ccna90

تفاوت domain و Workgroup

آموزش آنلاین شبکه ITPerfection

شبکه های Workgroup

     این نوع شبکه مناسب است در جایی که:

 • شبکه دارای حداکثر ده کامپیوتر باشد.
 • تعداد کاربران کم باشد.
 • سطح امنیتی بی اهمیت باشد.
 • حساسیت زیادی در مورد high availability ( همواره در دسترس بودن) شبکه وجود نداشته باشد.

     در واقع این نوع شبکه فاقد هرگونه ضمانت و امکانات خاصی برای مقوله امنیت میباشد. شاید در حد نصب آنتی ویروس و پاره ای permission ها که خیلی هم قابل اعتنا نیست. ضمنا خاموش بودن یکی از کامپیوترها احتمالا باعث در دسترس نبودن سرویس خاصی ( مثلا سرویس پرینت) میشود. هیچ ضمانت قابل توجهی وجود ندارد که خدمات همیشه در دسترس باشد. معمولا ارتباطات دچار اختلال میشود. از نظر فیزیکی یک hub یا یک switch و یا یک مودم ADSL در جایی از ساختمان قرار می گیرد و کامپیوترها از طریق کابل اترنت و یا WIFI( اگر مودم دارای قابلیت wireless باشد) به این قطعه مرکزی متصل میشوند و ارتباط فیزیکی کامپیوترها برقرار میگردد. تمام کامپیوترها حتما باید در یک سابنت واحد از IP Address ها باشند چون این شبکه ها معمولا فاقد روتر هستند و طبعا بیشتر از یک سابنت برای اعضا قابل درک نخواهد بود. این نوع شبکه ها چون از قطعه مرکزی ساده ای مثل hub یا سوئیچ های فاقد قابلیت management و یا مودمهای ADSL استفاده میکنند معمولا در آنها اتفاقاتی نظیر collision domain زیاد رخ میدهد یا پهنای باند کم می آید. پس کوچکترین ضمانتی برای مناسب بودن سرعت ارتباطات نیز در چنین شبکه ای وجود ندارد. نیز در workgroup هیچ مدیریت متمرکزی روی کامپیوترها، کاربران و منابعی مانند فایل های به اشتراک گذاری شده وجود ندارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر شما میتوانید در دوره های آموزشی آنلاین شبکه ITPerfection ، دوره آموزش آنلاین شبکه MCSA Server 2016 , MCSE server 2016 شرکت کنید.

 

 

شبکه های Domain

      امروزه وقتی از اصطلاح شبکه کامپیوتری استفاده میشود منظور نوع Domain است. این نوع شبکه ها دارای مرز منطقی میباشند یعنی دامین مرز شبکه سازمان را مشخص میکند. در یک Domain هیچ محدودیتی برای ساخت و مدیریت کامپیوترها، کاربران و منابع سخت افزاری ( مانند پرینترها و روترها و Access Point ها) و نرم افزاری ( مانند فایل ها و نرم افزارها ) وجود ندارد و امکانات و سرویس های متنوع و جالبی برای کاربران و مدیران شبکه فراهم میباشد….

 

  برای اینکه شبکه ای مبتنی بر Domain داشته باشیم باید سرویس های Active Directory Domain در شبکه نصب شوند. Domain و اکتیودایرکتوری دارای مفاهیمی هستند که در این درس با تعدادی از آنها آشنا میشوید تا برای آغاز عملیات پیاده سازی اکتیودایرکتوری و ایجاد ساختار دامین آماده شوید. سرویس های AD DS از تعدادی اجزای فیزیکی و منطقی تشکیل شده است. بعنوان مثال اصلی ترین و پایه ای ترین Server شبکه به نام Domain Controller چون بهرحال یک ماشین است ( حتی اگر بصورت virtual پیاده سازی شده باشد) یک جزء فیزیکی محسوب میگردد اما مفاهیم منطقی بسیاری وجود دارند مانند Forest و Domain و OU و…

 

مفاهیم اکتیو دایرکتوری

 • Active Directory Domain Services : تمامی کامپیوترهایی که در نقش سرور فعالیت می کنند برای اینکه بتوانند از مجموعه اطلاعات و اشیائی که در آنها ایجاد می شود به صورت سازمان یافته استفاده و آنها را مدیریت کنند از مجموعه سرویسهایی به نام Active Directory Domain ( از این پس به اختصار آنها را AD DS مینویسیم) بهره می برند. در این ساختار کلیه اطلاعات بصورت یک پایگاه داده مرکزی در یکجا ذخیره می شوند ، این اطلاعات می تواند نام کاربری و رمز عبور کاربران ، کامپیوترهای عضو دامین، گروه ها ، سرویس ها و …. باشد . این ساختار باعث یکپارچگی سیستم های احراز هویت و همچنین مدیریت متمرکز ساختارهای شبکه می شود . تمامی فعالیت هایی که تحت شبکه انجام می شوند می بایستی ابتدا در این سیستم احراز هویت و تایید شوند. این ساختار در برقراری و مدیریت منابع شبکه همچون فایل سرورها ، پرینتر ها و گروه ها و کاربران شبکه بسیار مهم است.
 • Domain : جزو مفاهیم منطقی اکتیو دایرکتوری است و میتوان آنرا جز بنیادین ساختار اکتیودایرکتوری دانست. با مفهوم و کارکرد دامین در درس قبلی تا حدی آشنا شدید. دامین مرز منطقی شبکه را مشخص میکند. تعریف فوق البته تا حد زیادی صحیح است اما به مرور تعریف کاملتری از دامین را بدست خواهید آورد. دامین را در واقع میتوان یک واحد مدیریت منطقی دانست که شامل مجموعه ای از کاربران، گروه ها، کامپیوترها و اشیای شبکه میشود. دامین میتواند فرزند یا والد یک دامین دیگر باشد.
 • Tree: به معنای درخت. به مجموعه ای از دامین هایی که بصورت سلسه مراتبی و موروثی به یکدیگر متصل می شوند در اصطلاح درخت یا Tree گفته می شود. اولین دامینی که در ریشه این درخت تشکیل می شود را به عنوان دامین والد یا Parent شناخته و سایر دامین هایی که بر اساس الگوی ساختاری این دامین والد در زیرمجموعه آن تشکیل می شوند را دامین های فرزند یا Child می نامیم. به دامین های فرزند زیر دامنه یا Sub Domain نیز گفته می شود. شماتیک یک درخت در ساختار اکتیودایرکتوری را میتوانید در شکل زیر مشاهده کنید. بد نیست بدانید که درخت میتواند شامل فقط دامین باشد.

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر شما میتوانید در دوره های آموزشی آنلاین شبکه ITPerfection ، دوره آموزش آنلاین شبکه MCSA Server 2016 , MCSE server 2016 شرکت کنید.

 

 

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

0 پاسخ به "تفاوت domain و Workgroup"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یک × 4 =

  کپی رایت آکادمی ITperfection.