درس چهل و یکم : معرفی و تنظیم Split Scope

ممکن است بنا به دلیلی برای مدتی سرویس DHCP با مشکل مواجه شود که باعث بروز اشکال خواهد شد. برای حل این مشکل، باید از دو DHCP Server استفاده کنیم. تنظیمات هر دو DHCP باید کاملا یکسان باشد. در این حال ممکن است وقتی یکی down است، یک کلاینت از دیگری آدرسی ( مثلا 192.168.1.11 ) دریافت کند. و سپس سرور اول مجددا Up شود و کلاینتی از آن همان آدرس ( 192.168.1.11 )را دریافت کند و conflict رخ دهد. برای رفع این مشکلی قانونی به نام Split Scope یا 80/20 معرفی شده است. طبق این قانون اسکوپ ها و تنظیمات عینا در هر دو DHCP Server کانفیگ میشوند. ولی با یک تفاوت. روی DHCP اول، 20 درصد اول آدرس را exclude می کنیم و 80 درصد را آزاد می گذاریم. روی DHCP Server دوم، برعکس عمل می کنیم. یعنی آن 20 درصد را این بار آزاد می گذاریم و آن 80 درصد را exclude می کنیم. با این کار امکان conflict را برطرف می کنیم. البته 80/20 قانون نیست و میتوانید به هر اندازه تمایل دارید، این کار را انجام دهید.

 

 

برای انجام آن در DHCP اول، روی اسکوپ موردنظر راست کلیک کرده و از زیرمجموعه advanced گزینه split-scope را انتخاب می کنیم. در صفحه اول با زدن دکمه add server باید آن یکی DHCP Server را معرفی کرد. در صفحه بعد میتوان درصد تقسیم بندی IP ها را مشخص کرد.

شکل 1-41

 

در صفحه بعد باید مدت زمان مکث برای سرورها را مشخص کنیم. معمولا برای اولین DHCP زمان مکث در نظر گرفته نمیشود بلکه برای دومی لحاظ میشود تا اگر آن مدت گذشت و اولی سرویس به کلاینت نداد، دومی این کار را انجام دهد. در صفحه بعد ویزارد خاتمه می یابد.

شکل 2-41

 

حال روی DHCP Server دوم باید کنسول DHCP را باز کنیم. مشاهده خواهیم کرد که روی اسکوپ فوق فلش قرمز قرار دارد یعنی غیرفعال است. راست کلیک می کنیم و activate را انتخاب می کنیم تا فعال شود. حالا اگر به address pool برویم خواهیم دید که 80 درصد آدرس ها exclude است. همان 80 درصدی که روی سرور اول آزاد هست. یعنی عمل split-scope به درستی انجام گرفته است.

شکل 3-41

 

ضمایم3

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار