آشنایی با Switch Stacking

 

مفاهیم، کاربرد و اصطلاحات

 سیسکو دو راه حل در اختیار آن دسته از مهندسین شبکه قرار داده است که تمایل دارند دو یا چند سوئیچ فیزیکی را به یک سوئیچ منطقی تبدیل کنند. این دو راه حل عبارتند از:

  • Switch Stacking برای سوئیچ های لایه Access
  • Chassis Aggregation برای سوئیچ های لایه های Distribution و Core

هر کدام از سوئیچ های یک شبکه دارای تنظیماتی مثل STP و CDP و شاید VTP و… هستند. مهندس شبکه بصورت جداجدا روی تک تک این سوئیچ کانفیگ های فوق را انجام دهد. برای ریموت زدن به هر کدام از سوئیچ ها باید یک IP address جهت امور مدیریتی برای هر کدام از سوئیچ ها تعریف شود.

فن آوری Switch Stacking به مهندسین شبکه این توانایی را میدهد که پشته ای از سوئیچ های لایه Access ایجاد کنند. در واقع دو یا چند سوئیچ فیزیکی را با یکدیگر تجمیع کرده و تشکیل یک کل واحد یعنی یک سوئیچ منطقی بدهند. تشکیل یک سوئیچ منطقی از چند سوئیچ فیزیکی فواید ذیل را دارد:

  • کل Stack فوق ( یعنی سوئیچ منطقی حاصل) فقط به یک IP address جهت مدیریت نیاز خواهد داشت.
  • مهندس شبکه فقط با یک سوئیچ جهت پیکربندی سروکار خواهد داشت.
  • یک فایل پیکربندی وجود خواهد داشت که شامل همه پورتهای هر چهار سوئیچ فیزیکی است.
  • STP و CDP و VTP صرفا روی سوئیچ منطقی پیکربندی خواهند شد.
  • سوئیچ منطقی حاصل شامل دهها پورت خواهد بود.
  • فقط یک MAC Address Table وجود خواهد داشت و آدرس MAC همه پورت های همه سوئیچ های فیزیکی درون همین یک جدول ثبت خواهد شد.

البته میتوان این لیست را هنوز هم ادامه داد ولی ذکر همین فواید کفایت میکند. پس بطور خلاصه switch stacking یعنی تجمیع دو یا چند سوئیچ فیزیکی برای تشکیل یک سوئیچ منطقی بعنوان یک کل واحد.

 

پیاده سازی سخت افزاری Switch Stacking

ایجاد پشته سوئیچ ها از طریق پورت های استاندارد اترنت صورت نخواهد پذیرفت. سوئیچ ها دارای پورت های سخت افزاری مخصوص این کار خواهند بود که به stacking Port موسومند. با فن آوری هایی چون flexstack و flexstack-plus پشته سوئیچ ها مدیریت خواهد شد. اگر سوئیچ فاقد پورت های stacking بود باید ماژول سخت افزاری مخصوص به نام stacking module روی سوئیچ نصب کنید که ماژول فوق دارای دو پورت stacking خواهد بود. کابل مخصوص stacking نیز وجود دارد جهت متصل کردن پورت های stacking سوئیچ ها.  

پس سوئیچ های فیزیکی را از طریق اتصال کابل های stacking به پورت های stacking آنها با یکدیگر تبدیل به stack می کنیم. کابل ها باید طوری سوئیچ ها را به یکدیگر اتصال دهند که هر سوئیچ حتما یک کابل اتصالی به سوئیچ قبلی و یک کابل اتصالی هم به سوئیچ بعدی خودش داشته باشد. ( نوعی اتصال سریالی) و در ضمن سوئیچ های دو سر خط نیز یک کابل متصل بین خود داشته باشند.

در دوره آموزشی سیسکو ( دوره CCNA Routing and Switching ) درباره پیکربندی سخت افزاری و نرم افزاری Switch Stacking اطلاعات بیشتری به شما ارائه میگردد.

 

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

0 پاسخ به "آشنایی با Switch Stacking"

ارسال یک پیغام

رفتن به نوار ابزار