Network Plus جلسه سوم: انواع شبکه های کامپیوتری

بخش اول: آشنایی با مفاهیم در شبکه های کامپیوتری

درس سوم : انواع شبکه های کامپیوتری

 

انواع شبکه های کامپیوتری

با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی ,در ادامه ی مطالب مطرح شده باید عنوان کنیم که شبکه های کامپیوتری را می‌توان برای اهداف مختلفی بکار گرفت همانطور که امروزه شاهد گسترش و استفاده از انواع و اقسام شبکه های کامپیوتری هستیم. برای تفکیک و تشخیص این شبکه ها باید برخی ویژیگی های آنها را در نظر بگیریم مانند روش های مختلف اتصال سیستم های کامپیوتری به شبکه و سطح دسترسی و کنترل آنها که می توانیم به شبکه های peer- to –peer و Server/ Client اشاره کنیم.

 

 

 

peer- to –peer Networks: شبکه های peer- to –peer که ساده ترین شکل *شبکه است و بین تک تک کامپیوترهای موجود در آن مسیر ارتباطی مستقل وجود دارد. در این شبکه ها تمام کامپیوترها در یک رتبه قرار دارند و می توانند هم سرویس گیرنده و هم سرویس دهنده باشند و خود سیستم ها مسئول نگهداری حسابهای کاربران و تنظیمات امنیتی هستند و می توانند برخی از منابع شان را به اشتراک گذاشته و یا از دسترسی به برخی منابع خود جلوگیری کنند و همچنین می توانند از منابع اشتراک گذاری شده دیگر کامپیوترهای شبکه استفاده کنند.

راه اندازی و نگهداری چنین شبکه هایی از دیگر انواع آن ارزان تر است اما از انعطاف پذیری کمی برخوردار است و گسترش و تغییر اجزای آن مشکل است.

 

 :Server/ Client در این شبکه ها، تفاوت بسیار زیادی با شبکه های peer- to –peer وجود دارد. معماری این شبکه ها بگونه ای می باشد که اطلاعات در کامپیوترهای پرقدرتی بنام Server یا سرویس دهنده نگهداری می شود و کابران که به آنها Client یا مشتری گفته می شود، به منابع مورد درخواست خود حتی از فاصله های بسیار دور دسترسی پیدا می کنند و اتصال مابین آنها از طریق شبکه انجام می شود.

Client ها نمی توانند بصورت مستقیم منابع خود را برای دیگران به اشتراک بگذارند، بلکه باید برای اشتراک گذاری منابع از Server بعنوان واسط استفاده کنند. Serverتنها به Client های شبکه که از مجوز لازم برخوردارند امکان دسترسی به منابع مشترک را می دهد.

در واقع هیچ دسته بندی مشخص و پذیرفته شده ای که بتواند تمام انواع شبکه های کامپیوتری را در خود جای دهد وجود ندارد، اما می توان برای این منظور دو عامل مهم را در نظر گرفت.

تکنولوژی انتقال و اندازه ی شبکه.

در مورد تکنولوژی انتقال باید بگویم که امروزه دو تکنولوژی انتقال بیشتر گسترش یافته و کاربرد دارند.

ارتباطات پخشی یا ( Broadcast) و ارتباطات هم مرتبه یا ( peer- to –peer ).

در مورد شبکه های peer- to –peer قبلا توضیحاتی داده شد.

و اما در رابطه با اندازه ی شبکه, شبکه های کامپیوتری شامل دسته بندی زیر هستند.

 

شبکه های محلی LAN: Local Area Network

شبکه ی شهری MAN:  Metropolitan Area Network 

شبکه ی گسترده WAN: Wide Area Network

شبکه های بی سیم( Wireless Network )

 

در ادامه به تشریح تک تک این شبکه ها و بررسی جزییات آنها خواهیم پرداخت.

 

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار