جلسه بیست و پنجم: Server 2012

در این جلسه برای اوّلین بار با ویندوز سرور 2012 کار میکنیم. تفاوت بین محیط Workgroup و Domain را بررسی میکنیم و با ویرایش های مختلف server 2012 آشنا میشویم.

 

 

 

 

 

Windows Server 2012 is available in 4 editions:

Foundation
Essentials
Standard
Datacenter

Download a full comparison list between the editions of server 2012 from This link (Microsoft PDF file).

 

 

Minimum system requirements for Windows Server 2012 R2:

CPU architecture:     x64
CPU clock rate:        1,4 GHz
RAM:                         512 MB
Disc capacity:          32 GB

 

 

تفاوت Domain و Workgroup در چیست؟

شبکه  domain ( Client-Server): در اینگونه شبکه ها یک یا چند کامپیوتر بعنوان سرور عمل کرده و وظیفه کنترل امنیت و دسترسی برای تمامی کامپیوترها را بر عهده دارند. اگر شما برروی شبکه دامین یک حساب کاربری داشته باشید می توانید به هر کدام از کامپیوترهای شبکه وارد شوید.
شبکه workgroup ( شبکه های Peer-to-Peer یا Client-to-Client): در اینگونه شبکه ها تمام کامپیوترها در شبکه همانند یکدیگر هستند. هیچ کامپیوتری کنترلی بر دیگری ندارد. هر کامپیوتر بصورت جداگانه حساب کاربری خود را دارد و برای ورود به آن باید آن حساب کاربری را داشت.

 

در شبکه های Workgroup مدیریت مستقل و صحیحی بر روی سیستم ها وجود ندارد. تنها قابلیتی که این نوع شبکه به کاربران ارائه می دهد، امکان جستجوی سایر کامپیوترهای موجود در یک گروه کاری و متصل شدن به آن ها جهت استفاده از منابع می باشد. برای این کار می بایست نام کاربری و کلمه عبور سیستم مورد نظر را در اختیار داشت تا بتوان به آن متصل شد.
از لحاظ امنیتی شبکه های Workgroup از سطح امنیت پایینی برخوردارند. چرا که در این شبکه ها هرکس مسئول سیستم خود بوده و برقراری امنیت نیز به دانش فرد بستگی دارد. اشکال دیگر این نوع از شبکه این است که تعداد کاربران آن محدود بوده و استفاده از آن برای مدیریت بیش از ده کامپیوتر منطقی نیست و باعث ایجاد زحمت می شود.
ساختار شبکه های Domain متفاوت از شبکه های Workgroup می باشد. در این نوع شبکه ها که عملکرد Client-Server دارند، تمامی کامپیوترها (Clients) به یک کامپیوتر مرکزی (Server) متصل شده و مدیریت تمامی سیستم ها از طریق سرور انجام می شود. تمامی اطلاعات امنیتی اعم از اطلاعات کاربری هر حساب و محدودیت های اعمال شده بر روی آن نیز بر روی سرور ذخیره می شود.
برخلاف شبکه های Workgroup در شبکه های Domain کاربران الزاما همه دسترسی ها را بر روی سیستم خود ندارند و امکان محدودسازی سیستم ها به اشکال مختلف توسط مدیر سرور وجود دارد که همه این اطلاعات در پایگاه داده ای تحت عنوان Active Directory ذخیره می شوند و مدیریت نیز توسط همین دیتابیس انجام می شود.

 

منبع: پارس دیتا

 

 

 

آکادمی تخصصی شبکه و امنیت ITperfection

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه بلاگ آیتی پرفکشن مراجعه کنید.

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر شما میتوانید در دوره های آموزشی آنلاین شبکه ITPerfection ، دوره آموزش آنلاین شبکه MCSA Server  2016  و MCSE server 2016 شرکت کنید.

آموزش آنلاین شبکه – آموزش مایکروسافت – آموزش شبکه های کامپیوتری – ویدیو های آموزشی شبکه در آکادمی تخصصی شبکه و امنیت ITperfection

 

 

 

 

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
رفتن به نوار ابزار