Network Plus جلسه دوم: تعریف اصطلاحات و شناخت تجهیزات شبکه های کامپیوتری

بخش اول: آشنایی با مفاهیم در شبکه های کامپیوتری

درس دوم : تعریف اصطلاحات و شناخت تجهیزات شبکه های کامپیوتری

با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی ,در این جلسه در ادامه ی مطالبی که قبلا مطرح شد می پردازیم به شناخت بیشتر تجهیزات و Component های مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری…

 

 

 

تجهیزات شبکه

در شبکه هایی با اندازه ی بسیار گسترده که سطحی وسیع تر از یک اتاق یا ساختمان را پوشش داده اند، بطور قطع تعداد بسیار زیادی از تجهیزات فیزیکی وجود دارد و این تجهیزات توانایی برقراری ارتباطات پیچیده ای را دارند. به این اجزا و Component ها تجهیزات شبکه گفته می شود.

این اجزا به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

دسته ی اول Passive components یا اجزای غیر فعال هستند و بستر فیزیکی ارتباطات را فراهم می کنند. عملکرد این تجهیزات بدون نیاز به برق است. این تجهیزات قابل برنامه ریزی نبوده و نمی‌توانند اطلاعات یا محتوای تبادل شده در شبکه را تغییر دهند.

دسته ی دوم Active Components یا اجزای فعال هستند. در واقع این دسته از تجهیزات در شبکه نقش فعال و تصمیم گیرنده را دارند و مدیریت مسیریابی، انتقال صحیح اطلاعات و امنیت را برعهده دارند. این دسته از تجهیزات برای کار کردن به جریان الکتریکی نیاز دارند.

Active Components یا اجزای فعال شبکه نیز به دو جزء دیگر تقسیم می شوند.

دسته ی اول را Intermediate system ها یا سیستم های میانی و دسته ی دوم را End system ها یا سیستم های پایانی تشکیل می دهند.

Intermediate system ها در واقع در شبکه یک نوع واسطه هستند و مسئولیت تصمیم گیری در مورد مکان بعدی که بسته های اطلاعاتی باید فرستاده شوند را برعهده دارند و فقط بسته های اطلاعاتی را هدایت می کنند و عمدتا جزء سیستم های مبدا و مقصد نیستند. بعنوان مثال می توانیم از Switch، Router و Firewall نام ببریم.

End system ها یا سیستم های پایانی در واقع همان کامپیوتر هایی هستند که بعنوان مبدا یا مقصد نهایی بسته های اطلاعاتی تعیین می شوند و عموما نقش درخواست کننده منابع را برعهده دارند.

بعبارت دیگر می توان گفت کاربران شبکه با این سیستم ها دارای ارتباط مستقیم هستند. تجهیزاتی مثل Printer، سیستم های PC و یا Server ها جزء این دسته از سیستم ها محسوب می شوند.

 

تعریف اصطلاحات

در این جلسه، چند اصطلاح پرکاربرد در شبکه های کامپیوتری نیز بیان می شوند.بعنوان مثال اصطلاحاتی مانند Workstation ، Client ، Host و Node که معمولا با یکدیگر اشتباه می شوند.

Workstation:کامپیوتری که کاربری بتواند از آن در شبکه استفاده کند.

Client:به هر موجودیتی که بتواند تقاضای منبع یا سرویس را در شبکه داشته باشد. حالا ممکن پرینتر یا کامپیوتر، موبایل یا هر دیوایس دیگری باشد.

Host:کامپیوتری که یک منبع را در شبکه برای دیگر کامپیوترها به اشتراک می گذارد.

Node:در اصطلاح به کامپیوتر ها و یا هر دستگاهی گفته می شود که بتواند یک IP Address داشته باشد و بتوان از طریق IP به آن دستگاه دسترسی پیدا کرد.

Data Packet:واحد شمارش داده های قابل انتقال بین گره های شبکه را مشخص می کند. این اصطلاح یکی از اصطلاحات پرکاربرد در شبکه است و شما به مرور با مفهوم آن بیشتر آشنا می شوید.

 

Topology:اصطلاحی است که در کاربرد شامل دو بخش می شود، بخش Physical و بخش  Logical.

در هر سازمانی با توجه به نیاز های آن سازمان و سخت افزارهایی که در دسترس قرار دارند، انواع Topology ها قابل پیاده سازی می باشند.

 

Protocol:زبان مشترک و مجموعه ای از قوانین و رویه ها برای برقراری ارتباط است ، قوانینی در رابطه با فرمت و نحوه ی تبادل بسته ها و پیام ها. همه ی سیستم های عضو یک شبکه باید از پروتکل های مشترکی برای ارتباط با یکدیگر استفاده کنند.

 

انواع ارتباط

خارج از آنالوگ یا دیجیتال بودن، انواع ارتباط با توجه به نحوه ی تبادل اطلاعات و جهت حرکت داده ها در رسانه های انتقال مختلف، می تواند به سه روش انجام گیرد.

 

Simplex:در این نوع از ارتباط سیگنال ها فقط در یک جهت حرکت داده می شوند. مثل * Radio & TV

Half – Duplex: در حقیقت ارتباطی دو طرفه که در هر لحظه فقط یکی از طرفین می تواند با طرف دیگر تبادل اطلاعات داشته باشد. مثل ارتباطات رادیویی و بیسیم. در این نوع ارتباط، دو طرف بطور همزمان قادر به ارسال اطلاعات بر روی خط نیستند و در هر لحظه خط فقط در اختیار یکی از طرفین است.

Full – Duplex: این نوع ارتباط نیز بصورت دو طرفه است، اما با این تفاوت که در هر لحظه هر دو طرف می توانند تبادل اطلاعات انجام دهند. بعنوان مثال از این نوع ارتباط می توان از سیستم تلفن نام برد که در آن هر دو طرف می توانند بطور همزمان، هم با یکدیگر صحبت کنند و هم صحبت یکدیگر را بشنوند.

نحوه انتشار پیغام در شبکه

یکی از ویژگی های مهم در انتقال اطلاعات تعداد فرستنده و گیرنده هایی است که در مسیر انتقال قرار دارد. بر این اساس ما می توانیم نحوه ی انتشار پیغام را در شبکه به این صورت تفکیک کنیم.

روش Uni cast در واقع پیغامی از طرف یک Host در شبکه برای یک Host دیگر فرستاده می شود، در این روش در هر طرف ارتباط فقط یک نفر وجود دارد.

روش Multi cast پیغامی از سوی یکHost  فرستاده می شود و این بار فرستنده انتظار دارد که چندین Host دیگر پیغام را دریافت کنند.

روش Broad cast یا انتقال انتشاری نیز هنگامی اتفاق می افتد که یک Host پیغامی را بر روی خط می فرستد و انتظار دارد که در آن شبکه همه آن را دریافت کنند. بعنوان مثال ارسال سیگنال های تصویری از یک ایستگاه تلویزیونی به هزاران گیرنده ی خانگی.

 

خوب دوستان هنگامی که از شبکه های کامپیوتری صحبت می شود، نیاز هست که شما اطلاعات کافی را راجع به دو اصطلاح پهنای باند(Bandwidth) و سرعت انتقال  (Data Transfer Rate)داشته باشید.

Bandwidth : درارتباطات شبکه ای منظور از پهنای باند، حداکثر میزان انتقال اطلاعاتی که می تواند در یک بازه ی زمانی بر روی رسانه ی ارتباطی منتقل شود. در انواع دیگر ارتباطات پهنای باند با واحد Hz اندازه گیری می شود، اما در ارتباطات شبکه ای با واحد بیت بر ثانیه یا bps ، واحد های اندازه گیری دیگری نیز برای آن وجود دارد. مانند  Kbpsو Gpbs

 

Data Transfer Rate: به میزان اطلاعاتی که در یک ارتباط خاص و در یک محدوده ی زمانی مشخص، منتقل می شود، سرعت یا نرخ انتقال داده ها گفته می شود و این مقدار هیچگاه نمی تواند بیشتر از پهنای باند باشد.

در واقع معنای سرعت, انتقال بیت از محلی به محل دیگر است. سرعت یک ارتباط نیز با bps اندازه گیری می شود. معمولاً نرخ بیت را با بیت بر ثانیه (bps)، کیلوبیت بر ثانیه (kbps) یا مگابیت بر ثانیه (Mbps) اندازه می‌گیرند.

Latency : یا تاخیر مدت زمانی است که گیرنده برای دریافت یک سیگنال ، بعد از ارسال آن توسط فرستنده باید صبر کند اشاره دارد. در دنیای واقعی همیشه در طی فرآیند انتقال داده یک فاصله ی زمانی از ارسال تا دریافت وجود دارد. اگر چه عمل انتقال داده توسط دستگاه های الکترونیکی به سرعت انجام می گیرد، اما انجام همین فرآیند مستلزم یک تاخیر بسیار کوتاه است. علاوه بر دستگاه های اتصال، طول کابل نیز یکی از دیگر عوامل موثر در بروز تاخیر است.

 

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار