقال داده ها را مدیریت می کند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

در بیانی دقیق تر یک سیستم توزیع شده نرم افزاری است که روی شبکه کار می کند و در این سیستم لزومی ندارد که کاربران هیچ اطلاعی از نحوه ی اجرای برنامه ها داشته باشند،یا بدانند که فایلهای آنها در کجای شبکه قرار دارد. تمامی این کارها به صورت خودکار توسط سیستم عامل انجام می گیرد، کاربر هرچیز را با نام آن فراخوانی می کند و دانستن آدرس آن در شبکه هیچ اهمیتی ندارد.حفظ تجانس و شفافیت سیستم های توزیع شده را نیز سیستم عامل بر عهده دارد.بنابراین دلیل تفاوت سیستم توزیع شده با یک شبکه بیشتر در نرم افزار به ویژه سیستم عامل نهفته است تا سخت افزار.

در سیستم توزیع شده مهمترین چالش بحث تحمل پذیری در برابر خطا است،اما در شبکه  مفهوم تحمل پذیری در برابر خطا مطرح نیست.

در حقیقت شباهتهای زیادی نیز بین این دو وجود دارد بعنوان مثال در سیستم توزیع شده و هم در شبکه چندین کامپیوتر با هم در ارتباط هستند، اما هدف شبکه از ایجاد این ارتباط اشتراک گذاری منابع اطلاعاتی و سخت افزاری در بین این کامپیوترها می باشد. در صورتیکه در سیستم توزیع شده هدف انجام محاسبات سنگین به صورت موازی و همزمان بر روی چند سیستم است و در نتیجه ایجاد چنین ارتباطی باعث بالا رفتن سرعت محاسبات می گردد.

 

 آکادمی تخصصی شبکه و امنیت ITperfection

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

0 پاسخ به "سیستم توزیع شده و تفاوت آن با شبکه های کامپیوتری"

    ارسال یک پیغام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1 × پنج =

    کپی رایت آکادمی ITperfection.