درباره دوره های آموزشی آنلاین ITperfection

در این نوشته قصد داریم که مطالبی درباره آکادمی ITPerfection و دوره های آموزشی ارائه شده توسط این آکادمی ارئه کرده و سوالات متداول پاسخ دهیم.

آکادمی تخصصی شبکه و امنیت ITperfection  تیمی از متخصصان حرفه ای فعال در حوزه مشاوره، پیاده سازی و  پشتیبانی شبکه های کامپیوتری و امنیت شبکه است که از سال 1393 با هدف ارائه آموزش تخصصی شبکه و امنیت برای تمامی فارسی زبانان در سرتاسر جهان فعالیت خود را آغاز نموده است. در آیتی پرفکشن تمرکز ما بر آماده سازی محتوای بروز و کارآمد دوره های آموزش آنلاین شبکه و امنیت، به منظور دسترسی راحت علاقمندان از هر مکانی و در هر زمانی از شبانه روز می باشد.

 

 

دوره های آموزشی ITperfection

از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت مشاهده کلیه دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

 

در اینجا نگاهی بیندازیم به دوره های آموزشی ارائه شده توسط این آکادمی تا به امروز.

1- دوره MCSA/ MCSE 2016 : این دوره به بیان ساده در واقع دوره مهندسی شبکه های مایکروسافت می باشد که شاید بتوان گفت معروفترین دوره آموزشی این شرکت بزرگ هم هست.

در اینجا میتوانید اطلاعات بیشتری را در مورد دوره آموزشی MCSA/MCSE 2016 کسب نمایید.

ما این دوره آموزشی بسیار گسترده را در قالب حدود 250 درس ارائه کرده ایم و مدعی هستیم که دوره آموزشی ارائه شده توسط ما اگر کاملترین و جامع ترین دوره آموزشی فارسی این مبحث نباشد، مطمئنا جزو کاملترین ها هست. سعی ما این بوده که علاوه بر مطالب مطرح شده در منابع اصلی این دوره آموزشی یعنی سلسله کتابهای منتشر شده از سوی Microsoft ، موارد ریز و به اصطلاح کنکوری حاصل از تجربیات خود را نیز ارائه نمائیم.

حدود 90 درصد درسها بصورت متنی / ویدئو ارائه شده اند و صرفا درسهایی که مطلب مربوط به آنها خیلی کم بوده و یا متن درس به اندازه کافی حق مطلب را ادا میکرده است فاقد ویدئو می باشند. نکته مهم اینکه خواندن متن شما را از مشاهده ویدئو بی نیاز نمی کند و به همین صورت دیدن ویدئو هم شما را از مطالعه متن بی نیاز نمی سازد. مواردی فقط در متن درس وجود دارند و مواردی هم فقط در ویدئو. البته سعی شده است که ویدئوها حداقل هشتاد درصد موارد ارائه شده در متن را پوشش دهند اما پوشش دادن صد درصد متن در ویدئوها گاهی میسر نمی باشد.

میتوانید در اینجا سرفصل های این دوره را مشاهده نمایید.

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

 

2- دوره CCNA Routing and Switching : دوره محبوب و معروف شرکت Cisco برای آموزش پیکربندی و مدیریت دستگاههای سوئیچ و روتر این شرکت و نیز آموزش تعدادی از رایج ترین الگوریتمهای مسیریابی. شما برای برقراری ارتباط بین کامپیوترهای شبکه به سوئیچ نیاز دارید. برای برقراری ارتباط بین قسمت های مختلف شبکه خود به روتر نیاز دارید. برای برقراری ارتباط بین شعب فیزیکی سازمان خود به روتر نیاز دارید. شرکتهای زیادی اقدام به تولید دستگاههای سوئیچ و روتر میکنند اما هیچکدام در این زمینه دارای تجربه، توانایی و شهرت شرکت Cisco نیستند. شرکت فوق آموزش کار با تجهیزات خود را در تعداد نسبتا زیادی دوره آموزشی در خدمت علاقمندان قرار داده است که سه دوره مشهورتر عبارتند از CCNA و CCNP و CCIE که آخری یعنی CCIE در واقع حکم مدرک دکترای سیسکو را دارد. طبعا هر چه دوره های بیشتری را گذرانده و مطالب ارائه شده در آنها را فرا بگیرید توانایی بیشتری در پیاده سازی بستر زیرساخت یک شبکه کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ را خواهید یافت.

هر کدام از این دوره ها شامل سه بخش Switching ( جهت پیکربندی سوئیچ ها)، Routing ( جهت پیکربندی روترها و الگوریتمهای مسیریابی) و Troubleshooting ( اشکالزدایی و رفع مشکلات) هستند. دوره آموزشی ارائه شده ما شامل هر سه بخش فوق در دوره CCNA است. با آموختن مطالب ارائه شده در این دوره شما می توانید:

 • در شبکه های کوچک و متوسط و بزرگ اقدام به پیکربندی و مدیریت و عیب یابی دستگاههای سوئیچ و زیرساخت سوئیچینگ کنید.
 • اقدام به پیکربندی روترهای شرکت سیسکو کرده و الگوریتم های مسیریابی مورد نیاز شبکه را مشخص، سپس طراحی و در نهایت پیاده سازی نمائید.
 • سرویس ها و امکانات مختلف و متفاوتی را جهت تامین امنیت زیرساخت سوئیچینگ / مسیریابی شبکه طراحی و پیاده سازی نمایید.
 • سرویس های محبوبی مانند Radius و DHCP را روی روتر/ سوئیچ های سیسکو پیاده سازی کنید.

مباحث اولیه دوره CCNA بنوعی همان مباحث دوره Network+ هستند ولی بصورت فشرده و اجمالی. گذراندن دوره CCNA به شما دید خوبی برای پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری از صفر تا صد میدهد.

دوره CCNA ارائه شده توسط ما مبتنی بر آخرین نسخه ارائه شده این دوره یعنی Exam 200-125 یا به بیان دیگر CCNA Version 3 می باشد. سعی کرده ایم کاملترین دوره آموزش فارسی این دوره را ارائه کنیم. به مانند دوره MCSA /MCSE 2016 این دوره نیز به صورت هم متن و هم ویدئو ارائه شده است. تعدادی از درسها فقط بصورت متن می باشند ولی اکثر درسها شامل هم ویدئو و هم متن می باشند. باز هم فقط خواندن متن شما را از دیدن ویدئوها و فقط دیدن ویدئوها شما را از مطالعه متن بی نیاز نمی سازد. مواردی در متن وجود دارد که امکان یا فرصت ارائه آنها در ویدئو وجود نداشته است و به همین صورت مواردی در ویدئو وجود دارد که امکان یا فرصت ارائه آنها در متن وجود نداشته است.

این دوره را ما در قالب 62 درس ارائه کرده ایم که هر درس بصورت کامل اختصاص به یک مبحث دارد. در ذیل به تعدادی از مباحث پوشش داده شده اشاره میشود:

 • مفاهیم پایه ای، زیرساختی و اصولی برپاسازی شبکه های LAN
 • مفاهیم پایه ای، زیرساختی و اصولی برپاسازی شبکه های MAN و WAN
 • دستورات عمومی و مشترک در پیاده سازی، نگهداری، مانیتورینگ و مدیریت سوئیچ ها و روترهای سیسکو
 • مفاهیم اولیه مسیریابی
 • خانواده الگوریتم های مسیریابی و تفاوت های آنها با یکدیگر
 • پیاده سازی الگوریتمهای مسیریابی Static ، RIP ، EIGRPv4 ، EIGRPv6 ، OSPFv2 ، OSPFv3 ، BGP
 • مطالب مفصل در مورد پیاده سازی IPv6 روی کامپیوترها و سوئیچ ها و روترها و پیاده سازی الگوریتمهای مسیریابی توسط این نسل از پروتکل IP
 • پیاده سازی سرویسهایی چون Radius و DHCP روی تجهیزات سیسکو
 • پیاده سازی قابلیت های NAT و PAT توسط روترهای سیسکو
 • آموزش استفاده از ACL جهت افزایش سطح امنیت ارتباطات زیرساختی
 • مدیریت فایلها و حافظه های روترها و سوئیچ ها
 • مدیریت اینترفیس ها و ماژول های سخت افزاری روترها و سوئیچ ها
 • آشنایی با سوئیچ های Access و Distributed و Core و Datacenter
 • پیکربندی VLAN روی سوئیچ ها
 • برقراری ارتباط بین VLAN ها توسط Trunk
 • پیاده سازی Port Security روی سوئیچ ها
 • استفاده از قابلیت VTP برای مدیریت مجتمع VLAN ها در شبکه
 • تحلیل و پیکربندی پروتکل های STP و RSTP
 • پیاده سازی قابلیت EtherChannel روی سوئیچ
 • پیاده سازی قابلیت Switch Stacking یا تجمیع سوئیچ های لایه دو
 • پیاده سازی قابلیت Chassis Aggregation یا تجمیع سوئیچ های Distributed و Core
 • پیاده سازی قابلیت های امنیتی مختلف روی تجهیزات سیسکو
 • پیاده سازی ارتباطات WAN بین سایت ها و شعب فیزیکی سازمان با استفاده از تکنولوژی ها و روشهای مختلف از جمله MPLS و Metro Ethernet و GRE
 • پیاده سازی قابلیت هایی چون HSRP و SNMP و IP SLA و SPAN
 • آشنایی با بحث Clouding شامل محاسبات و سرویس های ابری

علاوه بر این درس ما حدود 30 آزمون را نیز در این دوره قرار داده ایم. یعنی به ازای هر چند درس، یک یا چند آزمون مخصوص مطالب ارائه شده در آن درسها در دوره آموزشی ما وجود دارد که میتوانید در آنها شرکت کرده و سطح علمی خود را بسنجید.

جهت شرکت در دوره CCNA Routing and Switching به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

 

3- دوره  Network + : این دوره بصورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. دوره نتورک پلاس یک دوره مقدماتی شبکه است که درباره مفاهیم پایه ای، اصطلاحات، پروتکل ها، ارتباطات، استانداردها، تاریخچه ها و …. که اطلاعات ذیقیمتی را ارائه میکند.

بر خلاف دوره های MCSA/MCSE و CCNA که مدعی ارائه کاملترین آموزش ها هستیم، برای دوره نتورک پلاس تصمیم گرفتیم که از ارائه خیلی از مطالب نه چندان ضروری و سرفصل های خیلی جزئی و یا مطالب مربوط به تکنولوژی ها و روشهایی که دیگر مورد استفاده نبوده و اصطلاحا منقرض شده اند، صرف نظر کرده و در عوض به افزایش کیفیت سرفصل های کاربردی تر و پراستفاده تر بپردازیم. تا کنون دو بخش و هشت درس از این دوره را آماده کرده ایم و چند درس باقی مانده این دوره نیز بزودی منتشر خواهند شد.

چنانچه در ابتدای کار فراگیری آموزش های شبکه هستید این توصیه اکید وجود دارد که کار را با این دوره آغاز کنید.

جهت شرکت در  این دوره به صفحه دوره Network + مراجعه کنید. این دوره رایگان می باشد.

 

4- دوره آموزش شبکه – مقدماتی: این دوره شامل آموزش های تخصصی ولی نه خیلی پیشرفته شبکه بصورت عمومی می باشد. یعنی آموزشهایی در این دوره وجود دارند که میتوانند در دوره MCSA در نظر گرفته شوند، به همین صورت بعضی از آموزشها را میتوان جزو دوره نتورک پلاس در نظر گرفت. مطالبی وجود دارد که مربوط به شبکه ها و کامپیوترهای مایکروسافت می باشد که جزو سرفصل های MCSA یا MCSE نمی باشند مانند چگونگی استفاده از Remote Desktop یا ویروس یابی کامپیوترها . مطالعه این دوره به هیچوجه خالی از لطف نیست و اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی در اختیار دانشجویان نسبتا مبتدی قرار میدهد. آموزش این دوره بصورت ویدئویی می باشد.

جهت شرکت در این دوره به صفحه دوره آموزش شبکه مقدماتی مراجعه کنید.

 

5- دوره آموزش شبکه- متوسط: در این دوره با راه اندازی اولیه و قابلیت ها و امکانات یک Server فیزیکی آشنا می شوید. مطالبی در مورد سرورهای فیزیکی شرکت های مختلف می آموزید. بعنوان مثال با راه اندازی اولیه و اجزا و قابلیت های HP Server DL 80 آشنا می شوید. با قابلیت بسیار مفید و کاربردی ILO آشنا می شوید. یاد می گیرید که چطور بلافاصله روی سرور فیزیکی vSphere ESXi نصب کنید. چگونه هارددیسک این سرور را با استفاده از قابلیت Intelligent Provisioning بتوانید RAID کنید و …. آموزش های این دوره بصورت ویدئویی می باشد.

جهت شرکت در این دوره به صفحه دوره آموزش شبکه متوسط مراجعه کنید.

 

6- دوره آموزش شبکه- پیشرفته: در واقع دوره آموزشی مجازی سازی سرورها و زیرساخت شبکه می باشد. در این دوره ابتدا با مفهوم و نقش Hypervisor و سپس انواع Hypervisor ها آشنا می شوید. در این دوره آموزشی تمرکز بر نصب و پیکربندی ESXi 6.5 VMware قرار دارد. آموزش این دوره بصورت ویدئویی می باشد.

جهت شرکت در این دور به صفحه دوره آموزش شبکه پیشرفته مراجعه کنید.

 

 

چگونه فایل های ویدئویی درسها را دانلود کنیم؟

قبل از هر چیز توصیه میشود که یک برنامه Downloader روی دیوایس خود نصب کرده باشید. برنامه های Downloader زیاد و متنوعی از این نوع وجود دارد. ما در این آموزش از برنامه محبوب Internet Download Manager استفاده میکنیم. بهرحال اصول کار تمام این نرم افزارها یکسان می باشد و تطبیق این آموزش ها برای سایر نرم افزارهای Downloader کار مشکل و پیچیده ای نیست. مهمترین مرحله بدست آوردن لینک دانلود می باشد. سپس میتوان لینک فوق را در قسمت New Download نرم افزار Downloader کپی کرد و یا حتی کار دانلود را به خود مرورگر وب ( مانند Internet Explorer و Mozilla Firefox یا Google Chrome و یا Safari و …. سپرد.

 

دانلود از طریق مرورگر Mozilla Firefox

1- وارد صفحه ای که فایل های ویدئویی در آن قرار دارد شوید.

2- سپس از منوی Tools گزینه Page Info را انتخاب کنید:

در صفحه ای که باز می شود وارد تب Media شوید. در این قسمت شما می توانید لیستی از کلیه فایلهای استفاده شده در صفحه مورد نظر را مشاهده و فایل ها را بر اساس نوع (Type) مرتب نمایید.

به دنبال فایل مورد نظر از نوع Video  گشته و بر روی آن کلیک کنید. از اینجا دو راه برای شما وجود دارد:

3- راه نخست: روی دکمه Save As کلیک کنید تا خود مرورگر پس از اینکه محل ذخیره شدن فایل را تعیین کردید، اقدام به دانلود فایل کند.

راه دوم: در تب media روی سطر مربوط به فایل ویدئو راست کلیک کرده، گزینه Copy را انتخاب کنید. اکنون در واقع شما به لینک دانلود دسترسی پیدا کرده اید.  آنرا در قسمت مربوط به New Download نرم افزار Downloader نصب شده روی دیوایس خود Paste کنید تا کار دانلود را آغاز نماید.

علاوه بر این میتوانید اصولا از add-on های متنوعی که در فایرفاکس برای دانلود ویدئوهای آنلاین قرار دارد نیز استفاده کنید.

 

در لینک ذیل روشهای بسیار مفیدی برای دانلود فایل های فلش و ویدئویی پیشنهاد شده است. توجه داشته باشید که در مواقعی که باید فایل ویدئویی را Serach کنید برای سایت ما کلمه mp4 را وارد کنید چون ویدئوهای ما با فرمت MP4 می باشد. جهت جلوگیری از اطناب کلام، لینک فوق را در اینجا قرار می دهیم.

 

 

زمان تعیین شده شده برای هر درس چگونه محاسبه میشود؟

یکی از مواردی که از ما پرسیده میشود اینست که مبنای ما برای تعیین زمان هر درس چه می باشد؟ مشاهده خواهید کرد که در درسی ما ویدئو داریم که 20 دقیقه زمان آن می باشد. اما ما زمان آن درس را 60 دقیقه در نظر گرفته ایم. پاسخ اینست که ما کل زمان مورد نیاز برای مشاهده ویدئو را با زمان تخمینی برای مطالعه متن درس و نیز زمان لازم برای تمرین کردن مطلب ارائه شده در آن درس را جمع می زنیم. یعنی در واقع زمان فوق صرفا یک تخمین می باشد. ممکن است ما زمان درسی را 90 دقیقه در نظر گرفته باشیم ولی یک دانشجو برای درس فوق 70 دقیقه زمان بگذارد، دانشجوی دیگر به 100 دقیقه زمان نیاز داشته باشد، دیگری به 200 دقیقه و شخصی به 40 دقیقه. هیچ اصراری بر صحیح بودن زمان تخمینی خود نداریم.

1399-01-20

0 پاسخ به "درباره دوره های آموزشی آنلاین ITperfection"

ارسال یک پیغام

رفتن به نوار ابزار