Network Plus جلسه اول: معرفی دوره و مفاهیم شبکه

بخش اول: آشنایی با مفاهیم در شبکه های کامپیوتری

 

درس اول : آشنایی با شبکه های کامپیوتری

 

معرفی دوره

با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی, در این دوره (+Network) به همراه شما دوستان مروری خواهیم داشت به مبانی و اصول شبکه های کامپیوتری و این شبکه ها را از دید یک متخصص و کارشناس،بررسی خواهیم نمود. البته شبکه های کامپیوتری یکی از شاخه های مورد توجه و پویا در علوم کامپیوتر است و قطعا منابع بسیار زیادی برای آن ارائه شده است.

اساس مطالبی که شما عزیزان در این دوره می آموزید بر این قرار گرفته که درک شما را نسبت به مفاهیم اصلی و بنیادی بیشتر کند و در واقع مقدمه ای باشد بر مفاهیمی که در دوره های پیشرفته تر مطرح خواهد شد.

در ابتدا مفاهیم و مولفه های اصلی شبکه های کامپیوتری را مورد بررسی قرار خواهیم داد و سپس با ارائه سناریو های عملی و انجام شبیه سازی تصویری سعی در توضیح و تشریح کامل عملیاتی که در Background ارتباطات شبکه های کامپیوتری انجام می گیرد , خواهیم داشت.

در ادامه امیدوارم، مطالبی که در این دوره عنوان می گردد مورد توجه شما دوستان قرار بگیرد.

 

 

 

 

 

 

مفاهیم در شبکه های کامپیوتری

 

در این جلسه قصد داریم تا به شناخت مفاهیم شبکه بپردازیم و بعد به مرور به نحوه ی پیاده سازی یک شبکه و جزییات بیشتر خواهید رسید.

بطور کلی در مورد مفاهیم یا Concept های شبکه های کامپیوتری می توانیم یک دسته بندی کلی را مطرح کنیم که بر اساس آن مفاهیم به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند.

دسته ی اول Physical Concepts هستند و به مفاهیمی اطلاق می شوند که قابل رویت و قابل لمس باشند.

و دسته ی دوم Logical Concepts هستند که شامل تمامی مفاهیمی که باید در ذهن تصور شده و توسط منطق درک شوند هستند.

بعنوان مثال وقتی از یک کامپیوتر استفاده می کنید آن کامپیوتر یک سخت افزاری دارد که قابل مشاهده و قابل لمس است. در واقع این دید بیرونی یک کاربر عادی از یک سیستم کامپیوتری است و هنگامی که این کاربر درخواستی را به سیستم می دهد بعنوان مثال اطلاعاتی را ذخیره می کند یا داده ای از بازخوانی می کند،عملیاتی که در Background و در طرف دیگر ماجرا اتفاق می افتد برای کاربر قابل مشاهده نیستند.

همچنین در این جلسه بصورت خیلی خلاصه نگاهی به گذشته ی این شبکه ها خواهیم داشت و در ادامه کاربردهای مختلف شبکه های کامپیوتری در زمینه های مختلف را توضیح خواهیم داد.

سپس شبکه کردن دو سیستم کامپیوتری به همدیگر را بصورت خیلی خلاصه و ساده توضیح می دهیم و شما را با دو مفهوم MAC Address و IP Address آشنا می کنیم.

ضمایم1

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار