درس چهارم: تفاوت Domain و Workgroup

موضوع: تفاوت Domain و Workgroup

 

مقدمه

     فرض کنید که شرکت ITPerfection قصد دارد شبکه داخلی خود را طراحی و پیکربندی کند. یکی از اولین مواردی که باید مدیران و مهندسان این شرکت درباره آن تصمیم گیری کنند اینست که شبکه داخلی از نوع Workgroup باشد یا از نوع Domain ؟ شبکه از نظر ساختار منطقی به دو نوع تقسیم میشود:

  • Workgroup
  • Domain

 

شبکه های Workgroup

     این نوع شبکه مناسب است در جایی که:

  • شبکه دارای حداکثر ده کامپیوتر باشد.
  • تعداد کاربران کم باشد.
  • سطح امنیتی بی اهمیت باشد.
  • حساسیت زیادی در مورد high availability ( همواره در دسترس بودن) شبکه وجود نداشته باشد.

     در واقع این نوع شبکه فاقد هرگونه ضمانت و امکانات خاصی برای مقوله امنیت میباشد. شاید در حد نصب آنتی ویروس و پاره ای permission ها که خیلی هم قابل اعتنا نیست. ضمنا خاموش بودن یکی از کامپیوترها احتمالا باعث در دسترس نبودن سرویس خاصی ( مثلا سرویس پرینت) میشود. هیچ ضمانت قابل توجهی وجود ندارد که خدمات همیشه در دسترس باشد. معمولا ارتباطات دچار اختلال میشود. از نظر فیزیکی یک hub یا یک switch و یا یک مودم ADSL در جایی از ساختمان قرار می گیرد و کامپیوترها از طریق کابل اترنت و یا WIFI( اگر مودم دارای قابلیت wireless باشد) به این قطعه مرکزی متصل میشوند و ارتباط فیزیکی کامپیوترها برقرار میگردد. تمام کامپیوترها حتما باید در یک سابنت واحد از IP Address ها باشند چون این شبکه ها معمولا فاقد روتر هستند و طبعا بیشتر از یک سابنت برای اعضا قابل درک نخواهد بود. این نوع شبکه ها چون از قطعه مرکزی ساده ای مثل hub یا سوئیچ های فاقد قابلیت management و یا مودمهای ADSL استفاده میکنند معمولا در آنها اتفاقاتی نظیر collision domain زیاد رخ میدهد یا پهنای باند کم می آید. پس کوچکترین ضمانتی برای مناسب بودن سرعت ارتباطات نیز در چنین شبکه ای وجود ندارد. نیز در workgroup هیچ مدیریت متمرکزی روی کامپیوترها، کاربران و منابعی مانند فایل های به اشتراک گذاری شده وجود ندارد. بسیاری از سرویس هایی که در شبکه مورد انتظار میباشند نیز در چنین شبکه ای کارایی ندارند. در ذیل تصویر ساختار یک شبکه workgroup را مشاهده میکنید:

Workgroup Simple

     توسعه این نوع شبکه هم صرفا با اتصال کابل بین hub ها صورت می گیرد. فرض کنید در شبکه بالا، سه کامپیوتر جدید در طبقه دیگر ساختمان نیز باید به شبکه متصل شوند. در این حالت یک hub جدید در طبقه دیگر قرار میگیرد و یک کابل بین دو hub کشیده میشود. کامپیوترهای طبقه فوق هم به hub آن طبقه متصل میشوند. مانند ذیل:

workgroup complex

     فرض کنید که قصد دارید کاربرانی در شبکه داشته باشید با نامهای User-1 تا User-8 . اگر میخواهید هر کدام از این هشت کاربر بتوانند به هر کدام از این هشت کامپیوتر لاگین کنند. باید بصورت دستی و یکی یکی روی هر کدام از این هشت کامپیوتر اقدام به تعریف و ساخت User-1 تا User-8 کنید. برای این منظور باید در هر کامپیوتر در Control Panel روی گزینه administrative tools و سپس روی computer management کلیک کنند، تا کنسولی به همین نام ظاهر شود. ( البته از راههای دیگری نیز میشود این کنسول را لود کرد مثلا با تایپ دستور compmgmt.msc در کادر Run ویندوز). آنگاه مطابق شکل ذیل از قسمت سمت چپ کنسول، وارد Local Users and groups شده، سپس وارد قسمت users شده و با کلیک راست در جایی خالی از قاب سمت راست و انتخاب گزینه new user اقدام به تعریف کاربر فوق کنید.

create local user

     اگر روی هفت کامپیوتر اقدام به ساخت User-4 کنید ولی روی کامپیوتر هشتم چنین کاربری تعریف نکنید، با این کاربر نمی توانید به کامپیوتر فوق لاگین کنید. تازه از نظر مفهومی و ماشینی User-5 تعریف شده روی host6 کاربری متفاوت است با User-5 تعریف شده روی host4 . امروزه بسیار به ندرت از workgroup استفاده میشود.

 

شبکه های Domain

      امروزه وقتی از اصطلاح شبکه کامپیوتری استفاده میشود منظور نوع Domain است. این نوع شبکه ها دارای مرز منطقی میباشند یعنی دامین مرز شبکه سازمان را مشخص میکند. در یک Domain هیچ محدودیتی برای ساخت و مدیریت کامپیوترها، کاربران و منابع سخت افزاری ( مانند پرینترها و روترها و Access Point ها) و نرم افزاری ( مانند فایل ها و نرم افزارها ) وجود ندارد و امکانات و سرویس های متنوع و جالبی برای کاربران و مدیران شبکه فراهم میباشد. در Domain تقریبا هر چیزی را میتوان بصورت مجتمع و متمرکز مدیریت کرد. میتوان بعنوان مثال درون اکتیودایرکتوری میتوان یک User ساخت که قابلیت لاگین به تمام کامپیوترهای شبکه را داشته باشد. اکتیودایرکتوری مجموعه ای از سرویسهاست و قلب یک ساختار شبکه ای Domain محسوب میشود. بخش بسیار زیادی از دوره MCSA و MCSE مبتنی بر آموزش قسمت های مختلف اکتیودایرکتوری می باشد. در این دوره های آموزشی کاری به شبکه های workgroup نداریم و تمام تمرکز و بحث روی Domain میباشد.

     سازمانی که در نقاط مختلفی از یک شهر، یک استان، یک کشور، یک قاره و یا کل سیاره زمین شعب مختلفی دارد، تنها از یک domain استفاده میکند هر چند که میتوان برای هر کدام از این اجزا sub domain های مختلفی ایجاد کرد.

 

ضمایم3

  • Workgroup Simple
  • workgroup complex
  • create local user
مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار