مدیریت حافظه ها و فایل های IOS در تجهیزات سیسکو

انواع حافظه ها در سوئیچ / روتر

در همه تجهیزات شرکت سیسکو که توسط سیستم عامل IOS مدیریت میشوند، انواع حافظه های ذیل وجود دارد:

ROM : حافظه پایدار. دربرگیرنده فایل های اصلی دیوایس و فایل های بوت شدن دیوایس ( فایل botstart ) که مراحل بوت شدن دیوایس را انجام میدهد مانند عملیات POST

RAM : با قطع برق از بین می رود. تنظیمات در حال اعمال بر روی دیوایس در این حافظه و فایلی به نام running-config ذخیره می شود ولی با قطع برق، نابود خواهد شد

NVRAM : با قطع برق برخلاف RAM اطلاعات و تنظیماتش بدون تغییر در جای خود باقی می مانند. پایدار است. دربرگیرنده اطلاعات startup دیوایس است و دارای فایلی به نام startup-config می باشد. اطلاعات موجود در این فایل، همان تنظیماتی هستند که پس از روشن شدن دیوایس اعمال می شوند.

Flash : مانند حافظه های فلش هستند و شامل اطلاعات فشرده شده حافظه رام هستند. سیستم عامل در این حافظه ذخیره شده است. پسوند فایل سیستم عامل در IOS ، پسوند .bin می باشد.

هنگامی که تنظیماتی را در سوئیچ یا روتر اعمال می کنیم، تنظیمات روی روتر یا سوئیچ اعمال میشوند ( فایل running-config ) ولی با اولین قطع برق، از بین خواهند رفت و مجددا اعمال نخواهند شد. مگراینکه این اطلاعات در فایل startup-config ذخیره شوند تا همواره با روشن شدن دیوایس، اعمال گردند.

 

فایل سیستم IOS

     حافظه flash حافظه ای است rewriteable و دائمی  و فاقد hard disk . روی بعضی دیوایس ها حافظه فوق روی main board قرار دارد. در بعضی دیوایس ها بصورت یک slot وجود دارد که کارت حافظه flash را میتوان در slot تعبیه کرد و روی بعضی دیوایس ها هم توسط دیسک های USB flash کار میکند. در واقع برای هر ابزار حافظه فیزیکی در دیوایس، IOS یک file system به نام IFS ایجاد کرده و به آن نامی میدهد. میتوان توسط دستور show files systems اطلاعاتی در مورد فایل سیستم دیوایس بدست آورد.

 میتوان وارد حافظه flash شد و دستوراتی را در آنجا اعمال کرد. مثلا فایل vlan.dat دیوایس را تنها در حافظه flash میتوان حذف کرد. با اجرای دستور show flash میتوان محتویات IFS را مشاهده کرد.

در وهله اول باید IOS Image جدید را در مکان درستی ذخیره کرد. بهترین جا هم حافظه flash است. بهترین راه حل برای upgrade کردن IOS یک دیوایس اینست که IOS مناسب را دانلود کنیم، آنرا روی TFTP server قرار دهیم و سپس آنرا به حافظه flash دیوایس فوق انتقال دهیم.

البته فایل IOS image دانلود شده را میتوان روی یک USB Flash  هم کپی گرد و در بعضی از دیوایسها آنرا به USB port دیوایس زد.

از این دستور جهت انتقال فایل IOS Image به داخل flash استفاده میشود:

Copy tftp flash

در خط بعد آدرس tftp پرسیده میشود. سپس نام فایل IOS image جدید پرسیده میشود. در خط بعد از آن می پرسد که فایل فوق با چه نامی روی حافظه flash قرار گیرد؟ بهتر است که نام فعلی را انتخاب کنیم. سپس عملیات انتقال فایل آغاز میشود.

هر حافظه flash دارای یکسری دایرکتوری است. بعنوان مثال flash0 . با دستور show flash میتوان محتویات حافظه flash را مشاهده کرد. با دستور  show flash0: هم میتوان محتویات دایرکتوری flash0 را دید. البته دستور show flash معادل همان show flash0: می باشد. چون دایرکتوری flash0 ، دایرکتوری پیشفرض حافظه flash میباشد. در خروجی این دستورات، اندازه فایل بر حسب  byte نشان داده میشود.

وقتی دیوایس را روشن میکنید، چهار مرحله ذیل بصورت متوالی انجام میشوند:

 1. عملیات POST برای شناسایی و احراز اطیمنان از سالم بودن سخت افزار
 2. برنامه bootstrap از حافظه ROM در حافظه RAM کپی شده و در آنجا اجرا میشود.
 3. برنامه bootstrap تصمیم میگیرد که کدامیک از IOS image های موجود یا حتی ROMMON را به داخل حافظه RAM لود کند. پس از تصمیم گیری، OS انتخابی را لود میکند. از اینجا به بعد کنترل سخت افزار دیوایس در اختیار OS قرار می گیرد.

اگر همه چیز درست باشد، bootstrap فایل startup-config را در حافظه RAM بعنوان running-config لود خواهد کرد.

     وقتی IOS دیوایس را عوض کردید میتوانید توسط دستور show version احراز اطمینان کنید که آیا کار بدرستی انجام شده است یا نه؟ در خروجی این دستور وارد ذیل قابل مشاهده خواهد بود:

 • نسخه IOS
 • Uptime : یعنی زمانی که از آخرین reload یا از زمان روشن شدن دیوایس گذشته است.
 • دلیل وقوع آخرین Reload
 • زمان آخرین باری که IOS لود شده است ( البته اگر clock دیوایس ست شده بوده باشد)
 • منبعی که دیوایس IOS در حال اجرا را از آنجا لود کرده است
 • مقدار حافظه RAM
 • تعداد و نوع اینترفیس ها
 • مقدار حافظه NVRAM
 • مقدار حافظه flash
 • Configuration register فعلی و ویژگی های ست شده روی آن

 

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

0 پاسخ به "مدیریت حافظه ها و فایل های IOS در تجهیزات سیسکو"

ارسال یک پیغام

رفتن به نوار ابزار