درس یکصد و یازدهم: آشنایی با NAS

 آشنایی با NAS

 

 

NAS

 NAS مخفف Network Attached Storage است. بصورت مستقیم به core Switch شبکه وصل میشد. NAS یک فضای کافی را برای کاربران فراهم میکند. روی NAS دو پروتکل کار میکنند. یکی NFS ( جهت دیوایس های لینوکس) و دیگری  CINFS( جهت دیوایس های ویندوز). از NAS ها برای File Server استفاده میشود.

111-1 NAS

این Storage ها به سادگی فضایی مركزی، محلی و بسیار در دسترس را برای ذخیره سازی فایل ها و فولدرهای حیاتی برای هر سازمانی را با قیمتی مناسب فراهم می کنند.

111-2 NAS topology

جهت دسترسی به داده های روی NAS ، کل عملیات روی بستر شبکه انجام میشود. بنابراین ممکن است پهنای باند شبکه کم بیاید و سرعت شبکه افت کند. مایکروسافت توصیه کرده است که اگر قصد استفاده از Oracle یا SQL Server یا Sharepoint و یا Exchange Server را دارید، NAS را انتخاب نکنید. 

در این روش، مدل دسترسی به اطلاعات  File Level Access است یعنی نمی توانیم بر روی Storage هایNAS   ویندوز نصب کنیم. تفاوت عمده SAN باNAS   درBlock Level  بودن SAN است.  ویژگی File Level Access باعث می شود اطلاعات با سرعت پایینی خوانده شوند و ترافیک شبکه LAN  افزایش یابد.

 مزیت این ابزار ذخیره سازی اینست که مدیریت فضاها به صورت متمرکز انجام می شود. این دستگاه ها دارای سیستم عامل هستند و از ویندوز نسخه  Storage Server استفاده می شود مانند نسخه مایکروسافتی آن به نام Windows 2012 Storage Server، در این ویندوز سرویس هایی مانند DHCP  و  Active Directory قابلیت فعال سازی ندارد و در عوض قابلیت های Share کردن فایل ها بهینه تر شده است.

از این دستگاه ذخیره ساز معمولا برای  File Sharing و Home Directory  استفاده می شود. مزیت آن نسبت به DAS، سادگی به اشتراک گذاری فایل ها بین چند کاربر است که سرعت سیستم نسبت به File Server سنتی بیشتر است. در واقع دارای ویژگی  Multiple Access است و همزمان چند نفر می توانند از آن سرویس بگیرند.

111-3 NAS Structure

 NAS بسته به نوعی که خریداری می‌کنید قابلیت‌های متفاوتی دارد:

RAID : اگر پول زیادی صرف هارد درایوها و Hard Box آنها می‌کنید، مطمئن شوید که حداقل قابلیت RAID 0 و RAID 1 را داشته باشند. نوعی را انتخاب کنید که بتواند آرایه‌های مختلف RAID که با سخت افزار کنترل می‌شوند را مدیریت کند یا به عبارت دیگر دارای RAID سخت افزاری باشد. RAID های نرم افزاری بیشتر در معرض خرابی و ناسازگاری با برنامه‌های دیگر هستند. همچنین نیاز به RAM بیشتری روی Motherboard دارند.

111-4 NAS topology-2

امنیت:  اگر برای یک کسب و کار کوچک NAS Server خریداری می‌کنید، مطمئن شوید که از  SSL پشتیبانی کرده و همچنین رمزگذاری RYSNC انتقال دیتا را به خوبی اضافه کند.

111-5 NAS topology-3

کارایی آینده:  برای آینده خرید کنید. یک NAS Storage با قابلیت مدیریت چند هارد دیسک تهیه کنید. ممکن است یک سرور با دو جای هارد متناسب نیاز شما باشد، اما شاید تا یکسال آینده نیاز به چهار هارد دیسک پیدا کردید. پس همیشه در خرید خود در عین انتخاب بر اساس نیاز آینده‌نگر هم باشید.

رابط کاربری گرافیکی:  مطمئن شوید که NAS Server انتخابی دارای نرم افزار مدیریت قابل فهم باشد. داشتن یک NAS سرور پیشرفته سطح بالا که نحوه استفاده از آن را ندانید چه فایده‌ای دارد؟

111-6 NAS 2

درایوها: در صورت امکان و داشتن بودجه از هارد درایوهای سطح Enterprise استفاده کنید. درایوهای سطح سازمانی برای کارکرد شبانه روزی تحت شرایط سخت (لود بالا) ساخته شده‌اند. اگر یک وب سایت روی سرورهای خود دارید، تمام مدت به این نوع نیاز خواهید داشت. برای استفاده خانگی سطح Enterprise گران قیمت هستند، اما هنوز هم در انتخاب خود باید دقت کرده و از هارد درایوهای با کیفیت بالا استفاده کنید. به طور مثال هارد دیسک وسترن دیجیتال قرمز و بنفش.

Gigabit Ethernet:  هنگام انتقال، بازیابی یا ذخیره سازی داده‌ها، اتصال شبکه با پهنای باند 1Gbps, 10Gbps, 100Gbps خدمت خوبی برای کاربر خواهد بود. برای سرورهای حرفه‌ای تر اتصال گیگابیت دوتایی یا چندتایی نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار