ccna90

Static and Dynamic IP addresses

در مقاله IP address  به شما در مورد IP address ها و کاربرد های اون گفتیم و همچنین در مقاله Private and Public IP addressing به شما در مورد ادرس IP های خصوصی و عمومی توضیح دادیم. در این مقاله میخواهیم در مورد IP استاتیک و IP داینامیک صحبت کنیم و ببینیم که این دو چه نوع IP هستند , مزایا و معایب هر کدوم چی هستش  و تفاوت این دو با هم در چیست .

 

جهت دیدن اموزش ویدیویی این مقاله اینجا رو کلیک کنید ( Static and Dynamic IP addresses )


 

آدرس IP استاتیک چیست؟

 

یک آدرس IP استاتیک یک آدرس است که به طور دائم توسط ISP شما اختصاص داده می شود (تا زمانی که قرارداد شما در حالت خوب است) و حتی اگر رایانه شما دوباره راه اندازی شود، تغییری نمی کند.
 یک آدرس آی پی استاتیک معمولا به یک میزبان وب سرور اختصاص داده شده و ارائه ایمیل، پایگاه داده و خدمات FTP می باشد. یک آدرس آی پی استاتیک نیز به یک خط اجاره ای تجاری یا سازمان عمومی اختصاص داده می شود که نیاز به یک آدرس IP در هر زمان و هر زمان دارد. از آنجا  که آدرس آی پی استاتیک به شما اختصاص داده می شود، شما باید به صورت دستی دستگاه (روتر یا سرور) خود را پیکربندی کنید تا از آدرس IP ثابت برای شما استفاده شود.

 

مزایای استفاده از آدرس IP استاتیک

 

 • آدرس تغییر نمی کند – برای سرورهای وب، سرورهای ایمیل و دیگر سرورهای اینترنتی مناسب است.

 

 • از DNS برای نام دامنه به آدرس IP استفاده کنید و از آدرس دامنه برای آدرس IP های ایستا استفاده کنید.مشابه با DNS پویا برای آدرس IP پویا به دست می آید، اما به عنوان آدرس IP ثابت است.

 

معایب استفاده از آدرس IP استاتیک

 

 • گرانتر از آدرس IP پویا – ISP معمولا هزینه اضافی برای آدرسهای IP ایستا را می پردازد.

 

 • نیاز به امنیت بیشتر – از آنجا که همان IP اختصاص داده شده به یک ماشین، هکرها تلاش می کنند نیروی بی قاعده حمله به دستگاه در طول زمان.

 


 

یک آدرس IP داینامیک  چیست؟

 

یک آدرس IP پویا یک آدرس IP است که به صورت پویا توسط ISP شما به کامپیوتر شما اختصاص داده می شود.

هربار که رایانه شما (یا روتر) شما راه اندازی مجدد شده است، ISP شما به صورت پویا یک آدرس IP را به دستگاه شبکه شما با استفاده از پروتکل DHCP اختصاص میدهد .

 از آنجا که ISP شما به صورت پویا یک آدرس IP را به دستگاه محاسباتی در هنگام راه اندازی مجدد اختصاص می دهد، ممکن است دستگاه شما همیشه از همان آدرس IP قبلی که به آن اختصاص داده نشده است دریافت کند. حتی اگر دستگاه شما همواره به طور دائمی متصل است، برخی از ISP ها تغییر آدرس IP را در پرواز می دهند، گرچه این بسیار نادر است.

 طبیعت چسبنده DHCP به طور کلی همان آدرس IP را به یک ماشین مجددا مجاز می شمارد، برای اینکه همان آدرس IP را دریافت کند همانطور که صندوق های IP ممکن است در زمان های مختلف از بین برود، زمان اجاره شدن ممکن است منقضی شود. 

 

 

مزایای استفاده از IP داینامیک 

 

 • ارزان تر از آدرس آی پی استاتیک

 

 • تغییر آدرس آی پی حریم خصوصی را  بیشتر می کند.

 

معایب استفاده از  IP داینامیک 

 

 • نیاز به سرور DHCP برای به دست آوردن یک آدرس IP.

 

 • غیر استاتیک هر بار تغییر آدرس IP، ممکن است مجددا آدرس IP شما را پیدا کنید.


 

تفاوت بین آدرس IP داینامیک و آدرس IP استاتیک در چیست؟

 

همانطور که گفتیم آدرس IP داینامیک با هر بار اتصال به شبکه اطلاعاتی تغییر می کند اما چرا اینکار انجام می شود ؟ در واقع آدرس دهی داینامیک IP زمانی کاربرد دارد که ما تعداد آدرس های IP محدودی در اختیار داریم اما تعداد کاربرانی که از این آدرس ها می خواهند استفاده کنند زیادتر از آن است که بتوانیم به هر کدام از آنها یک آدرس IP بدهیم و به همین دلیل مجبور هستیم هر بار آدرس را از یک نفر بگیریم و به شخص دیگری بدهیم و آدرس آنها را تغییر دهیم.

برای مثال شما در دستگاه های وایرلس اکسس پوینت هایی که حتی در منزل هم دارید اگر دقت کرده باشید با هر بار اتصال یک آدرس IP بعضا متفاوت دریافت می کنید که بصورت خودکار و بدون نیاز به دستکاری شما به سیستم اختصاص داده می شود .

سرویس دهنده اینترنتی شما در واقع یک آدرس IP به مودم یا دستگاه وایرلس شما اختصاص داده است اما شما می توانید با استفاده از مکانیزم IP داینامیک و سرویس دیگری که بصورت ترکیبی با این مکانیزم کار می کنید تعداد آدرس های IP خودتان را افزایش داده و برای تعداد بیشتری کاربر امکان استفاده از اینترنت را ایجاد کنید.

وظیفه کنترل و مدیریت توزیع آدرس های IP توسط سرویسی به نام DHCP که مخفف کلمه های Dynamic Host Configuration Protocol است انجام می شود. این سرویس درخواست کاربران برای آدرس IP را دریافت می کند ، سپس توسط پایگاه داده ای که در اختیار دارد بررسی می کند که آیا آدرس خالی برای اختصاص به کاربر مورد نظر وجود دارد یا خیر و در نهایت یک آدرس IP از پایگاه داده خود به کاربر اختصاص می دهد.

البته به این نکته توجه کنید که شما با استفاده از همین مکانیزم DHCP سرور هم می توانید آدرس های IP بصورت استاتیک هم به کاربرانتان بدهید ، سرور DHCP توسط مکانیزم آدرس سخت افزاری کارت شبکه یا MAC Address کار می کند ، شما می توانید بر روی سرور DHCP آدرس سخت افزاری کاربر یا کلاینت مورد نظرتان را وارد کنید و به DHCP سرور بگویید که با هر بار اتصال کاربر به DHCP سرور همیشه یک آدرس مشخص به دستگاه مورد نظر اختصاص دهد که به اینکار در اصطلاح رزرو کردن آدرس IP می گویند که به عنوان آدرس IP استاتیک نیز شناخته می شود زیرا DHCP دیگر این آدرس را به دیگران اختصاص نخواهد داد.

اما روشی که ما بیشتر به عنوان آدرس دهی IP بصورت استاتیک می شناسیم ، آدرس دهی استاتیک بصورت دستی یا Manually است. در روش قبلی شما تنظیمات IP کارت شبکه سیستم خودتان را در حالت Automatic قرار می دادید و تمامی کارها بر عهده DHCP سرور بود تا آدرس دهی را انجام دهد ، اما زمانیکه صحبت از آدرس دهی استاتیک یا Static می شود یعنی اینکه شما تنظیمات کارت شبکه را در حالت Manually قرار می دهید و آدرس IP مورد نظر خودتان را وارد می کنید.

یکی از مشکلات معمولی که در آدرس دهی IP بصورت استاتیک وجود دارد این است که ممکن است چندین آدرس IP مشابه در شبکه ایجاد شود و این آدرس ها با همدیگر تداخل ایجاد کنند.

یکی از مهمترین مزایای استفاده کردن از آدرس های داینامیک که توسط DHCP سرور اختصاص داده می شود این است که شما دیگر نگران تداخل آدرس IP در شبکه نخواهید بود ، زیرا DHCP قابلیت شناسایی و جلوگیری از بوجود آمدن IP Conflict را در شبکه دارد.

 

نتیجه گیری:  استفاده کردن از آدرس های IP بصورت استاتیک چندان هم بد نیست و در بسیاری از اوقات استفاده از این نوع آدرس های IP مزیت بسیار خوبی است.

برای مثال در سرویس های اینترنتی یا بهتر بگوییم زمانیکه شما از سرویس اینترنت استفاده می کنید ، شما با داشتن یک آدرس IP استاتیک می توانید مطمئن باشید که از هر جای دنیا می توانید به کامپیوتر خود متصل شوید و آدرس آن تغییر نخواهد کرد.

شما همچنین با داشتن آدرس IP استاتیک می توانید از سرویس DNS اینترنتی برای اشاره کردن به آدرس خود استفاده کنید و با اسم کامپیوتر خود را پیدا کنید. . زمانیکه شما از سرویس آدرس داینامیک استفاده می کنیم بنابراین باید برای استفاده از DNS از سرویسی به نام Dynamic DNS هم استفاده کنید تا بلافاصله بعد از تغییر آدرس شما سرویس DNS نیز بروز رسانی شود. 

 

 


 

DNS چیست

 

کلمه DNS ، مخفف Domain Name System یا “سیستم نام دامنه” است.

 

سیستم نام دامنه (DNS) یک سیستم پایگاه داده است که نام کامل دامنه یک کامپیوتر را به یک آدرس IP ترجمه میکند.

کامپیوترهای موجود در یک شبکه برای اتصال به یکدیگر از آدرسهای IP استفاده می کنند، ولی به یاد داشتن آدرس های IP کامپیوترهای یک شبکه برای افرادی که  قصد اتصال به آنان را دارند بسیار دشوار است.

مثلا به خاطر سپردن نام دامنه ITperfection.ir بسیار ساده تر از به خاطر سپردن آدرس IP نظیر آن  [107.180.55.229] است. به همین علت اغلب ما برای اتصال به سایت ها، نام دامنه آن را وارد می کنیم.

لذا DNS به شما امکان می دهد تا به جای استفاده از آدرس های عددی IP برای اتصال به یک کامپیوتر خاص در شبکه ای دیگر (یا برای دسترسی به یک سرویس راه دور)، با به کارگیری نام دامنه ای که به خاطر آوردن آن برای شما راحت تر است به آن کامپیوتر متصل شده یا از آن سرویس بهره بگیرید. 

(برعکس این مسئله، Reverse DNS یا rDNS نام دارد که آدرس IP را به نام دامنه متناظر ترجمه می کند)

 هر سازمانی که دارای یک شبکه کامپیوتری است حداقل مجهز به یک سرور مرکزی است که پرس و جوهای DNS را کنترل و سازماندهی می کند.

این سرور که Name Server نامیده می شود فهرستی از همه آدرس های IP اختصاص داده شده به کامپیوترهای موجود در آن شبکه را نگه می دارد.

این سرور همچنین آدرس های IP  آن دسته از کامپیوترهای خارج از شبکه را که اخیرا مورد دسترسی قرار گرفته اند نیز نگه می دارد.

هر کامپیوتر در هر شبکه باید مکان تنها یک Name Server  را بداند.

زمانی که کامپیوتر شما درخواست یک آدرس IP را می کند، بسته به اینکه آدرس IP درخواست شده در محدوده شبکه محلی شما قرار دارد یا خیر یکی از این سه حالت رخ می دهد:

حالت اول :  اگر آدرس IP درخواست شده به طور محلی ثبت شده است (مثلا این آدرس متعلق به یکی از کامپیوترهای  شبکه سازمان شماست) مستقیما پاسخی را از یکی از Name Server های محلی فهرست شده در تنظیمات Workstation خود دریافت خواهید داشت. در این حالت معمولا دریافت پاسخ  خیلی کم طول می کشد .

حالت دوم : اگر آدرس IP درخواست شده به صورت محلی ثبت نشده است (مثلا این آدرس متعلق به کامپیوتری در خارج شبکه سازمان شماست) ولی شخصی در سازمان شما اخیرا به همان آدرس IP رجوع کرده و به سایت نظیر آن متصل شده است، آنگاه Name Server  آدرس IP را از سیستم ذخیره سازی کش خود بازیابی خواهد کرد (کش= حافظه ای محدود است که بخشی از آدرسهای IP که اخیرا مورد مراجعه قرار گرفته اند را در خود نگه می دارد). مجددا در این حالت هم معمولا دریافت پاسخ خیلی کم طول می کشد.

حالت سوم : اگر آدرس IP درخواست شده به صورت محلی ثبت نشده است و شما اولین کسی هستید که در یک بازه زمانی خاص اطلاعاتی از سیستم مورد نظر را درخواست کرده اید، ( از 12 ساعت تا یک هفته پیش) آنگاه Name Server محلی به جای Workstation شما جستجو را انجام خواهد داد. این جستجو ممکن است شامل پرس و جو از دو یا چند Name Server دیگر در هر مکان راه دور دیگری باشد. این پرس و جوها ممکن است از یک ثانیه تا بیشتر به طول انجامد (بسته به آنکه اتصال شما به شبکه راه دور چه کیفیتی دارد و با چند Name Server بایستی ارتباط برقرار شود).

 

برخی اوقات به خاطر پروتکل lightweight مورد استفاده در DNS ، ممکن است پاسخی دریافت نکنید. در چنین شرایطی Workstation یا نرم افزار Client شما ممکن است تا زمان دریافت پاسخ به تکرار پرس و جوی خود ادامه دهد یا ممکن است پیام خطایی دریافت کنید.

زمانی که از برنامه ای مثل Telnet برای اتصال به کامپیوتری دیگر استفاده می کنید، احتمالا برای برقراری این اتصال به جای تایپ کردن آدرس کامپیوتر مورد نظر، نام دامنه آن را وارد می کنید. برنامه Telnet نام دامنه ای که توسط کاربر تایپ شده است را دریافت کرده و با به کارگیری یکی از روشهایی که در بالا گفته شد و به کمک Name Server ، آدرس IP نظیر آن را به دست می آورد.

 

به عنوان مثال می توان DNS را مانند یک دفترچه تلفن الکترونیکی برای یک شبکه کامپیوتری در نظر گرفت، به طوری که اگر نام کامپیوتر مورد نظر را بدانید، Name Server آدرس IP نظیر آن را جستجو کرده و می یابد.

 

همچنین شما میتوانید  وقتی IP یک سایت رو ندارین  در منوی start کلمه cmd رو سرچ کنید و به commands prompt بروید

 

.در انجا عبارت ( ادرس وبسایت مورد نظر ) ping رو تایپ کنید و با زدن دکمه enter  ای پی اون سایت رو دریافت کنید  

 

نمونه :ping www.ITperfection.ir

 

 

 

 

همچنین میتوانید برای دیدن اینکه از چه مسیری برای رسیدن به IP سایت مورد نظرتون استفاده شده از کلمه tracert استفاده کنید مانند نمونه زیر

 

tracert www.itperfection.ir

و بعد enter رو بزنید 

 

نکته ( جاهایی که Time out میشه یعنی firewall وجود داره که packet هارو بلاک میکنه و اجازه نمیده که اون packet ها دیده بشن و اونها رو به علت امنیت اون سایت مخفی نگه میداره )  

 

جهت دیدن اموزش ویدیویی این مقاله اینجا رو کلیک کنید ( Static and Dynamic IP addresses


 

نحوه عوض کردن IP استاتیک 

 

برای عوض کردن ادرس IP استاتیک خودتون مسیر زیر رو دنبال کنید 

 

منوی start ⇐ به control panel بروید 

 

قسمت Network and sharing center رو انتخاب کنید 

روی گزینه change adapter setings کلیک کنید

 ⇐ بر روی شبکه اینترنت کلیک راست کنید و گزینه status رو انتخاب کنید ⇐ روی properties کلیک کنید

  گزینه (Internet protocol version 4 (Tcp / IPV4 رو پیدا کرده و روش کلیک کنید و سپس در قسمت پایین به قسمت Properties بروید 

گزینه Obtain an IP address automatically نشان میدهد که سیستم شما از IP داینامیک استفاده میکند و به صورت اتوماتیک یک IP تنظیم میکند 

 

اما برای تنظیم IP خودتون به صورت دستی باید از IP استاتیک یعنی قسمت use the following ip address استفاده کنید 

 

 

در این قسمت گزینه های زیر رو مشاهده میکنید 

 

IP addressدر اینجا میتونید ای پی مورد نظرتون رو انتخاب کنید

 

 Subnetmask : در اینجا میتونید ای پی مورد نظرتون رو انتخاب کنید

 

 

 Default gateway : در این قسمت Default gateway مودم رو وارد کنید

 

در مقاله  (Subnetmask , ping and ip config)  اطلاعات کامل در مورد subnet mask و  Default gateway داده ایم 

 

در قسمت :  use the following DNS server addresses از شما خواسته  تا مسیر DNS رو مشخص کنید 

 

  

 

 : Preferred DNS server 

  در این قسمت در واقع از شما میپرسه که DNS یا مسیر مخابراتی شما  چیه خوب در اینجا شما میتونید ادرسDefault gateway مودم رو بهش بدین

 

  Alternate DNS server 

در این قسمت میتونید بهش IP گوگل (8.8.8.8 ) رو بدین که اگه نتونست از Default gateway جوابی دریافت کنه به گوگل مراجعه کنه 

 

خوب تموم شد حالا میتونید ok رو بزنید تا IP استاتیک شما ثبت بشه 

 

جهت دیدن اموزش ویدیویی این مقاله اینجا رو کلیک کنید ( Static and Dynamic IP addresses )


 

0 پاسخ به "Static and Dynamic IP addresses"

  ارسال یک پیغام

  کپی رایت آکادمی ITperfection.