آشنایی با قابلیت NIC Teaming

NIC Team ( که به نامهای NIC Bonding و Network Adapter Teaming نیز شناخته میشود) قابلیتی است که در آن، یک سرور فیزیکی یا مجازی دارای چندین کارت شبکه ( NIC ) است که با یکدیگر جهت برقراری موارد زیر ترکیب شده و تشکیل یک کارت شبکه واحد را میدهند.

  • افزایش کارایی
  • افزایش پهنای باند : البته اگر دو کارت شبکه با سرعت 1GBps داشت باشیم ، وقتی تیم شوند، یک کارت شبکه با سرعت 2GBps نخواهیم داشت. بلکه دو مسیر یک گیگابایتی خواهیم داشت که موجب ایجاد Load Balancing ترافیک نیز میشود
  • Load Balancing
  • افزایش میزان Failover : اگر یکی از NIC ها از کار بیفتد، سایر NIC ها به کار ادامه داده و مانع down شدن ارتباط سرور میشوند.

اهمیتی ندارد که کارت شبکه ها از یک سازنده و یک مدل باشند. حتی بعضی ها توصیه میکنند که NIC های عضو تیم از سازندگان مختلف باشند تا چنانچه یکی ( یا بعضی از آنها) دارای مشکل درایور باشند ( مثلا در سازگاری با نسخه ویندوز) بقیه کار را انجام دهند. فقط نکته مهم اینست که درایور کلیه کارت های شبکه عضو تیم، حتما نصب شود و نه از طریق هایی مانند plug and play و یا برنامه هایی چون Driver Pack Solution

میتوان تا 32 کارت را تیم کرد. توصیه شده که سرور بهتر است لااقل دارای دو کارت باشد که با یکدیگر تیم باشند و ترجیحا به دو سوئیچ مختلف وصل باشند که حتی اگر یکی از سوئیچ ها هم دچار مشکل شد، کارت دیگر که به سوئیچ دیگر متصل است، کار را ادامه دهد.

در پنل ساخت تیم، گزینه ای وجود دارد به نام additional properties که دارای سه mode است:

  • Teaming Mode : گزینه های این مد مشخص میکند که آیا نیازی به انجام کانفیگ در سوئیچ شبکه می باشد یا نه. به روایتی دیگر آیا NIC Team ما از پیکربندی سوئیچ شبکه مستقل هست یا نه؟
  • Load Balancing Mode: اگر NIC Team را به منظور داشتن Load Balancing ایجاد میکنیم باید این مد را پیکربندی کنیم. در هنگام استفاده از NIC Team دیتا در زمان ارسال ممکن است تکه تکه شده ( تکه های 4k ) و توسط NIC های مختلف انتقال یابند و لذا بعضی بسته ها زودتر و بعضی ها دیرتر به مقصد برسند و مقصد برای سرهم کردن بسته ها و داده ها دچار وقفه و زمانبری شود. برای کاهش این وقفه ها از متدهای Load Balancing استفاده میشود.
  • Standby Adaptor : همانطور که در شکل بالا می بینید این مد بصورت پیشفرض در وضعیتی قرار دارد که هیچکدام از NIC ها برای حالت Standby فعال نیستند. یعنی بصورت پیشفرض خود این Mode فعال نمی باشد. زمانی این مد را فعال کرده و یکی از NIC ها را بعنوان Standby Adapter تعیین میکنیم که بحث Fault Tolerance مد نظر ما باشد.

ما در دوره آموزشی MCSE 2016 و MCSA 2016 پیاده سازی این قابلیت را به تفصیل آموزش داده ایم. 

 

جهت شرکت در دوره های آموزشی MCSA و MCSE، علاقه مندان میتوانند به صفحه آموزش دوره های تخصصی شبکه های مایکروسافت رجوع کنند.

0 پاسخ به "آشنایی با قابلیت NIC Teaming"

ارسال یک پیغام

رفتن به نوار ابزار