Network Plus جلسه ششم: بررسی لایه ی Network

بخش دوم: مدل مرجع OSI و بررسی لایه های آن

درس دوم : بررسی لایه ی Network

 

لایه ی شبکه ( The Network Layer )

با سلام خدمت دوستان عزیز و همراهان گرامی در این جلسه به تعریف و توضیح نحوه ی عملکرد لایه ی Network یا شبکه خواهیم پرداخت که سومین لایه در مدل OSI است.

 

 

وظیفه ی این لایه درشبکه انتقال بسته های داده از مبدا به مقصد نهایی است, پروتکل های این لایه مسئول ارتباطات انتهایی بین دو سیستم در شبکه یا به اصطلاح ارتباطات end-to-end هستند، در صورتیکه پروتکل های لایه ی بعدی یا D-L همانگونه که قبلا گفته شد فقط در شبکه های LAN محلی کاربرد دارند.

متداول ترین پروتکل لایه ی Network، پروتکل Internet یا IP:Internet Protocol است که پروتکلی بدون اتصال یا Connection less است، بدین معنا که بدون انجام هماهنگی قبلی و بدون اینکه از قبل یک ارتباط اولیه را با سیستم گیرنده برقرار کند، اطلاعات را برای آن ارسال می کند.

لایه ی Network برای انجام وظایف خود یعنی انتقال بسته های داده از مبدا به مقصد نهایی و همچنین برقراری ارتباطات end-to-end ،به یک ابزار بسیار قدرتمند نیاز دارد و برای این منظور از پروتکل Internet یا IP:Internet Protocol بهره گرفته است. پروتکل های TCP/IP در مستنداتی که RFC نامیده می شود تعریف شده اند و توسط گروهی بنام IETF منتشر می شوند.

 

 

در ادامه ی این درس به نحوه ی عملکرد این پروتکل و نقشی که در انتقال اطلاعات در هر مرحله بر عهده خواهد داشت می پردازیم. در همین رابطه با دستورARP  و موارد کاربرد آن آشنا خواهید شد.

از دیگر وظایف این لایه تعیین مسیر انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده است. بنابراین می توان گفت که برقراری ارتباط یا قطع آن و مالتی پلکس کردن از مهم ترین وظایف این لایه است.

همچنین این لایه به دلیل کنترل عملکرد زیر شبکه ها و نقشی مهمی که در زمینه ی مسیریابی بسته های داده بر عهده دارد، در ارتباطات شبکه ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین برای تشریح بیشتر وظایف مرتبط با این لایه و در واقع توضیح روال عملکرد این لایه و نیز روشن تر شدن تفاوت آن با لایه ی D-L مثال هایی را بیان می کنیم.

در روند تعیین مسیر انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده در لایه ی Network از فرآیندهایی مانند آدرس دهی و قطعه بندی و مسیریابی و هدایت بسته های داده از ماشین مبدا به ماشین مقصد استفاده می گردد که در ادامه ی این درس به شرح جزییات هر یک خواهیم پرداخت.

فرآیند مشخص کردن بهترین مسیر در شبکه بر اساس سه عامل آدرس دهی، الگوهای قابل استفاده و دسترسی پذیری تعیین می شود.

حال این سوال مطرح است که این مسیریابی چگونه و توسط چه کسی انجام می گیرد؟

 

ضمایم1

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار