درس بیست و ششم: ویژگی های امنیتی دیوایس های سیسکو

ویژگی های امنیتی دیوایس های سیسکو

 

 

 

 

امن سازی پسوردها در IOS

در درس های مقدماتی و بخصوص در درس شش و هفت با تعدادی از انواع پسوردهای قابل استفاده در IOS آشنا شدید و نیز با روش hash کردن یا انکریپت کردن آنها. در درس هفت با روش کانفیگ مکانیزم های ریموت به دیوایس های سیسکو مانند Telnet و SSH آشنا شدید. در اینجا بیشتر در مورد این موارد صحبت خواهیم کرد. در همین ابتدا باید تاکید شود که در این درس هرجا می گوییم روتر، شامل سوئیچ هم میشود و بالعکس. مگر اینکه صراحتا بیان کنیم که فلان قابلیت یا دستور مخصوص سوئیچ یا مخصوص روتر می باشد.

 

برای ورود به User Mode

برای ورود به این مد، میتوان از کاربر به دو روش احراز هویت کرد. روش اول اینست که برای line console 0 ، پسورد تعیین کنیم و نوع ورود را صرفا بصورت Login تعیین کنیم. برای این کار در مد گلوبال روتر/ سوئیچ دستورات ذیل را وارد می کنیم:

26-1 simple consol login

روش دومی هم وجود دارد که هم از نظر امنیتی و هم از نظر کارایی موثرتر است و توصیه میشود و آن اینست که برای دستگاه موردنظر، Username/ password تعریف کنیم. ممکن است در یک شبکه اینترپرایز حیطه کاری گروهی از پرسنل و مهندسین تیم شبکه، دستگاههای سیسکو شبکه باشد. بهتر است هر کدام دارای user مخصوص به خود باشند. از نظر امنیتی هم میتوان برای هر کاربر پسورد hash شده تعریف کرد و سطح دسترسی تعیین نمود. تمام این حالات را بررسی خواهیم کرد.

در شکل ذیل، ساده ترین روش تعریف user/password را مشاهده می کنید:

26-2 simple define user

در شکل فوق برای روتر R1 یوزری به نام ITP1 تعریف کرده ایم با پسورد 123 .

اکنون بیاید یکبار دستور show running-config را اجرا کنیم:

26-3 sh run

همانطور که مشاهده کنید پسوردهای تعریف شده بصورت clear-text هستند و اگر فرد غیر مجازی این دستور را اجرا کرده باشد، اکنون به پسوردهای ورود به مد user دست یافته است.

فعلا برای hash کردن  password استفاده شده در line console راهی وجود ندارد ( البته میتوان این پسورد را انکریپت کرد)  ولی برای روش ساخت username/password میتوان کاری کرد که پسورد hash شده به نمایش درآید. پس user را بصورت ذیل تعریف خواهیم کرد:

26-4 create username with secret

ملاحظه می کنید که این بار بجای پارامتر password از پارامتری به نام secret برای تعریف پسورد استفاده کردیم. Secret باعث میشود که پسورد در دستوراتی مانند show run بصورت hash شده و نامفهوم به نمایش درآید و اگر کاربری غیر مجاز دستور فوق را اجرا کرده باشد، متوجه پسورد نخواهد شد. در دستور فوق این بار یوزری تعریف کردیم به نام ITP2 با پسورد 123 . یکبار دیگر دستور sh run را اجرا می کنیم:

26-5 sh run again

ملاحظه می کنید که 123 بصورت hash شده و کاملا نامفهوم به نمایش درآمده است. احتمالا بپرسید که آن عدد 5 چیست و چه نقشی دارد؟ در ادامه این درس، توضیح لازم ارائه خواهد شد.

 

تغییر نحوه احراز هویت هنگام لاگین به دیوایس

فرض کنید روی روتری که تازه در حال کانفیگ اولیه آن هستید، دستورات ذیل را وارد کرده باشید:

26-6 linc console without login command

اکنون از روتر logout کنید. حال مجددا login کنید. می بینید که هیچ پسوردی از شما طلب نمی شود. حال در مد گلوبال، یک یوزر تعریف کرده و سپس logout کنید. می بینید که در هنگام لاگین مجدد کماکان نه آن پسوردی که در line console تعیین کرده اید از شما خواسته میشود و نه username/password .

اکنون مجددا وارد محیط line console 0 شوید و یکی از دستورات ذیل را وارد کنید:

 • Login : اگر تمایل دارید در هنگام login به روتر، صرفا پسورد تعیین شده در محیط line console از شما خواسته شود.
 • Login local : اگر تمایل دارید که اطلاعات username/password از شما خواسته شود.

پس با این دستورات می توانید نحوه لاگین به دیوایس از طریق کابل کنسول را تعیین کنید. توجه کنید که اگر صد یوزر هم روی روتر تعریف کرده باشید، تا زمانی که در محیط line console 0 ، دستور login local را وارد نکرده باشید، هیچکدام از آن یوزرها به کار نخواهند آمد.

حال از این پس در هنگام لاگین به دیوایس، بسته به دستوری که وارد کرده اید، از شما پسورد تعریف شده در محیط line console یا اطلاعات username/password طلب خواهد شد.

 

 

تعریف سطح دسترسی برای user

میتوان در هنگام ساخت یک user برای یوزر فوق، سطح دسترسی را نیز تعیین کرد. به صورت ذیل:

26-7 create user with access-levels

در دستور فوق روی روتر R1 یوزر جدیدی تعریف کرده ایم به نام ITP3 و پسورد آنرا هم بصورت secret تعیین نموده ایم. از عبارت privilege 15 هم برای تعیین سطح دسترسی استفاده کرده ایم. مقدار 15 بالاترین سطح دسترسی یعنی Full یا همان administrator می باشد. پس یوزر ITP3 دارای دسترسی full روی روتر R1 خواهد بود.

سطح 15 بالاترین سطح دسترسی است و privileged Exec نامیده میشود. سطح دسترسی 1 هم پایین ترین سطح است که به User Exec معروف است و یوزری با این سطح دسترسی حتی مجوز اجرای دستور show run را نیز ندارد و صرفا به اطلاعاتی مانند تنظیمات interface ها یا جدول مسیریابی دسترسی خواهد داشت و آنهم بصورت read-only و نمی تواند تغییری ایجاد کند.

فرض کنید یوزر ITP3 که دارای سطح دسترسی privilege است، قصد login به روتر را دارد. از وی username/ password خواسته میشود. اگر جواب معتبر ارائه کند و احراز هویت شود، مستقیما به مد privilege میرود بدون آنکه ابتدا وارد user mode شود.  

وقتی یوزری را توسط دستور username و بدون تعیین صریح سطح دسترسی اش تعریف می کنیم، سطح دسترسی پیشفرض یعنی 1 ( پایین ترین سطح دسترسی) برای وی تعیین میشود. ما یوزر ITP1 را بدون تعیین سطح دسترسی تعریف کرده ایم. پس وی دارای سطح دسترسی 1 هست. وقتی login می کند ابتدا به مد user mode میشود. حال اگر پسورد ورود به مد privileged را داشته باشد که میتواند به مرحله بالاتر برود ولی اگر نداشته باشد، محدود به قابلیت های کم تعریف شده محیط user mode خواهد بود.

کاربر میتواند با دستور Show Privilege متوجه سطح دسترسی خود بشود.

بحث سطوح دسترسی زمانی مطرح خواهد شد که شبکه گسترش پیدا میکند. مثلا زمانی پیش خواهد آمد که شما مدیر با دسترسی کامل به روتر هستید و میخواهید شخصی به عنوان Help-desk در کنار شما فعالیت داشته باشد و این شخص سطح دسترسی به روتر را به اندازه ای داشته باشد که صرفا تنظیمات روتر را مشاهده کرده و بتواند بعضی از interface‌ها را reset کند.

 در اینجا خواهد بود که این شخص نیاز به دسترسی به روتر در سطحی بین 1 و 15 خواهد داشت ، همیشه مسئله حداقل دسترسی مناسب را رعایت کنید ، یعنی هر کس به اندازه ای می بایست به منایع دسترسی داشته باشد که قرار است دسترسی داشته باشد ، نه کمتر و نه بیشتر ، برای مثال اگر کسی قرار است در روتر فقط route اضافه کند و route‌ های خود را ویرایش کنید نباید بتواند سایر route ها را حذف کند.

 

 

برای ورود بصورت Remote

ممکن است بخواهید توسط Telnet یا SSH به روتر / سوئیچ لاگین کند. باید روی هر روتر/ سوئیچ مشخص شود که متقاضیان remote زدن به دستگاه فوق چگونه احراز هویت شوند. این تصمیم گیری در محیط line vty 0 4 انجام میشود. مثلا بصورت ذیل:

26-9 line vty simple

اگر چنین دستوری وارد کنید، از این پس هنگام ریموت زدن به روتر R2 ، پسورد تعیین شده طلب خواهد شد. نحوه ورود بصورت login می باشد. بر خلاف مد line console اصراری برای درج دستور login وجود ندارد.

اما در صورتی که بخواهید تعریف کنید که فرد متقاضی با یوزر مشخصی بتواند ریموت بزند، باید user را تعریف کنید و سپس در محیط line vty دستور login local را وارد کنید. از این پس در هنگام ریموت زده شدن به روتر R2 از فرد متقاضی، username/password طلب خواهد شد. توجه داشته باشید که یوزر تعریف شده روی روتر فوق باید فقط دارای سطح دسترسی 15 یا 1 باشد که با آن بتوان ریموت زد به روتر. با سطح دسترسی 1 ابتدا وارد user mode می شود اما با سطح دسترسی 15 مستقیما به مد privileged خواهد رفت.

 

 

برای ورود به مد Privileged

باید توسط تعریف پسوردهای مناسب از ورود کاربران غیرمجاز ( مشخصا کاربران با سطح دسترسی 1 ) به مد privileged جلوگیری کرد چون همانطور که دیدید اگر کاربری با سطح دسترسی 1 بتواند خود را به مد privileged برساند، خیلی راحت به مد گلوبال هم بدون هیچگونه ممانعتی راه خواهد یافت. تازه این بدون در نظر گرفتن قابلیت هایی است که در خود مد privileged بدست می آورد.

ضمنا مشاهده کردید که کابران تعریف شده با سطح دسترسی 1 روی یک روتر، حتی میتوانند به روتر فوق ریموت هم بزنند و کاربران فوق در صورت ورود به مد privileged وارد مد گلوبال نیز خواهند شد.

     به دو صورت میتوان برای ورود به  مد privileged، مکانیزم احراز هویت تعریف کرد:

 • توسط دستور enable password
 • توسط دستور enable secret

پس از هر کدام از این دستورات باید password مد نظر خود را وارد کنید.

توضیحاتی که درباره تفاوت ساخت یوزر با password و با secret داده شد، درباره این دو دستور هم صدق میکند. اگر از دستور

Enable password 123

استفاده کرده باشید، پسورد فوق بصورت clear-text ذخیره شده و در خروجی دستوراتی مانند show run قابل مشاهده خواهد بود. اما اگر از دستور

Enable secret 456

استفاده کرده باشید، پسورد فوق صرفا بصورت hash شده قابل مشاهده خواهد بود و امن تر است.

فرض کنیم که برای محکم کاری تصمیم گرفته اید که هر دو دستور را استفاده کنید. اکنون اگر کاربری بخواهد از user mode وارد privileged mode شود، از وی پسورد طلب خواهد شد. کاربر فوق دو انتخاب دارد:

 • چنانچه پسورد تعریف شده توسط دستور enable secret یعنی 456 را بزند، وارد مد privileged خواهد شد.
 • چنانچه پسورد تعریف شده توسط دستور enable password یعنی 123 را بزند، بلافاصله پسورد تعیین شده توسط دستور enable secret از وی پرسیده خواهد شد.

پس ملاک احراز هویت در این حالت، پسورد تعریف شده توسط enable secret است و بس.

میتوان با قرار دادن یک no قبل از دستور enable secret ، پسورد تعریف شده را حذف کرد. نیز میتوان با استفاده از دستور enable secret new-password ، پسورد جدید را روی پسورد قبلی override کرد.

 

 

انتخاب روش hashing

روی روتر دستور enable secret را وارد کرده ایم. اکنون خروجی دستور show running را ملاحظه کنید:

 26-10 ena sec

  یک عدد 5 قبل از پسورد hash شده ملاحظه می کنید. این عدد 5 بیانگر این است که دستور enable secret برای hash کردن پسورد از الگوریتم hashing معروف MD5 استفاده کرده است. الگوریتم فوق حدود 25 سال است که توسط IOS استفاده میشود. اما به مرور زمان هر چه تکنولوزی پیشرفت کرده و دیوایس ها قوی تر و سریعتر شده اند و هر چه حملات و تهدیدات امنیتی قوی تر گشته اند، روش های رمزنگاری و hashing نیز پیشرفته تر شده اند. امروزه روی دیوایس های سیسکو دستور enable secret قابلیت استفاده از روش های قدرتمندتری را داریم. شکل ذیل سه روش متداول امروزی مورد استفاده در دستور enable secret را نشان میدهد:

26-11 hashing algorithms

همانطور که می بینید اگر صراحتا الگوریتم مورد نظر را وارد نکنید، الگوریتم پیشفرض یعنی همان MD5 انتخاب میشود. پس امروزه به سه روش میتوان از دستور enable secret استفاده کرد:

Enable secret 123

Enable algorithm-type sha-256 secret 123

Enable algorithm-type scrypt secret 123

دو روش جدید از الگوریتم SHA استفاده میکند. شکل ذیل نحوه استفاده از یکی از دو روش فوق و نیز خروجی دستور show run را نمایش میدهد. به طول عبارت hash شده دقت کنید.

26-12 sha alg

چون پسوردها بصورت طولانی تری در این روش hash میشوند برای شخص هکر کشف و فهم اصل پسورد بسیار سخت تر خواهد بود. متاسفانه هنوز نسخه های IOS استفاده از الگوریتم های SHA را برای دستور

Username user secret password

فراهم نکرده اند و دستور فوق کماکان از روش MD5 استفاده میکند.

در سیسکو اصطلاحی وجود دارد به نام Device hardening که بیان میکند باید تا جای ممکن دسترسی به دیوایس های سیسکو را برای هکرها سخت تر و پیچیده تر کرد.

 

 

دستور service password-encryption

با کاربرد این دستور در درس شش آشنا شدید و دانستید که کلیه پسوردها را انکریپت می کنید. تصویر ذیل خروجی دستور show running روی یک روتر است:

26-13 service pass-encrypt

ملاحظه می کنید که پسورد تعیین شده توسط دستور enable password را انکریپت کرده است. از الگوریتم شماره 7 نیز استفاده میکند.

میتوان کلیه پسوردها را decrypt کرد. ابتدا باید در مد گلوبال دستور ذیل را وارد کرد:

No service password-encryption

اکنون باید پسوردهای مورد نظر را change کرد. تا آنها را change نکنید از حالت انکرپیت خارج نمیشوند.

دستور service password-encryption متاسفانه محافظت خوبی از پسوردها به عمل نمی آورد زیرا اگر در اینترنت جستجو کنید ابزارهایی را خواهید یافت که پسوردهای انکریپت شده توسط این دستور را decrypt میکنند.

 

 

پیکربندی Banner ها

یکی از قابلیت های مفید در دیوایس های سیسکو قابلیت banner است. Banner متنی است که هنگام یا بعد از login کردن کاربران به دیوایس های سیسکو به ایشان نمایش داده میشود تا مسئله ای را خاطرنشان سازد. مانند یک هشدار که فلان دستور را وارد نکند یا فلان پورت مخصوص کار خاصی پیش بینی شده است و در آن تغییری اعمال نشود یا حتی صرفا یک پیام خوشامدگویی ساده.

     سه نوع banner وجود دارد:

 • Banner MOTD : معمولا هشدارهای موقتی توسط این روش ارائه میشود. فرض کنید که قرار است در نیمه شب روتر را برای انجام یکسری تغییرات مانند اضافه کردن یک ماژول سخت افزاری موقتا خاموش کنید. می توانید در طی روز قبل از این عملیات روی روتر banner MOTD بگذارید router unavailable for modification at midnight . اکنون هر کاربری که بخواهد login کند، خواهد فهمید که روتر در نیمه شب از دسترس خارج شده، احتمالا کانفیگ های آن تغییر خواهد کرد و چنانچه کاربر فعلی تغییری انجام دهد شاید توسط تغییرات احتمالی نیمه شب دچار تغییر و یا حتی کنسلی شود. لذا متوجه میشود که اول باید شما را در جریان بگذارد که چه کاری میخواهد انجام دهد.
 • Banner Login : این بنرها همیشه قبل از login کردن کاربر به وی نشان داده میشود. پس چون ممکن است کاربری که قصد login دارد، کاربری غیر مجاز باشد، بهتر است متن این بنرها شامل یک اطلاع رسانی خطرناک و مهم نباشد و مثلا در متن نیامده باشد که فلان پورت مخصوص کار خاصی است و… بلکه صرفا یک متن ساده مانند خوشامدگویی باشد.
 • Banner Exec : این بنرها همواره بعد از login موفق کاربر به وی نمایش داده میشود. پس اگر قصد ارائه اطلاعات خاصی در مورد دیوایس فوق را دارید بهتر است از این نوع بنر استفاده کنید.

شکل ذیل نشان میدهد که هر کدام از این بنرها در چه زمانی به نمایش در می آیند.

26-14 banners time

اگر با کابل کنسول بصورت interactive و یا از طریق telnet بخواهید به دیوایس لاگین کنید، ابتدا banner MOTD به شما نمایش داده میشود و سپس banner login . سپس عملیات احراز هویت شما انجام خواهد شد و اگر موفق به login شدید، بلافاصله با banner Exec نمایش داده میشود.

اگر بصورت SSH قصد لاگین به دیوایس را داشته باشید، قبل از لاگین فقط banner login به شما نمایش داده میشود. اگر SSH v1 روی دیوایس فوق پیاده سازی شده باشد حتی banner login هم نشان داده نخواهد شد.

دستورات banner همگی در مد گلوبال قابل استفاده هستند. بنر پیشفرض banner MOTD است. یعنی اگر فقط دستور ذیل را وارد کنید، بنر از نوع MOTD در نظر گرفته خواهد شد:

Banner “message”

در ذیل نحوه پیاده سازی هر سه نوع بنر را مشاهده می کنید:

Banner MOTD “ message”    or   Banner “message”

Banner Login “ message”

Banner Exec  “message”

در بحث banner اصطلاحی وجود دارد به نام beginning delimeter character که به کاراکتری خاص اشاره میکند. گاهی لازم است بنر شما دارای متنی با بیش از یک خط باشد. برای مشخص کردن ابتدا و انتهای پیام چندخطی از این کراکتر استفاده میشود.  در مثال های ذیل از کراکتر g بعنوان delimeter character استفاده شده است. روش درج پیام های چند خطی در کلیه بنرهای سه گانه مشابه است و تفاوتی ندارد.

26-15 banner exam1

 

26-16 banner exam2

 

ملاحظه می کنید که کراکتری که متن را خاتمه میدهد فرقی ندارد که در انتهای آخرین خط پیام یا در خط بعدی وارد شود. در واقع هر جا که قبل و بعد کراکتر مشخص شده، هیچ کراکتری نباشد، کراکتر نقش پایان دهنده اش را ایفا خواهد کرد.

هر پیامی که در banner login وارد کنید صرفا زمانی قابل مشاهده خواهد بود که در محیط line console 0 دستور login درج شده باشد. ( حال چه login و چه login local ) .

آخرین نکته ای که باید در بحث banner به آن اشاره شود اینست که اگر در هنگام وارد کردن بنرهای تک خطی، آنها را داخل یک جفت “” نگذارید، اولین کراکتر پیام شما بعنوان delimeter character انتخاب خواهد شد و پیامی که کاربر خواهد دید عبارت خواهد بود از: اولین کراکتر بعد از deliemeter character تا اخرین کراکتر قبل از اولین delimeter character . به مثال ذیل دقت کنید:

Banner login this router is Default Router

شما توقع دارید پیام this router is Default Router به کاربر نشان داده شود ولی در واقع پیام his rou به کاربر نشان داده خواهد شد چون روتر فکر کرده است که t کراکتر delimeter است.

 

 

غیر فعال کردن اینترفیس های بدون استفاده

یکی از اقدامات امنیتی که باید حتما روی دیوایس های سیسکو انجام شود امن کردن اینترفیس هایی  است مورد استفاده نیستند. چند توصیه امنیتی اصلی وجود دارد:

 • روی اینترفیس های بدون استفاده حتما دستور shutdown وارد شود.
 • قرار دادن پورت های فوق در یک VLAN بلااستفاده. ( در درس های آینده فرا خواهید گرفت)
 • دقت کردن در اینکه اینترفیس های فوق در VLAN های مهم و کاربردی قرار نگیرند.
 • ست کردن native VLAN روی یک VLAN غیر از VLAN1 ( در درس های آینده روش این کار را فرا خواهید گرفت)

 

 

کنترل کردن اتصالات ریموت توسط ACL

از نظر امنیتی اصولا استفاده از telnet صحیح نیست چون در تلنت ترافیک بصورت clear-text جریان دارد و کاملا قابل شنود می باشد. پس بهتر است از تلنت استفاده نکنیم و حتی پورت TCP 23 که مورد استفاده تلنت هست را در فایروال شبکه مسدود کنیم. اما اگر – بنا بر هر دلیلی- مجبور به استفاده از تلنت هستیم، بهتر است توسط تعریف ACL تعیین کنیم که فقط از IP خاصی بتوان به دیوایس های سیسکو ارتباط تلنت داشت. ACL ذیل این تنظیم را اعمال میکند:

26-17 access-class on router

اکنون فقط از host دارای آدرس 172.16.31.50 میتوان به روتر R1 توسط تلنت ریموت زد.

میتوان توسط ACL ذیل، پورت TCP 23 که مخصوص تلنت می باشد را روی روتر مسدود کرد:

26-18 block telnet

آدرس 10.10.10.2 متعلق به اینترفیس serial 0/0 روتر R2 می باشد.

 

 

فایروال

در شبکه ها فایروال روی تمام ترافیک ورودی / خروجی نظارت دارد و مشخص میکند که چه ترافیک هایی به سمت داخل / خارج شبکه مجاز / غیرمجاز باشد. چه پورت های باز و چه پورت هایی مسدود باشد. چه سرویس هایی مجاز و چه سرویس هایی غیرمجاز باشد. روی نحوه دسترسی به صفحات وب اینترنت نطارت و مدیریت میکند و براساس سیاست های امنیتی سازمان دسترسی به بعضی از وبسایتها و سامانه ها را مسدود میکند. مانع از دسترسی افرادی از خارج از شبکه به منابع و ماشین های داخل شبکه میشود و…

در شکل ذیل یک توپولوژی typical شبکه را ملاحظه می کنید.

26-19 firewall

روتر شبکه اتصال به اینترنت را برقرار کرده است ولی یک فایروال روی مرز شبکه قرار دارد. دقیقا بین اینترفیس inside روتر با سایر سوئیچ ها و روترهای داخل شبکه.  بهرحال در اینجا قصد ورود به دنیای بسیار عظیم فایروال ها را نداریم. نکته مد نظر ما همان چیزی است که در شکل ملاحظه می کنید که باید حتما در مرز شبکه یک فایروال قدرتمند و فعال وجود داشته باشد.

فایروال ها از مفهوم Security Zone استفاده میکنند که گاهی به اختصار فقط zone نامیده میشود. از نظر فایروال security zone ها تقسیم میشوند به outside zones و inside zone . خود فایروال بین دو منطقه قرار می گیرد. شکل ذیل را ببینید.

26-20 security zone

فایروال قبل از روترهای متصل به اینترنت ( یعنی منطقه outside شبکه) و بین دو منطقه outside و inside قرار دارد. اکنون rule های inbound و outbound فایروال نحوه دسترسی host های منطقه inside را به قسمت outside شبکه و نیز نحوه تعامل host های قسمت outside ( host های روی اینترنت) را با منطقه inside شبکه تعیین و پیکربندی میکنند.

 

 

DMZ

مخفف DeMelitarized Zone است. راه حلی است که اکثر شبکه ها و سازمان ها از آن استفاده میکنند. توسط DMZ برای شبکه میتوان inside zone و Outside Zone تعریف کرد. از DMZ در مواقعی استفاده میشود که یکی از سرورهای دخل شبکه مانند web-server محتوایی ( مانند یک وبسایت) را باید روی اینترنت publish کند.

     در شکل ذیل سه منطقه وجود دارد:

 • Inside zone
 • Outside Zone
 • DMZ

26-21 DMZ

فایروال شبکه روی مرز تلاقی این سه منطقه قرار دارد. آن سروری که محتوایی برای publish روی اینترنت دارد در قسمت DMZ قرار گرفته است و خارج از شبکه داخلی می باشد. حال اگر وب سرور فوق مورد حمله تمام عیاری هم قرار گیرد، شبکه داخلی امن خواهد بود. همینطور وب سرور از شبکه داخلی نیز مورد حمله قرار نخواهد گرفت. پس باید جهت دسترسی کاربران مناطق مختلف به یکدیگر rule های دقیقی تعریف شود.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار