Network Plus جلسه هفتم: بررسی لایه ی Transport

بخش دوم: مدل مرجع OSI و بررسی لایه های آن

 

درس سوم : بررسی لایه ی Transport

با سلام دوستان عزیز و گرامی در این جلسه قصد داریم تا در ادامه مطالب مرتبط با مدل OSI به بررسی لایه ی Transport یا انتقال که چهارمین لایه در مدل OSI است, بپردازیم.

 

 

لایه ی Transport فقط در یک لایه خلاصه و محدود نمی شود، بلکه نقش بسیار مهمی در زمینه ی انتقال اطلاعات دارد و بدون توجه به زیر ساخت فیزیکی شبکه به وظایف خودش عمل می کند. این لایه توسط نرم افزار مدیریت می شود و وظیفه ی اصلی آن انتقال داده ها با روشی مطمئن و کم هزینه از سیستم مبدا تا سیستم مقصد است.

به این ترتیب که این لایه پس از ارسال یک بسته به مقصد منتظر دریافت سیگنالی از سیستم مقصد می ماند تا از دریافت بسته ی ارسال شده، توسط سیستم مقصد مطمئن شود. چنانچه لایه ی Transport از سوی سیستم مقصد سیگنالی را دریافت نکند، مجددا اقدام به ارسال همان بسته خواهد کرد. این لایه همچنین کنترل سالم رسیدن اطلاعات را، توسط برقراری پروتکل پیغام برعهده دارد و عمل خطا یابی را نیز انجام می دهد.

در واقع سرویس های لایه ی Transport مکمل سرویس های لایه ی Network هستند و از پروتکل های این دو لایه برای انتقال داده ها استفاده می شود، بعنوان مثال پروتکل TCP در لایه ی Transport و پروتکل IP در لایه ی Network بعنوان یک جفت تکمیل کننده ی یکدیگر تصور می شوند.

وظیفه ی لایه ی Transport گرفتن داده ها از لایه ی بالاتر و در صورت نیاز تقسیم آنها به قطعات کوچکتر و ارسال آنها به لایه ی Network است. کاربران لایه ی انتقال در واقع پروسه ها یا همان برنامه های نرم افزاری لایه ی کاربرد هستند.

خدمات لایه ی Transport در دو نوع اتصال گرا یاConnection Oriented  و یا بدون اتصال یا Connection Less ارائه می شود.

پروتکل های اتصال گرا یا ( Connection Oriented ) ، بدین معنا که پیش از ارسال اطلاعات هماهنگی های قبلی بین دو سیستم فرستنده و گیرنده در سه مرحله انجام می گیرد که به ترتیب شامل :

1) ایجاد اتصال

2) انتقال داده

3) و ختم اتصال هستند.

در طی این فرآیند برای ارسال هر داده ای، دو سیستم پیغام هایی را برای برقراری اتصال بین خود مبادله می کنند، تا از آمادگی هر دو سیستم برای تبادل داده ها اطمینان حاصل شود.

 

همچنین در ادامه ی این جلسه به بیان شباهت ها وتفاوتهای لایه ی Transport و لایه ی Network می پردازیم و ضمن آن پروتکل های UDP و TCP که از مهم ترین پروتکل های لایه ی Transport هستند را بررسی می نماییم و به تشریح کامل هر کدام از این پروتکل ها و بیان تفاوت های آنها خواهیم پرداخت.

 

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار