آشنایی با الگوریتم مسیریابی RIP

در این مطلب مروری میکنیم به الگوریتم مسیریابی RIP . با ما همراه باشید.

این پروتکل / الگوریتم مسیریابی  از نوع Distance Vector می باشد. این الگوریتم بسیار سبک است و به همین دلیل   بار ترافیک بسیار کمی روی CPU  و RAM  روتر می اندازد. در این پروتکل بین روتر ها بسته های update ارسال می شود که شامل اطلاعات مربوط به شبکه هایی است که هر کدام از روترها در اختیار دارند. این پروتکل مانند سایر پروتکل های خانواده Distance vector امروزه بسیار به ندرت و در شبکه هایی با حداکثر 7-8 روتر مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتکل دارای دو نسخه می باشد.

     در RIP v1 بسته های  آپدیت با خود Subnet mask حمل نمی کنند. در نتیجه نسخه اول RIP از VLSM  پشتیبانی نمی کند و بسته های آپدیت به آدرس 255.255.255.255 ارسال می شود. علت اینست که RIP v1 از نوع Classfull است و همه دستگاههای موجود در شبکه باید subnet mask یکسان داشته باشند. ( مثلا همه 255.255.255.0 ). چون این نسخه Classfull است، چنانچه شبکه ای دارای Net ID بصورت 172.16.108.0  /18 باشد، روتر، این شبکه را بصورت استاندارد کلاس B یعنی 172.16.0.0 /16 خواهد شناخت. به این نکته باید توجه داشت.

هر سی ثانیه جدول این نسخه آپدیت میشود. 15 hop بیشتر ساپورت نمی کند. ساپورت کردن روترها از یکدیگر در این نسخه بین 3 تا 5 دقیقه وقت می برد.

     در  RIPv2 بسته های آپدیت با خود  Subnet mask حمل می کنند پس بر خلاف نسخه اول ، این نسخه از    VLSM پشتیبانی می کند و اجباری وجود ندارد که همه دستگاهها دارای subnet mask یکسان باشند.  RIP v2 از نوع classless بشمار می آید. بسته های آپدیت به آدرس 224.0.0.9 که یک آدرس از نوع  multicast است ، ارسال میشود. آپدیت های RIP هر سی ثانیه یکبار بصورت کامل ارسال میشوند.

     یک تفاوت اصلی بین نسخه های این پروتکل این است که نسخه 2 بر خلاف نسخه 1 دارای قابلیت احراز هویت است. آپدیت در این نسخه، بصورت دوره ای است که دوره ها از سوی ما قابل تنظیم است که مثلا 15 روز یکبار باشد.

 

جهت آموختن مطالب بیشتر در مورد این الگوریتم مسیریابی و سایر الگوریتمها و بطور کلی فراگیری کلیه مطالب مربوط به مسیریابی و سوئیچینگ تجهیزات شرکت سیسکو در سطح CCNA در دوره آموزشی سیسکو به صفحه دوره سیسکو مراجعه کنید.

 

آیتی پرفکشن تهیه کننده و ارایه دهنده دوره های تخصصی شبکه و امنیت میباشد. از دانشجویان عزیز دعوت میشود جهت شرکت در دوره های آموزشی شبکه و امنیت به صفحه دوره های آموزشی مراجعه کنند.

0 پاسخ به "آشنایی با الگوریتم مسیریابی RIP"

ارسال یک پیغام

رفتن به نوار ابزار