آشنایی با انواع سوئیچ های سیسکو

روترها در لایه internet معماری TCP/IP عمل میکنند. بعضی از سوئیچ ها هم مختص این لایه هستند. ولی بعضی دیگر از سوئیچ ها در لایه network Interface معماری فوق عمل میکنند. در این مطلب قصد دارم شما را با انواع کلاس ها و خانواده های سوئیچ های شرکت سیسکو آشنا نمایم.

سوئیچ ها به 4 کلاس کاری تقسیم میشوند:

  • سوئیچ های Access : سوئیچ های Access یا دسترسی، پایین ترین سطح سوئیچ ها هستند و دسترسی کامپیوترها، AP ها، پرینترهای تحت شبکه، IP Phone ها و…. به LAN توسط اتصال این دستگاهها با کابل شبکه به این سوئیچ ها میسر میشود و به همین دلیل هم به سوئیج های Access مشهور هستند. در واقع این سوئیچ ها در لبه و خط مقدم کاربری شبکه قرار دارند. سوئیچ سیسکو خانواده های catalyst 2960-x یا catalyst 3650 یا catalyst 3850 جزو این کلاس هستند. از وظایف سوئیچ های این کلاس میتوان به مواردی چون در اختیار گذاشتن POE ( در صورت نیاز) ، سوئیچینگ در لایه internet معماری TCP/IP و data-link معماری OSI ، فراهم کردن دسترسی بالا و بدون وقفه برای دیوایس های سمت کاربر، بررسی بسته های ARP ، مقوله Spanning Tree ، VALN بندی و ACL اشاره کرد.
  • سوئیچ های Distributed : توسط سوئیچ های این کلاس میتوان سوئیچ های Acess را به یکدیگر متصل کرد. فرض کنید در ساختمانی ده طبقه، در هر طبقه 2 دستگاه سوئیچ 2960 دارید. یعنی در مجموع 20 دستگاه catalyst 2960 . اکنون می توانید یک سوئیچ از کلاس distributed قرار دهیدو بیست سوئیچ لایه دسترسی را به این سوئیچ متصل کنید. یعنی به زبان ساده، سوئیچ های access به پورت های سوئیچ های distributed متصل میشوند. طبعا سوئیچ های این کلاس قدرت پردازشی بالاتری دارند و گران تر نیز هستند. از خانواده های معروف این کلاس میتوان به خانواده Catalyst 4500 اشاره کرد و یا به catalyst 3850 fiber . از وظایف سوئیچ های این کلاس میتوان به broadcasting بین دو لایه، حفظ امنیت اطلاعات رد و بدل شده بین دو لایه، آدرس دهی لایه network معماری های OSI و TCP/IP و متصل کردن انواع رسانه ها به یکدیگر اشاره کرد.
  • سوئیچ های Core : از سوئیچ های این کلاس هم برای متصل کردن سوئیچ های distributed استفاده میشود. یعنی سوئیچ های کلاس distributed به پورت های سوئیچ کلاس core متصل می شوند. این کلاس، فوق العاده قدرتمند، خیلی پرسرعت و بسیار گران هستند. این سوئیچ ها در datacenter و در قلب شبکه قرار دارند. خانواده های catalyst 6500 و catalyst 6800 جزو خانواده های معروف این کلاس می باشند. این لایه در واقع حکم ستون فقرات شبکه را دارد و اطلاعات Mail server ها، نرم افزارها، gateway ها و ارتباطات اینترنتی به این لایه مرتبط است.
  • سوئیچ های Datacenter : این کلاس از سوئیچ ها به صورت اختصاصی برای محیط هایی طراحی شده اند که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به سرورهایی قدرتمند متصل هستند.. این سرورها سرویس های مجازی سازی ، پردازش ابری و… را ارائه می دهند که به نسبت کلاینت های معمولی از معماری های متفاوتی استفاده می کنند. از خانواده های معروف این کلاس میتوان به nexus 7000 و nexus 5000 و nexus 6000 و nexus 9000 اشاره کرد.

البته ممکن است در یک شبکه سوئیچ core وجود نداشته باشد و سوئیچ های distributed مستقیما به روتر متصل باشند.

     درجای جای این مطلب از کلمه خانواده استفاده کردیم. مثلا خانواده 2960 . این به معناست که یک سری از محصولات که همگی زیر لیبل 2960 series قرار دارند، از نظر تعداد و نوع پورت ها دارای تفاوت هایی هستند. مثلا سوئیچ 2960 داریم که فقط شامل تعدادی پورت اترنت 100Mbps است. یک مدل دیگر از همین خانواده دارای قابلیت POE ( مخفف Power over Ethernet ) است. یعنی وسائلی مثل دوربین های مداربسته یا AP ها میتوانند برق خود را از طریق اتصال به همین سوئیچ تامین کنند و نیازی به آداپتور برق نداشته باشند. نوع دیگری از همین خانواده دارای پورت فیبر نوری هم هست. سوئیچ های مختلف این خانواده ممکن است دارای 12 یا 24 یا 48 پورت اترنت باشند. ممکن است پورت giga Ethernet نداشته باشند یا دوتا داشته باشند یا چهار تا . تفاوت هایی در نوع و تعداد پورت ها در خانواده ها وجود دارد ولی همگی اعضای یک خانواده از لحاظ قدرت پرداشی و توانایی معمولا در یک سطح هستند ( کمی بالاتر و پایین تر). اصطلاحاتی چون TT-L و TC-L و… برای بیان مدل های مشخصی از خانواده سوئیچ مثلا 3750 استفاده میشود. برای دانستن این تفاوت ها و اصطلاحات میتوانید از خود وبسایت شرکت سیسکو استفاده نمایید.

 

جهت شرکت در دوره های آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

 

0 پاسخ به "آشنایی با انواع سوئیچ های سیسکو"

ارسال یک پیغام

رفتن به نوار ابزار