آشنایی با کارکرد Configuration Register

در این مطلب قصد دارم شما را با کارکرد یکی از اجزای مهم سیستم عامل روترها و سوئیچ های شرکت سیسکو یعنی Configuration Register آشنا کنم.

     configuration Register توسط دیوایس مورد استفاده قرار می گیرد جهت یافتن تنظیمات پیکربندی مورد نیاز در زمان بوت شدن و قبل از لود شدن IOS . در کل 16 بیت است در مبنای 16 و بصورت چهار هگز نمایش داده میشود. توسط دستور config-register در مد گلوبال میتوانید مقادیر پارامترهای configuration Register را تغییر دهید. مهمترین استفاده ای که از configuration Register میشود در مقوله password recovery است که بزودی درباره آن خواهید خواند.

میتوان توسط دستور config-register 0x2100 کاری کرد که وقتی دیوایس reload شد بجای IOS اصلی، محیط ROMMON را لود کند. نکته ای وجود دارد. هرگاه دستور config-register را اجرا کنید، هر تغییری که اعمال کنید بلافاصله save میشود بدون اینکه نیازی به استفاده از دستوراتی مانند write باشد. هر تغییری در configuration Register اثر خودش را در بوت بعدی دیوایس نشان میدهد.

ممکن است در حافظه flash یک دیوایس،  IOS های مختلفی وجود داشته باشد. در ضمن ROMMON نیز هست. پس هر بار که دیوایس روشن یا reload میشود.  باید یکی از این OS ها را جهت لود کردن انتخاب کند.

گفته شد که configuration Register از چهار هگز تشکیل شده است. به آخرین هگز، boot field میگویند. دیوایس بر اساس دو فاکتور یکی از OS ها را جهت لود شدن انتخاب میشود:

  • Boot field
  • هر دستور احتمالی boot system موجود در فایل startup-config

 توجه داشته باشید که مقادیر configuration Register به این صورت هستند که قبل از چهار هگز، عبارت 0x وجود دارد مانند 0x2442 یا 0xA که در اینجا فقط یک هگز وجود دارد یعنی 0xA .

     هر گاه دیوایس روشن یا reload می شود، بلافاصله بدنبال بررسی boot field می رود.

  • اگر boot field=0 ، دیوایس ROMMON لود خواهد شد.
  • اگر boot field=1 ، دیوایس اولین فایل IOS که در حافظه flash یافت شود، لود خواهد شد.
  • اگر boot field=2-F، دو انتخاب وجود خواهد داشت: یا سعی میکند از دستور boot system کسب تکلیف کند یا اگر boot system وجود نداشت، اولین فایل IOS که در حافظه flash بیاید را لود خواهد کرد.

اگر هیچکدام از این حالتها رخ ندهد: ROMMON لود خواهد شد.

 

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

0 پاسخ به "آشنایی با کارکرد Configuration Register"

ارسال یک پیغام

رفتن به نوار ابزار