جلسه بیست و هشتم: Domain vs Workgroup

در این جلسه تفاوت بین محیط Workgroup و Domain را بررسی میکنیم.

 

 

Domain vs Workgroup

 

     فرض کنید که شرکت ITPerfection قصد دارد شبکه داخلی خود را طراحی و پیکربندی کند. یکی از اولین مواردی که باید مدیران و مهندسان این شرکت درباره آن تصمیم گیری کنند اینست که شبکه داخلی از نوع Workgroup باشد یا از نوع Domain ؟ شبکه از نظر ساختار منطقی به دو نوع تقسیم میشود:

  • Workgroup
  • Domain

 

 

شبکه های Workgroup

     این نوع شبکه مناسب است در جایی که:

  • شبکه دارای حداکثر ده کامپیوتر باشد.
  • تعداد کاربران کم باشد.
  • سطح امنیتی بی اهمیت باشد.

حساسیت زیادی در مورد high availability ( همواره در دسترس بودن) شبکه وجود نداشته باشد.

 

همچنین در workgroup هیچ مدیریت متمرکزی روی کامپیوترها، کاربران و منابعی مانند فایل های به اشتراک گذاری شده وجود ندارد. بسیاری از سرویس هایی که در شبکه مورد انتظار میباشند نیز در چنین شبکه ای کارایی ندارند.

 

 

 

 

     فرض کنید که قصد دارید کاربرانی در شبکه داشته باشید با نامهای User-1 تا User-8 . اگر میخواهید هر کدام از این هشت کاربر بتوانند به هر کدام از این هشت کامپیوتر لاگین کنند. باید بصورت دستی و یکی یکی روی هر کدام از این هشت کامپیوتر اقدام به تعریف و ساخت User-1 تا User-8 کنید. برای این منظور باید در هر کامپیوتر در Control Panel روی گزینه administrative tools و سپس روی computer management کلیک کنند، تا کنسولی به همین نام ظاهر شود.

 

 

 

 

 

شبکه های Domain

      امروزه وقتی از اصطلاح شبکه کامپیوتری استفاده میشود منظور نوع Domain است. این نوع شبکه ها دارای مرز منطقی میباشند یعنی دامین مرز شبکه سازمان را مشخص میکند. در یک Domain هیچ محدودیتی برای ساخت و مدیریت کامپیوترها، کاربران و منابع سخت افزاری ( مانند پرینترها و روترها و Access Point ها) و نرم افزاری ( مانند فایل ها و نرم افزارها ) وجود ندارد و امکانات و سرویس های متنوع و جالبی برای کاربران و مدیران شبکه فراهم میباشد. در Domain تقریبا هر چیزی را میتوان بصورت مجتمع و متمرکز مدیریت کرد. میتوان بعنوان مثال درون اکتیودایرکتوری میتوان یک User ساخت که قابلیت لاگین به تمام کامپیوترهای شبکه را داشته باشد. اکتیودایرکتوری مجموعه ای از سرویسهاست و قلب یک ساختار شبکه ای Domain محسوب میشود.

 

 

. بخش بسیار زیادی از دوره MCSA و MCSE مبتنی بر آموزش قسمت های مختلف اکتیودایرکتوری می باشد. در این دوره های آموزشی کاری به شبکه های workgroup نداریم و تمام تمرکز و بحث روی Domain میباشد.

 

برای شرکت در دوره های MCSE و MCSA اینجا را کلیک کنید. دوره های آموزش مایکروسافت آیتی پرفکشن…

 

ضمایم3

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار