درس یکصد و پنجاه و هشتم: مدیریت دیسکهای مجازی

مدیریت دیسک مجازی

 

 

افزودن Virtual Hard Disk به VM

وقتی یک دیسک مجازی ایجاد کردیم میتوانیم آنرا به یک VM موجود attach کنیم تا VM بتواند از دیسک فوق استفاده کند. هر دیسک فیزیکی باید به یک Disk Controller متصل شود. در مورد ساختار Controller ها و تفاوت آنها در ماشین های نسل اول و دوم در درسهای گذشته توضیح داده شد. در اینجا باید بدانید که در یک VM Generation 1 بصورت پیشفرض نخستین هاردیسک ماشین به IDE Controller 0 و DVD Drive ( که در واقع یک فایل .iso روی host میباشد) به IDE Controller 1 متصل میشوند.

چنانچه قصد داریم دیسکی که ایجاد کرده ایم بعنوان System drive ( بوت کننده) VM ایفای نقش کند باید آنرا به IDE Controller 0 متصل کنیم. در غیر این صورت میتوان آنرا به IDE Controller 1 یا SCSI Controller نیز متصل کرد. یک ماشین نسل اولی هرگز توسط دیوایس متصل به SCSI Controller ( چه Hard Drive باشد چه DVD Drive ) نمیتواند boot شود.

برای attach کردن یک دیسک مجازی به VM باید مراحل ذیل طی شود:

1- در کنسول Hyper-V Manager به پنجره Settings مربوط به VM میرویم.

2- ابتدا گزینه IDE Controller 0 را در بخش IDE Controller و سپس گزینه hard Drive را انتخاب کرده و روی دکمه add کلیک میکنیم. ( در ماشین نسل دومی فقط SCSI Controller وجود دارد و بین انتخابهای ممکن علاوه بر Hard Drive و DVD Drive گزینه سومی بنام Shared Drive نیز وجود دارد.)

158-1 add Hard Drive

3- در پنل سمت راست از لیست Controller گزینه IDE Controller 0 و سپس از لیست Location یک Channel که در وضعیت in use نباشد را انتخاب میکنیم.

158-2 add Hard Drive-2

4- در کادر virtual hard disk توسط دکمه new میتوان بلافاصله یک دیسک مجازی ساخت یا توسط دکمه browse میتوان دیسکی که ساخته شده است را مشخص کرد که ما دیسک فوق را مشخص میکنیم.

5- روی دکمه OK کلیک میکنیم.

 

 

Mount / Dismount

وقتی یک دیسک مجازی ایجاد میکنیم یا در اختیار داریم میتوانیم آنرا بعنوان یک دیسک غیر boot کننده یعنی صرفا حاوی داده ها در مواقع لزوم به یک ماشین فیزیکی یا مجازی Mount کنیم. وقتی VHD به کامپیوتر فیزیکی یا مجازی mount شود عینا مانند یک دیسک فیزیکی قابل استفاده خواهد بود. این دیسک مجازی میتواند شامل بیش از یک volume باشد. میتوان داده ها را روی آن نوشت و حذف کرد و تغییر داد. سپس وقتی کار ما با این دیسک خاتمه یافت میتوانیم آنرا Dismount کنیم. فرآیندهای Mount/Dismount در کنسول Computer Management انجام میشود.

در کنسول Server Manager در منوی tools گزینه Computer Management را انتخاب میکنیم. کنسول فوق ظاهر میشود. اکنون در پنل سمت چپ این کنسول روی گزینه Disk Management کلیک میکنیم.

حال در منوی Action روی گزینه Attach VHD کلیک میکنیم. کادر attach virtual Hard Disk ظاهر میشود.

158-3 attach vhd dialog box

از طریق دکمه browse دیسک مجازی موردنظر را مشخص میکنیم. اگر چکباکس Read-Only را تیک بزنیم، نمیتوانیم در محتوای دیسک فوق وقتی بصورت volume قابل استفاده شود، تغییری ایجاد کرده یا داده ای بنویسیم یا حذف کنیم. بهرحال دیسک مجازی را مشخص کرده و روی OK کلیک میکنیم. اکنون دیسک مجازی فوق بصورت یک Disk در کنسول Disk Management ظاهر خواهد شد. پس موفق شدیم دیسک مجازی را mount کنیم به ماشین فیزیکی یا مجازی. دستور ذیل در محیط PowerShell نیز همین کار را انجام میدهد:

mount-vhd -path c:\disks\server1.vhdx

وقتی کار ما با این دیسک خاتمه یافت میتوانیم آنرا Detach یا Dismount کنیم.  برای این کار در قسمت Disk Management از کنسول Computer Management از طریق گزینه Detach VHD در منوی Action میتوان دیسک مجازی را dismount کرد. دستور ذیل در محیط PowerShell نیز همین کار را انجام میدهد:

dismount-vhd -path c:\disks\server1.vhdx

 

 

نصب Role ها و Feature ها روی دیسک مجازی آفلاین

میتوان توسط دستوراتی در محیط Windows PowerShell روی یک VHD یا VHDX آفلاین ( که windows Server 2016 روی آن نصب هست) role ها و feature های ویندوز سرور 2016 را نصب کرد. دستور ذیل:

install-windowsfeature  -vhd c:\disks\server1.vhdx   -name web-server  -includemanagementtools

رول Web Server را به همراه management tools مربوط به آن روی یک offline VHDX بنام Server1 نصب میکند.

 

 

تغییر اندازه یک Virtual Hard Disk

میتوان در کنسول Hyper-V Manager اندازه یک فایل VHD یا VHDX را تغییر داد. برای این منظور روال زیر باید طی شود:

ابتدا باید در کنسول فوق در پنل سمت راست یا Action گزینه Edit Disk انتخاب شود تا ویزارد Edit Virtual Hard Disk شروع بکار کند. در صفحه نخست یا before you begin روی دکمه next کلیک میکنیم.

سپس صفحه locate disk ظاهر میشود که باید در آن فایل VHD یا VHDX موردنظر را مشخص نماییم.

سپس صفحه choose action ظاهر میشود که در آن بسته به نوع و مشخصات disk تعدادی از گزینه های ذیل وجود خواهند داشت:

158-4 choose action

  • Compact : فشرده کردن اندازه VHD البته بشرطی که دیسک فوق از نوع Dynamically Expanding یا Differencing باشد. این کار از طریق حذف فضای خالی دیسک انجام میشود.
  • Convert : تبدیل دیسک مجازی به نوع دیگر. این کار را البته مستقیما انجام نمیدهد. ابتدا یک دیسک مجازی جدید میسازد و از شما میپرسد که تعیین کنید دیسک جدید بصورت VHD باشد یا VHDX ؟ نیز تعیین که فضای آن بصورت Dynamically expanding اختصاص داده شود یا fixed ؟ وقتی دیسک جدید ساخته شد، محتویات دیسک اولیه را به دیسک جدید انتقال میدهد، دیسک فعلی را حذف میکند و دیسک جدید را جایگزین میسازد.
  • Expand : باعث میشود که بتوان فضای خالی از Storage Space را به دیسک افزود و ظرفیت آنرا افزایش داد.
  • Shrink : کاهش ظرفیت دیسک مجازی توسط حذف فضای خالی و آزاد کردن فضای فوق که طبعا فضای فوق به دیسک فیزیکی بازمیگردد. این گزینه فقط زمانی ظاهر خواهد که یک فضای پارتیشن بندی نشده در انتهای دیسک مجازی موجود باشد.
  • Merge : داده های Parent Disk با داده های Differencing Disk ترکیب میشوند. این گزینه فقط زمانی ظاهر خواهد شد که دیسک مجازی از نوع Differencing باشد.

بسته به هدفمان هر کدام از این گزینه ها را میتوانیم انتخاب کنیم. بعنوان مثال یکی از گزینه های Compact یا expand یا Shrink برای تغییر اندازه دیسک مجازی. در صفحه پایانی این ویزارد روی دکمه finish کلیک میکنیم.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار