درس یکصد و چهل و نهم: ایجاد Virtual Machine

ایجاد Virtual Machine

 

 

 

فایلهای مخصوص یک VM

اکنون نوبت ایجاد و پیکربندی نخستین VM فرا رسیده است. هر VM میتواند میزبان role یا role هایی در شبکه باشد. یک VM میزبان SQL Server میتواند باشد، دیگری میزبان WSUS ، آن دیگری میزبان Exchange Server و  ….. حتی میتوانند DC دامین باشند. باید توجه کنید که هر VM دو یا سه نوع فایل را روی هارد ماشین host ذخیره میکند. این فایلها عبارتند از:

 • فایل های حاوی اطلاعات پیکربندی VM : این فایلها دارای پسوند .vmc هستند و با فرمت XML ذخیره شده و اطلاعات مربوط به تنظیمات پیکربندی VM را در بردارند.
 • یک یا چند فایل VHD یا VHDX : نقش hard disk را برای VM ایفا میکنند.
 • فایل های با پسوند .vsv که در زمانهایی که VM در حالت saved state قرار داشته باشد، اطلاعات آن لحظه را ثبت و نگهداری میکنند.

در هنگام نصب hyper-v role اگر بخاطر داشته باشید در یکی از صفحات ویزارد مربوطه از ما خواسته شد که محل پیشفرض ذخیره این فایلها را تعیین کنیم. در مراحل ساخت هر VM نیز میتوان محل ذخیره شدن این فایلها را مشخص کرد یا از همان مسیرهای پیشفرض استفاده نمود.

 

 

ساخت یک VM در Hyper-V Console

از منوی tools کنسول Server Manager روی گزینه Hyper-V Manager کلیک میکنیم تا کنسول فوق ظاهر شود. اکنون باید ویزارد ساخت new virtual machine ظاهر شود. سه راه برای اجرای این ویزارد وجود دارد:

 • در پنل سمت چپ روی نام ماشین host راست کلیک کرده و گزینه new virtual machine را انتخاب کنیم.
 • در پنل سمت چپ روی نام host کلیک کرده و سپس پنل سمت راست ( پنل Action ) به ترتیب گزینه های new و virtual machine را انتخاب کنیم.
 • در پنل سمت چپ روی نام host کلیک کرده و سپس از منوی Action به ترتیب گزینه های new و virtual machine را انتخاب کنیم.

بهرحال ویزارد ساخت VM ظاهر میشود و احتمالا صفحه نخست آن، صفحه before you begin خواهد بود که در آن روی دکمه next کلیک میکنیم. مراحل بعدی عبارتند از:

1- صفحه name and Location ظاهر خواهد شد. در این صفحه باید در کادر Name یک نام برای این VM وارد کنیم و سپس محل ذخیره سازی فایلهای .vmc و .vsv را مشخص کنیم. ما نام VSERVER001 را برای این VM تعیین کرده و مسیر نصب فایلهای فوق را نیز مشخص میکنیم. سپس روی next کلیک میکنیم.

149-1 name and location page

2- در صفحه بعد باید مشخص کرد که این VM از کدام نسل باشد. یک VM یا میتواند از نسل 1 ( generation 1 ) باشد یا از نسل دو ( generation 2 ). درباره نسل های VM ها در درس گذشته توضیحات کافی ارائه شد. ما نسل دوم را انتخاب کرده و روی دکمه next کلیک میکنیم.

149-2 VM generations

3- صفحه assign memory ظاهر میشود. در این صفحه باید میزان RAM که از سوی host به این VM اختصاص یابد را مشخص کرد. بصورت پیشفرض 1024MB=1GB است ولی ما مقدار 4096MB=4GB را وارد میکنیم. چکباکسی نیز جهت فعالسازی قابلیت Dynamic Memory وجود دارد که با کاربرد آن در درسهای آینده آشنا خواهید شد. روی دکمه next کلیک کرده و به صفحه بعد میرویم.

149-3 assign memory

4- صفحه Configure Networking ظاهر میشود. در درس قبل، سه Virtual Switch ایجاد کردیم. در اینجا باید مشخص کنیم که این VM به کدام Virtual Switch متصل شود؟ ما از لیست پایین افتادنی، گزینه VS-Ext را انتخاب کرده و روی next کلیک میکنیم.

149-4 configure networking

5- صفحه Connect Virtual Hard Disk ظاهر میشود.در این صفحه باید تنظیمات مربوط به هارد ماشین مجازی را انجام دهیم. همانطور که در شکل ملاحظه میکنید سه دکمه رادیویی وجود دارد.

 • نخستین دکمه، Create a Virtual Hard Disk است که با انتخاب آن میتوانیم یک VHD جدید ایجاد کنیم. کافیست در کادر نام برایش نامی تعیین کنیم. میتوانیم پسوند را بصورت VHD یا VHDX وارد کنیم. بصورت پیشفرض خود سیستم عامل پیشنهاد کرده است که نام فایل VHD همان نام این VM باشد یعنی vserver001 و خودش نیز نوع VHDX را مشخص کرده است. پیشنهاد خوبیست، آنرا قبول میکنیم. در کادر location محل ذخیره شدن این فایل VHDX و در کادر size اندازه آنرا وارد کنیم. اندازه پیشفرض 127GB است و میتواند تا 64TB هم باشد. ما اندازه را 20GB تعیین میکنیم.
 • دکمه رادیویی دوم use an existing virtual Hard Disk نام دارد که اگر آنرا انتخاب کنیم به این معناست که از یک VHD که از قبل ساخته ایم یا داریم، میخواهیم برای این VM استفاده کنیم. باید در کادر location آن VHD را مشخص کنیم. ممکن است قبلا روی یک host دیگر یک VM داشته ایم که روی آن برنامه ها و تنظیمات لازم همگی موجود هستند. حال میتوانیم VHD فوق را برای این VM استفاده کرده و کلی از زحمت و وقت پیکربندی مجدد برنامه ها بکاهیم.
 • دکمه رادیویی سوم یا attach a virtual hard disk later همان دکمه رادیویی دوم است با این تفاوت که میگوید فایل VHD مورد نظر را بعدا attach میکند و در حال حاضر آن VHD آماده نیست.

ما در این صفحه اقدام به ساخت یک VHD با نام VSERVER001.vhdx کرده و اندازه آنرا نیز 20GB در نظر گرفته و روی دکمه next کلیک میکنیم.

149-5 connect VHD

6- صفحه  Installation Options ظاهر میشود. باید روی VM که در حال سختش هستیم، دیر یا زود سیستم عاملی نصب شود. در این صفحه باید تکلیف رسانه ای که فایلهای نصب سیستم عامل روی آن قرار دارند و توسط آن باید سیستم عامل نصب شود را مشخص کنیم. سه دکمه رادیویی وجود دارد:

 • دکمه نخست install an operating system later است که مشخص میکند بلافاصله بعد از ساخت VM قرار نیست نصب سیستم عامل را آغاز کنیم و در مورد رسانه نصب سیستم عامل نیز به وقتش تصمیم گیری خواهیم کرد.
 • دکمه رادیویی دوم install an operating system from a bootable image file است. مناسب زمانی است که ما یک فایل نصب bootable داریم که image هست از یک دیسک حاوی آن سیستم عامل. معمولا این فایلها دارای پسوند iso هستند. مدتهاست که مایکروسافت و یا توزیع کنندگان مختلف linux اقدام به ارائه فایلهای نصب سیستم عاملهای خود بصورت یک image file فشرده با پسوند .iso میکنند. اگر قصد استفاده از فایل .iso داشته باشیم با این دکمه رادیویی را انتخاب و از طریق دکمه browse مسیری که فایل فوق در آن قرار دارد را مشخص کنیم.
 • دکمه رادیویی سوم install an operating system from a network based installation server است که اشاره به روشهای نصب سیستم عامل از طریق شبکه دارد.

ما در این صفحه آدرس یک فایل iso را وارد کرده و روی دکمه next کلیک میکنیم.

149-6 installation options

7- صفحه پایانی ظاهر میشود که در آن لیستی از خلاصه تنظیمات وارد شده وجود دارد. روی دکمه finish کلیک میکنیم تا VM ساخته شود و بسته به تنظیماتی که وارد کرده ایم، ممکن است بلافاصله VM روشن شده و عملیات نصب سیستم عامل از روی فایل iso آغاز شود.

149-7 summary

 

 

ساخت Virtual machine توسط PowerShell

میتوان توسط دستورات محیط Windows PowerShell نیز VM ایجاد کرد. دستور ذیل:

new-vm –name “VSERVER002”  –generation 2 –memorystartupbytes 1gb –newvhdsizebytes 40gb

یک VM ایجاد میکند به نام VSERVER002 از نسل دوم که میزان حافظه آن 1GB تعیین شده است و یک VHD به اندازه 40GB نیز دارد. دستور ذیل:

new-vm  -name server1  -generation 2  -memorystartupbytes 1gb  -newvhdpath “c:\disks\server1.vhdx”

یک VM ایجاد میکند بنام Server1 از نسل دوم و به آن 1GB حافظه اختصاص داده است. درضمن برای این VM یک VHD جدید ساخته است در مسیر C:\disks با نام server1.vhdx

اگر در دستورات Powershell توسط پارامتر generation نسل VM مشخص نشود، نسل پیشفرض یعنی generation 1 لحاظ خواهد شد.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار