درس یکصد و هفتاد و نهم: تهیه Backup

تهیه Backup Once

 

 

تهیه  Full Backup

قصد داریم نخستین بکاپ را تهیه کنیم. این بکاپ را از نوع backup once تهیه میکنیم که در واقع همان full backup می باشد. قرار است در این سناریو فایل بکاپ را روی یک local disk ذخیره کنیم. پس این کار را روی کامپیوتری انجام میدهیم که دارای حداقل دو Hard Disk باشد. کامپیوتر ما دارای دو ولوم است. ولوم C روی یک Hard Disk قرار دارد و میزبان Windows است و ولوم E روی یک Hard Disk دیگر قرار دارد. مراحل ذیل را باید طی کنیم:

1- در کنسول Windows Server Backupدر پنل Action روی گزینه Backup once کلیک میکنیم.  ویزاردی به نام backup once آغاز بکار میکند. نخستین صفحه این ویزارد backup options نام دارد:

179-1 backup options page

در این صفحه دکمه رادیویی Schedule backup options غیرفعال است چون در حال حاضر هیچ schedule backup پیکربندی شده ای نداریم. اگر داشتیم، این دکمه قابل انتخاب می بود. برای تهیه یک single backup در حالی که دکمه  Different optionsانتخاب شده است روی دکمه next کلیک میکنیم.

2- صفحه Select Backup Configuration ظاهر میشود:

179-2 select backup configuration page

در این صفحه نیز دو انتخاب وجود دارد. یکی Full Server است که از کل محتویات این کامیپوتر شامل داده ها، Application ها و System State بکاپ تهیه میکند و حجم این بکاپ را نیز تخمین زده است. ما دکمه Custom را انتخاب کرده و روی دکمه next کلیک میکنیم.

3- صفحه Select items for backup نمایان میگردد:

179-3 select items for backup

در این صفحه باید مشخص کنیم که از چه آیتم هایی باید بکاپ تهیه شود. لذا روی دکمه add items کلیک میکنیم. پنجره Select Items ظاهر میشود.

در درس 88 چون قصد تهیه بکاپ برای Active Directory را داشتیم چکباکس System State را در این پنجره تیک زدیم. بهرحال در این صفحه میتوانید مشخص کنید که از چه چیزهایی بکاپ تهیه شود. ما فولدر users از درایو C و نیز فولدر documents and settings را بعنوان آیتمهایی که باید از آنها بکاپ تهیه شود، تعیین کرده ایم. روی دکمه OK کلیک میکنیم.

179-4 add items dialog box

در همین صفحه Select items for backup روی دکمه advanced settings کلیک میکنیم. پنجره ذیل ظاهر میشود:

179-5 advanced settings dialog box

این پنجره دو تب دارد. در تب و  exclusion و توسط دکمه Add Exclusion میتوان تعیین کرد که در مسیرهای تعیین شده برای تهیه بکاپ، از فایل ها یا sub folder هایی بکاپ تهیه نشود. بعنوان مثال به تهیه بکاپ از c:\users\administrator\contacts احتیاجی نداریم. لذا مسیر فوق را انتخاب کرده و روی دکمه OK کلیک میکنیم:

179-6 exclusion item

اکنون پنجره advanced settings به شکل ذیل درآمده است:

179-7 advanced settings dialog box-again

میتوان مجددا با کلیک روی دکمه add exclusion مسیر یا فایل های دیگری را نیز از روند بکاپ گیری خارج کرد. اکنون صفحه Select Items for backup به شکل ذیل در آمده است:

179-8 select items for backup-again

مشاهده میکنید که آیتم هایی که جهت بکاپ گیری تعیین کرده ایم، لیست شده اند. قبل از ادامه روند بکاپ گیری بهتر است با قابلیت VSS آشنا شویم.

…………………………………………………………………………..

قابلیت VSS ( Volume Shadow copy Services ) در واقع بیشتر مربوط به مبحث shadow copy است یعنی بکاپ گیری از فرآیندهای در حال اجرا.

زمانیکه از VSS استفاده می کنید اگر فایلی در حال اجرا باشد سیستم عامل بصورت موقتی و در زمان بسیار کمی از فایل مورد نظر یک Snapshot تهیه می کند و در واقع این Snapshot یک کپی Read-only از اطلاعات است که بر روی هارد دیسک شما قرار می گیرد و نرم افزارهای Backup گیری از این نمونه برای Backup گیری به جای فایل اصلی استفاده می کنند. به این کپی فقط خواندنی Shadow Copy گفته می شود .با استفاده از VSS دیگر هیچوقت نیازی به بستن نرم افزارها و فایل های خود برای Backup گیری نخواهید بود.

…………………………………………………………………………..

جهت استفاده از قابلیت فوق مجددا روی دکمه advanced settings کلیک کرده و این بار در پنجره مربوطه به تب VSS Settings می رویم:

179-9 VSS settings

در این پنجره باید نوع VSS را مشخص کنیم. یا نوع VSS Full را انتخاب خواهیم کرد که به این معناست که از هیچ نرم افزار دیگری برای انجام کپی shadow استفاد نمی کنیم. نوع VSS full اقدام به حرف فایلهای log میکند.

نوع VSS Copy Backup را انتخاب خواهیم کرد که به این معنا میباشد که از نرم افزار بکاپ گیری دیگری استفاده می کنیم که نرم افزار فوق روی ولومی نصب است که قرار است از خود آن ولوم نیز بکاپ تهیه شود. در این نوع فایلهای log مربوط به نرم افزار بکاپ گیری حذف نمیشوند.

بهرحال ما گزینه VSS full را انتخاب کرده و در این پنجره روی دکمه OK کلیک میکنیم. سپس در صفحه select items for backup نیز روی دکمه next کلیک میکنیم تا ویزارد تهیه بکاپ ادامه یابد.

4- صفحه Specify Destination Type ظاهر میشود:

179-10 specify destination type

در این صفحه باید مشخص کنیم که فایل بکاپ روی چه Storage باید ایجاد شود؟ دو انتخاب وجود دارد. نخست local drives که شامل hard disk های خود کامپیوتر، external hard disk و DVD میشود. گزینه دوم Remote shared folder نام دارد که طبق آن فایل بکاپ روی یک فولدر share در شبکه ایجاد خواهد شد. ما گزینه local drives را انتخاب کرده و روی next کلیک میکنیم.

5- صفحه Select backup options ظاهر میشود که در آن باید مشخص کنیم فایل بکاپ در کجا ذخیره شود.

179-11 select backup destination

6- در صفحه Confirmation Page نیز لیست آیتم های بکاپ گیری نمایش داده میشود و برای شروع بکاپ گیری روی دکمه backup کلیک میکنیم.

179-12 confirmation page

7- فرآیند تهیه بکاپ به جریان میفتد:

179-13 backup progress

بد نیست بررسی کنیم که چنانچه در صفحه Specify Destination Type گزینه دوم یعنی remote shared folder را انتخاب میکردیم، چه مراحلی باید طی میشد.

1- صفحه Specify remote folder ظاهر میشد. باید در کادر location آدرس UNC مقصد را وارد میکردیم. در این مثال، فولدری به نام DC1-backup که روی کامپیوتر DC2.ITPerfection.local ایجاد و share شده است.

179-14 specify remote folder

2- در قسمت Access Control دو گزینه وجود دارد. چنانچه گزینه Do not inherit را انتخاب کنیم، در صفحه بعد باید کاربری که به این backup دسترسی خواهد داشت را مشخص کنیم. یعنی از نظر امنیتی دارای سطح بالاتری است. اما گزینه inherit دسترسی به backup را تابع permission های فولدر DC1-backup میکند. طبعا از نظر امنیتی ریسک بیشتری دارد.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار